فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۳         
  

Cyphomandra abutiloidesDWARF TAMARILLO که به فارسی تاماریلوی کوتوله نامیده میشود، گیاهی از خانواده بادمجانیان بومی جنوب آمریکا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری خاک: خاک های به خوبی آبیاری شده
تاماریلوی کوتوله
تاماریلوی کوتوله

نام علمي
Cyphomandra abutiloides
نام لاتين
DWARF TAMARILLO
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی


خصوصیات گیاهشناسی:
گیاه "تاماریلوی کوتوله" درختچه یا درختی کوچک به ارتفاع 1 تا متر می باشد. این درخت بدون خار و دارای شاخه های انبوه و کرک های فراوان و غده ای و چندگوش و با عطری قوی است.
برگ ها دارای دمبرگ هایی به طول 5 تا 10 سانتیمتر، پهنکی به طول 10 تا 15 سانتیمتر و عرض 10 تا 12 سانتیمتر و تخم مرغی شکل و نوک تیز بوده که حاشیه برگ ها یکپارچه یا کمی موجدار می باشد. هر برگ دارای دو گوشوارک کاذب در جوانب که 1.5 تا 3 سانتیمتر طول و 1 تا 3 سانتیمتر نیز پهنا دارند می باشد. این گوشواک ها نیز تخم مرغی شکل بوده و معمولاً بدون دمبرگ یا دارای دمبرگی به طول 1 تا 3 میلیمتر هستند.
گل آذین ها در ابتدا به صورت انتهایی است که به مرور زمان بصورت جانبی نمایان می گردد. ساقه ی گلدهنده اصلی (گل آذین) به طول 3 تا 8 سانتیمتر و ساقه های گلدهنده ی فرعی به طول 5 تا 7 سانتیمتر هستند.
این گیاه تعداد زیادی میوه در گل آذین های خوشه ای و سنبله تولید می کند. ساقه میوه دهنده به طول 2 سانتیمتر و لوب های کاسه ی گل نیز تا 1 سانتیمتر طول دارند. این میوه ها از نوع سته هستند و ظاهری تخم مرغی شکل و پوشیده از کرک های ستاره ای یا ساده دارند. میوه های رسیده به رنگ زرد یا زرد مایل به نارنجی هستند. هر میوه حدود 1 سانتیمتر طول داشته و بذرهای موجود در میوه نیز حدود 1.5 میلیمتر طول دارند. این بذرها به تعداد زیاد، به رنگ قهوه ای مایل به زرد روشن و دیسکی شکل می باشند.DWARF TAMARILLO DWARF TAMARILLO

شرایط نگهداری تاماریلوی کوتولهنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه تاماریلوی کوتوله
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  تاماریلوی کوتوله
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  تاماریلوی کوتوله
نواحی گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  تاماریلوی کوتوله
خاک های به خوبی آبیاری شده

گیاه تاماریلوی کوتوله نسبت به سرمای کم مقاوم می باشد. و در نواحی با آفتاب کامل، بهتر رشد می کند. همچنین استفاده از خاک های به خوبی آبیاری شده و نیز آبیاری منظم در طول فصل رشد را ترجیح می دهد.
این گیاهان معمولاً در نواحی شمال غرب آرژانتین و جنوب بولیوی و کوردیلرا گسترش دارند.
این گیاه جزو گیاهان چندساله و گرمسیری طبقه بندی می شود.Cyphomandra abutiloides Cyphomandra abutiloides

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


کابردها:
میوه های این گیاه خوراکی هستند. همچنین این درختچه ها در برخی موارد به دلیل تولید برگ های کرکی و زیبایشان، به عنوان گیاهی زینتی نیز کشت می شوند.معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - تاماریلوی کوتوله معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - تاماریلوی کوتوله

مقابله به آفات تاماریلوی کوتوله


آفات:
این گیاه نیز مانند سایر جنس های خانواده بادمجان، مورد حمله آفات، عنکبوت ها و پروانه های بال سفید قرار می گیرد.تاماریلوی کوتوله تاماریلوی کوتوله

نحوه تکثیر تاماریلوی کوتوله


تکثیر تاماریلوی کوتوله با استفاده از کشت بذرهای آن صورت می گیرد. این بذرها در بهار یا اواخر زمستان جوانه می زنند. سپس در اواسط بهار، زمانی که به اندازه کافی رشد کردند می توان نشاها را به گلدان یا زمین منتقل نمود.DWARF TAMARILLO DWARF TAMARILLOمنابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/74244/#b
http://en.wikipedia.org/wiki/Solanum_abutiloides
http://www.flora.sa.gov.au/efsa/lucid
http://www.heirloomseedswap.com/item/890
http://www.tradewindsfruit.com/content/dwarf-tamar


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.