فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۴/۲۹         
  

Centella asiaticacentella که به فارسی سِنتِلا نامیده میشود، گیاهی از خانواده چتریان بومی زمین های مرطوب آسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: خیلی مرطوب درجه حرارت: نواحی گرمسیری درجه سانتیگراد خاک: خاک های باتلاقی
سِنتِلا
سِنتِلا

نام علمي
Centella asiatica
نام لاتين
centella
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی


خصوصیات گیاهشناسی:
"سِنتِلا" گیاهی علفی، کوچک و یکساله از خانواده چتریان است که بومی زمین های مرطوب آسیاست. این گیاه به عنوان یک گیاه دارویی در طب سنتی هند، آفریقا و چین کاربرد دارد. 
سنتلا معمولاَ در نواحی گرمسیری و زمین های باتلاقی رشد می کند. ساقه های این گیاه بلند و باریک و دارای استولون های رونده ای به رنگ سبز تا سبز مایل به قرمز است که گیاهان را به یکدیگر متصل می کند. برگ ها به رنگ سبز، صاف و صیقلی، دارای نوک گرد و رگبرگ های پنجه ای می باشند. این برگ ها دارای رگبرگ هایی به طول 2 سانتیمتر هستند. ساقه های زیرزمینی حاوی ریزوم هایی است که به صورت عمودی و به سمت پایین رشد می کنند. این ساقه های زیرزمین یا ریزوم ها کرم رنگ بوده و پوشیده از ریشه های مویین هستند. 
گل ها به رنگ سفید یا صورتی یا قرمز، کوچک، چتری و نزدیک به سطح زمین هستند. هر گل در بخش هایی در دو براکته ی سبز رنگ محصور می شود. گل های هرمافرودیت در اندازه های بسیار کوچک و مینیاتوری دیده می شوند (کمتر از 3 میلیمتر). هر گل دارای 5 پرچم و 2 خامه است. میوه مشبک و مجزا می باشد.
محصول در طول سه ماه بالغ و آماده برداشت خواهد شد و تمام پیکر گیاه اعم از اندام های هوایی و ریشه ها، بصورت دستی برداشت می شوند.centella centella

شرایط نگهداری سِنتِلانور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه سِنتِلا
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  سِنتِلا
خیلی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  سِنتِلا
نواحی گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  سِنتِلا
خاک های باتلاقی

سنتلا بیشتر در نواحی باتلاقی و مرطوب رشد می کند. این گیاه در هندوستان و جنوب شرقی آسیا، زمین هایی با آلودگی های بالای باکتریایی را تحمل می کند. حتی ممکن است بر روی فاضلاب ها نیز رشد کند. به دلیل اینکه سنتلا گیاهی آبدوست است بنابراین به آلاینده های موجود در آب حساس بوده و به راحتی این آلاینده ها را در خود حل کرده و در ترکیب خود قرار می دهد. Centella asiatica Centella asiatica

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


برگ های سبز سنتلا به عنوان غذا در سریلانکا مصرف می شوند و همچنین به عنوان ادویه و نیز همراه با برنج طبخ می گردند. برگ های این گیاه در برخی کشورها به عنوان سالاد و یا حتی نوشیدنی نیز کاربرد دارند. 
برخی تحقیقات نشان داده که این گیاه سبب سنتز کلاژن در پوست می گردد بنابراین جهت التیام و ترمیم زخم ها می تواند بسیار مفید واقع گردد. گیاه سنتلا مملو از رشته های سلولی است که باعث سنتز سلول های پوست و تحریک ساخت کلاژن می شود. ساخت کلاژن باعث سلول سازی و در نهایت نوسازی سلول می شود. در نتیجه این اقدامات، پوست صاف، درخشان، سفت و جوان به نظر می رسد. 
همچنین گیاه سنتلا موجب تقویت عروق آسیب دیده از طریق بازسازی بافت هم بند و کاهش شکنندگی عروق می شود. این گیاه کراتینیزاسیون پوست را افزایش داده و جهت التیام زخم و جراحات پوستی کاربرد دارد. ترکیبات شیمیایی:
سنتلا بیشترین میزان تری ترپنوئیدهای پنتاسیکلیک شامل: آسیاتیکوزید، براموزید، آسیاتیک اسید، برامیک اسید یا مادکاسیک اسید را دارا می باشد. ترکیبات دیگر موجود در آن شامل سنتلوز، سنتلوزید و مادکاسوزید می باشد.
این گیاه دارای ساپونین ها، هِرساپونین و باکوزیدهای A و B است. که خواص آرام بخشی و تکسین دهندگی و همچنین درمان برخی بیماری های قلبی را به این گیاه می دهد. معرفی و راهنمای پرورش سبزی جات برگی - سِنتِلا معرفی و راهنمای پرورش سبزی جات برگی - سِنتِلا

نحوه تکثیر سِنتِلا


تکثیر سنتلا توسط ساقه های رونده یا استولون ها و همچنین توسط کشت بذرها صورت می گیرد. centella centellaمنابع :
http://en.wikipedia.org/wiki/Centella_asiatica
http://examine.com/supplements/Centella+asiatica/
http://www.ageless.co.za/herb-centella.htm
http://www.herbwisdom.com/herb-gotu-kola.html
http://www.himalayawellness.com/herbfinder/centell


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.