فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۳/۲۵         
  

Arctium Tomentosum woolly burdock که به فارسی بابا آدم پشمی نامیده میشود، گیاهی از خانواده کاسنی، بومی اروپا و آسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: 16 تا 30 درجه سانتیگراد خاک: خاک هایی با زهکشی مناسب
بابا آدم پشمی
بابا آدم پشمی

نام علمي
Arctium Tomentosum
نام لاتين
woolly burdock
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"گیاه بابا آدم پشمی" یکی از گونه های جنس بابا آدم و بومی اروپا و آسیا از اسپانیا تا شرق چین است. همچنین این گیاه در بخش هایی از آمریکای شمالی نیز اهلی شده است.
این گیاه علفی و دوساله است. برگ های این گیاه پوشیده از کرک است که به صورت پشمی نمایان می شود. به همین دلیل به آن بابا آدم پشمی گفته می شود. این گونه ها اولین بار توسط Philip Miller در سال 1768 شرح داده شد. ارتفاع گیاه به 50 تا 150 سانتیمتر می رسد. ساقه ها زبر و خشن، با کرک های کوتاه و انبوه است. گل ها به صورت منفرد و به طول 2.5 سانتیمتر (یک اینچ) است. صفحه گل ارغوانی رنگ و لوله ای است. پرچم ها به تعداد پنج عدد می باشد. براکته های گل پوشیده از کرک های طویل و زبر است. برگ ها با آرایش متناوب و با دمبرگی کرک دار (در برگ های جوان) است. پهنک برگ تخم مرغی شکل یا قلبی شکل، نوک تیز، با دندانه های کوچک، به رنگ سبز تیره (در سطح رویی) می باشد. بر روی رگبرگ های سطح رویی و زیرین برگ ها کرک های طویلی تشکیل می شود. میوه ها تخم مرغی شکل، دارای کمی انحنا، دارای کرک های زبر، به رنگ قهوه ای روشن مایل به سبز یا خاکستری، فندقه، دارای نقاطی سیاه رنگ می باشند. زمان گلدهی این گیاهان از جولای تا سپتامبر است. woolly burdock woolly burdock

شرایط نگهداری بابا آدم پشمینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه بابا آدم پشمی
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  بابا آدم پشمی
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  بابا آدم پشمی
16 تا 30 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  بابا آدم پشمی
خاک هایی با زهکشی مناسب


خاک این گیاه باید همیشه مرطوب باشد. گیاه آبدوست می باشد و دو تا سه بار آبیاری در هفته بسته به دمای اتاق کافیست در موقع خواب گیاه در پاییز و زمستان آبیاری را کاهش دهید.
این گیاه به شدت رطوبت دوست می باشد و رطوبت پاشی هفتگی برای آن کافیست. اگر روطبتش کم باشد، برگ های جوان آن می سوزند. 
به خاک با زهکشی خوب نیاز دارد و خاک آن بهتر است یک قسمت پیت ماس و یک قسمت پرلیت باشد. 
در طول فصل رشد با کودهای مایع یا کودهای گرانول تغذیه کنید.
نیاز نوری در واریته های مختلف فرق دارد و از سایه تا نور کامل متغیر است. بیشتر نور غیرمستقیم کنار پنجره را دوست دارد.
این گیاه به سرما و یخبندان حساس است و دمای زیر 15 درجه به آن آسیب می زند. بین 16 الی 30 درجه مناسب است.Arctium Tomentosum Arctium Tomentosum

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیاز نظر طب قدیم ایران ریشه بابا آدم سرد و خشک است. بهترین تصفیه کننده خون است و خون را تمیز کرده و سموم را از بدن خارج می کند، جوش های صورت و کورک را برطرف می کند، ادرارآور و معرق است، سیستم لنف بدن را تمیز می کند، بیماری های پوستی نظیر اگزما، گل مژه و زخم ها را برطرف می کند، تورم را از بین می برد، تقویت کننده بدن است، جوشانده برگ های بابا آدم را در معالجه سرگیجه و رماتیسم بکار می برند، جوشانده تخم بابا آدم ضدعفونی کننده است، در معالجه ذات الریه بکار می رود، تب حاصل از بیماری مخملک را برطرف می کند، در معالجه یبوست موثر است، نقرس را برطرف می کند، درد سیاتیک را آرام می کند، در برطرف کردن کمر درد موثر است، آب آوردن بدن را درمان می کند، هضم غذا را تسریع می کند، کهیر را برطرف می کند، ریشه بابا آدم را له کرده و یا بجوشانید و آن را روی کورک یا اگزما بمالید تا آنرا برطرف کند، برای جلوگیری از ریزش مو و تقویت آن جوشانده غلیظ ریشه بابا آدم را به سر مالید.ترکیبات شیمیایی:

از تجزیهٔ شیمیایی ریشهٔ بابا آدم مواد زیر بدست آمده‌است : اینولین، پلی استیلن ها، آرکتیک اسید، پروپیونیک اسید، بوتیریک اسید، لوریک اسید، استئاریک اسید، پالمیتیک اسید، هورمون های گیاهی، تانن و پلی فنولیک اسید. از تجزیهٔ شیمیایی تخم بابا آدم موارد زیر بدست آمده است: یک گلوکزید تلخ بنام  Arctin، کلروژنیک اسید، لاپائول  A,B، ژرماکرانولید .
از تجزیهٔ شیمیایی برگ های بابا آدم موارد زیر بدست آمده‌است: آرکتیول، فوکینون، فوکینانولید، بتا- ئودسمول، پتازیتولون، اِرِموفیلن، تاراکساسترول. بطور کلی دم کرده یا جوشانده برگ، ریشه و تخم بابا آدم خاصیت ضد میکروبی و آنتی تومور دارد.بابا آدم پشمی - معرفی و راهنمای پرورش و نگهداری گیاهان زینتی فضای باز بابا آدم پشمی - معرفی و راهنمای پرورش و نگهداری گیاهان زینتی فضای باز

نحوه تکثیر بابا آدم پشمیبهترین راه تکثیر این گیاه از طریق تقسیم ریزوم در بهار و پاییز است. اگرچه ساقه ی کوتاهی دارد اما می توان آن را از طریق قلمه نیز تکثیر کرد.woolly burdock woolly burdockمنابع :
http://daneshnameh.roshd.ir/
http://eol.org/pages/468166/details
http://glassy-garden.com/
http://www.luontoportti.com/suomi/en/kukkakasvit/w
https://fa.wikipedia.org/


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.