٢١/١٠/١٤٤٣ --- 5/23/2022 --- ۱۴۰۱ دوشنبه ۲ خرداد امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  30  نفر
بازدید امروز :  2132  بازدید
بازدید دیروز :  15292  بازدید
تبلیغات متفرقه
گل ختمی  -  MARSHMALLOW
ALTHAEA OFFICINALIS : نام علمی
  MALVACEAE  - پنیرک : خانواده
آفریقا : بومی منطقه
common marshmallow، Mallards، Mauls. Schloss Tea، Cheeses Mortification Koot : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
حاصلخیز و مرطوب
20-25
مرطوب
زیاد

گل ختمی

دانستنیهای علمی

ختمی گیاهی خوراکی در بین رومیان و مصریان باستان بود. در مناطق فقیرنشین روسیه به عنوان یک سبزی رایج مصرف می شود. گفته می شود پختن ریشه ها و سرخ کردن آنها با پیاز و کره غذای مطبوعی را موجب می شود که در زمان نبود سبزیجات دیگر می تواند جایگزین مناسبی باشد.

خصوصیات - معرفی

ختمی گیاهی علفی و یکساله و بومی آفریقاست. ساقه های این گیاه که در پاییز از بین می رود 1 تا 5/1 متر دارند. برگها مدور یا قبلی شکل و با 3 تا 5 لوب، ضخیم و دندانه دار هستند. برگها در هر دو سمت کرکهای فشرده ای دارند که حالت مخملی به برگها می دهد. گلها به صورت جانبی و به ندرت انتهایی هستند. ریشه های ختمی چندساله، ضخیم، بلند، مخروطی و بسیار سفت است که رنگ ظاهری آن زرد-سفید و رنگ داخلی آن سفید و فیبری است. این گیاه دارای ترکیباتی از جمله altheahexacosanyl lactone(n-hexacos-2-enyl-1,5-olide)، 2β-hydroxycalamene (altheacalamene) و altheacoumarin glucoside می شود. علاوه بر این ترکیبات دیگری مانند phytoconstituents lauric acid، β-sitosterol و lanosterol نیز در این گیاه یافت می شود.
برگهای ختمی هم استفاده می شوند که درست قبل از باز شدن گلها برداشت می شوند. ترکیبات موجود در ختمی عبارتند از موسیلاژ، پکتین، روغن، قندها، آسپاراژین، فسفات، ترکیبات گلوتینی و سلولز.

شرایط نگهداری گل ختمی

این گیاه به نور کامل آفتاب نیاز دارد. به میزان کمی به خشکی مقاوم است ولی بهترین رشد را در خاکهای حاصلخیز و مرطوب دارد. چینه سرمایی می تواند جوانه زنی بذر را افزایش دهد.

خواص دارویی و صنعتی

از ختمی به صورت سنتی برای درمان زخمهای غشای مخاطی و زخم های ناحیه گلو استفاده می شد. مطالعات بر روی موشها نشان داده است که عصاره گلهای ختمی تاثیرات مثبتی بر چربی خون، زخم معده و تجمع پلاکتها دارد. ریشه های این گیاه از قرون وسطی برای درمان گلو درد مورد استفاده قرار می گرفت.
خاصیت نرم کنندگی آن سبب می شود برای درمان التهابات و سوزش کانالهای غذایی و همچنین اندامهای تنفسی و ادرای مورد استفاده قرار گیرد. جوشانده این گیاه به خصوص ریشه ها در زمانیکه مخاط غشای روده ای از بین رفته، بسیار مفید است. این جوشانده برای درمان کبودی ها، رگ به رگ شدگی و هر نوع درد عضلانی دیگر هم مفید است. جوشانده این گیاه در شیر داروی خوبی برای درمان بیماری های سینه مانند سرفه، برونشیت، سیاه سرفه و ... است.
جوشانده ریشه ختمی بیشترین تاثیر دارویی را دارد. خواص دیگر این گیاه عبارتند از: ضد اسهال، ضد سرفه، تسکین دهنده، مدر، نرم کننده، ملین، دندان درد. ریشه این گیاه برای درمان ترش کردن معده، زخم و التهاب معده موثر است. جوشانده برگها برای درمان التهاب مثانه و تکرر ادرار مفید است. بهترین زمان برداشت ریشه در پاییز و از گیاهان دوساله است. از این گیاه آدامسی تهیه شده است که برای درمان دندان درد مفید است. ریشه برای تولید محصولات آرایشی و نرم کردن پوست مورد استفاده قرار می گیرد. از فیبر موجود در ساقه برای تهیه کاغذ استفاده می شود. از ریشه ختمی نوعی چسب هم ساخته می شود. روغن به دست آمده از بذرها برای نقاشی و تهیه جلا استفاده می شود.
در سالهاي اخیر فرم دارویی جدیدي بنام آلتادین به صورت ترکیبی از این گیاه و گیاه آویشن براي رفع التهابات تنفسی و سرفه هاي تحریکی، تب و برونشیت در داخل کشور ساخته شده است. عصاره ختمی دارای فعالیت آنتی اکسیدانتی شدیدی است و در آزمایشات مختلف مربوط به آنتی اکسیدانت نشان داده شده است. پلی ساکاریدهای یافت شده در این گیاه خاصیت آنتی اکسیدانتی دارند. 69% از فعالیت آنتی اکسیدانتی این گیاه مربوط به ترکیب آلفا توکوفرال آن می باشد. ریشه این گیاه دارای دو فلاونوئید است. اسیدهای فنولیک و کومارین توسط کروماتوگرافی در این گیاه مشاهده شده اند. در یک مطالعه تاثیر ختمی دارویی بر باکتری استرپتوکوکوس پیوژنزنشان داده شد و بیان شد که غلظت و محل جمع آوری این گیاه بر روی اثر گذاری آن موثر است.

مقابله به آفات گل ختمی

در طول دوره رویش برخی آفات Podagrica spp می توانند صدمه های زیادی به محصول وارد کنند. با استفاده از آفتکشهای مناسب مانند متیل پاراتیون، وفاتوکس، سوين و راویون آنها را می توان ذکرکرد. بیماری های قارچی مانند زنگ ختمی Puccinia malvacearum می تواند این گیاه را مبتلا کند. برای مبارزه تیلت 8/0 تا 1 ویژیل و یا ایمپاکت 1 تا 2/1 لیتر درهکتار به صورت محلول پاشی استفاده می کنند. قارچ عامل بوته میری Fusarium oxysporumکه از راه ریشه، آوند های چوبی را مورد حمله قرار می دهد و در نهایت باعث پرمژدگی می شود. این قارچ در فصل بهار گیاهان را تهدید و سرعت پیشرفت آن به شرایط محیط و موقعیت گیاه بستگی دارد. برای کنترل آن باید ضدعفونی بذور توسط تی.دم.تی.دی بنومیل و مانکوزب و تناوب صحیح کشت رعایت شود. پس از برداشت محصول جمع آوری و سوزاندن بقایای گیاه در خارج از مزرعه شود و از ادوات کشاورزی که در تماس با مزارع آلوده بوده اند استفاده نشود.

نحوه تکثیر گل ختمی

تکثیر این گیاه با کشت بذر در بهار انجام می شود.

هشدار - عوارض جانبی

در مورد این گیاه هیچگونه عوارض جانبی یا تداخل دارویی گزارش نشده است.

 

تصاویر گل ختمی

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
حسن رضازاده

با سلام . گلدان ختمی بنده حدود یک ماهی است که دچار مشکل ریزش برگ شده است و از نظر دمائی و مکان تغییری نداشته است . برگهای آن بسرعت بصورت نقطه ای زرد شده و ریزش میکند . چون من احتمال وجود آفت کنه رو دادم 2بار با فاصله 2 هفته ای با سم کنفیدور و روغن ولک سم پاشی کردم  ولی فایده ای نداشت و زیر و روی برگها رو با ذره بین چک کردم هیچ آفتی وجود نداشت در ضمن از قسمت انتهایی برگ محل اتصال به دم برگ کمی  شیره ترشح میشه . ممنونم  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام این علائم مربوط به خسارت کنه است پشت برگ ها را به دقت بررسي کنيداگر نقاط بسيار ريز همراه با گرد و خاک و يا تار عنکبوت مشاهده شد خسارت کنه است و بايد از کنه کش مثل نئورون 2 بار به فاصله 14 روزاستفاده کرد.سم مستقیما به زیر و روی برگ ها اسپری شود و مقداری نیز روی خاک اسپری شود.شستشوي گياه به صورت دوره اي به منظور جلوگيري از ايجاد تراکم آفت کنه نیز موثر است .
حسن رضازاده
سلام مجدد - همانطور که قبلا عرض شد هیچ آفتی حتی با ذره بین مشاهده نشد ولی 2 بار با کنفیدور سم پاشی کردم. ولی طبق فرمایش شما چشم بازهم سمپاشی می کنم . فقط بفرمائید که به جای سم پیشنهادی شما میشه از سم فن پیروکسی میت که دارم استفاده کنم و همچنین روغن ولک هم استفاده بشه یا خیر؟
افسانه سادات فرود
سلام بله می تونید از فن پیروکسی به همراه روغن استفاده کنید .اگر علائم بر طرف نشد در اطراف گیاه از کارت های زرد و آبی جذب کننده حشرات استفاده کنید تا از وجود آفت مطمئن شویم .
مژگان اصفهانی
درود بر شما 
من سوالم این هست که آیا در حیاط خلوت خانه که روزی یک ساعت آفتاب می گیره ولی بقیه روز نور خوبی داره ، میتونم گل ختمی و نیلوفر بکارم؟این مقدار آفتاب برای گلدهی کافی هست یا نه؟
ممنون از راهنمایی شما
  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام هر دو به مکانی پر نور و روشن به همراه نور مستقیم آفتاب حداقل 4 ساعت در روز نیاز مند هستند ،در نور کم گل دهی کم می شود .
خدیجه ستاری
باسلام و عرض خدا قوت به پاسخگوی محترمـــ ... سوالاتم رو از اینکه پاسخگو هستید متشکرم .......................................... میخواستم بدونم از اینکه گفته میشه مثلا یه گیاهی یه ساله است یا دوساله است یعنی طول مدت عمرش اینقده یا اینکه بازم ساقش سال بعدی جونه میزنه و رشدو از سر میگیره و درمورد ختمی هم همین سوالو دارم ... ایا جوشونده این گیاه برای پرندگان هم مفیده مث اردک؟؟اخه اردک 5ماهه ی من یه هفته است که صداش گرفته دامپزشک هم بردمش و داروشو استفاده کرده و تبش قط شده ولی صداش هنوز درست نشده میتونم از جوشونده برگاش یا خود گلش یا ریشش بهش بدم؟؟ کدوم نوع و گونش توی ابو هوای قم بیشتر جواب میده نوع ایرانیش یا ژاپنیش یا چینیش ؟؟ سوال اخر اینکه گفته شده توی پیج که ساقش توی پاییز از بین میره اگه توی محیط خونه نگهداری بشه بازم ازبین میره؟؟ مانا باشید خدیجه ستاری ممنون میشم   پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
گیاه یکساله یعنی اینکه سیکل رشدش در یک سال انجام میشه ومعمولا با سردی هوااز بین نیره ولی اگه از سرما حفظش کنید ممکنه زنده بمونه برای سال بعد.
نهال دارابی
سلام.علت زردشدن برگهای پایین کل ختمی مینیاتوری وریزش ان رالطف کنین باشرایط صحیح نگهداری ان بیان کنین.سپاسگزارتانم  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام اگر برگهای پایینی و پیر هستند که به نوبت زرد شده و می‌ریزند. که روندی کاملا طبیعی است، (زیرا با رشد گیاه و در صورتی که مواد غذایی به طور مرتب به گیاه نرسد. مواد لازم از برگهای پیر به برگهای جوان منتقل میشوند و برگهای پیر به مرور زرد شده و ریزش میکنند. برای به تاخیر انداختن این روند ریزش برگهای کهنه، میبایست از تغذیه کامل گیاه مطمئن شد آنگاه به دنبال عوامل و نشانه‌های دیگر رفت) اما اگر چند برگ با همدیگر به این عارضه مبتلا میشوند احتمال افراط در آبیاری و برعکس خشکی دیدن گیاه فراوان است.
مشاهده همه پرسش ها، کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
گل ختمی برّی

گیاهان دیگر از همین خانواده :
چوپا چوپا
بونسای شاه بلوط
ابوتیلون گل گاوپنبه‌ای
درخت بائوباب
پنیرک موریتانی
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت