فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۲/۶/۳۱         
  

Agropyron repensquackgrass که به فارسی ريزم بيد (گياه مرغ) نامیده میشود، گیاهی از خانواده گندمیان بومی اغلب مناطق اروپا، آسیا و شمال غرب آفریقا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: کمی مرطوب درجه حرارت: 26-18 درجه سانتیگراد خاک: انواع خاکهای غیر اسیدی
ريزم بيد (گياه مرغ)
ريزم بيد (گياه مرغ)

دانستنیهای علمینام علمي
Agropyron repens
نام لاتين
quackgrass
خانواده (تيره)

مرغ گونه ای چندساله بوده که به عنوان علوفه، گیاهی دارویی و بیابان زدایی کاربرد دارد. ریشه های این گیاه رشد سریعی داشته و باعث می شود این گیاه به سرعت پراکنده شود.ريزم بيد (گياه مرغ) ريزم بيد (گياه مرغ)

خصوصیات - معرفی


مرغ برگهایی کرکدار و پهن و گلهایی خوشه ای دارد. هر گل آذین بین 3 تا 8 گل دارد. دوره گلدهی از تیر تا شهریور است. طول ساقه بین 40 تا 150 سانتیمتر است. مرغ ریشک نداشته و یا گاهی ریشکهای بسیار کوتاهی دارد.میوه مرغ مسطح، شیاردار و دارای کرک در قسمت نوک است.quackgrass quackgrass

شرایط نگهداری ريزم بيد (گياه مرغ)نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه ريزم بيد (گياه مرغ)
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  ريزم بيد (گياه مرغ)
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  ريزم بيد (گياه مرغ)
26-18 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  ريزم بيد (گياه مرغ)
انواع خاکهای غیر اسیدی

مرغ در هر نوع خاکی می تواند رشد کند. در خاکهای حاصلخیز و غنی از نیتروژن رشد آن سریعتر می شود. در خاکهای اسیدی، خشک و کم عمق رشد آن کمتر می شود.pHمناسب برای مرغ 5.2-7.8 است. دمای مناسب برای رشد مرغ 26-18 درجه است. ریزومها در دمای کمتر رشد می کنند.Agropyron repens Agropyron repens

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


ریزوم های خشک شده مرغ در طب سنتی اروپای شمالی به عنوان خوشبو کننده استفاده می شود. در اتریش از ریزوم مرغ برای درمان تب به کار می رفت که روش استفاده از آن یا به صورت چای و شربتهای خوراکی بود و یا به صورت خام بر روی پوست قرار می گرفت.مرغ دارای مانیتول و اینولین است و در نتیجه مدر است. به صورت سنتی از مرغ برای عفونتهای مجاری ادراری و اختلالات کلیوی مانند سنگ کلیه استفاده می شود. اسانس این گیاه ضد باکتری است. مطالعات بر روی خواص دارویی مرغ کم بوده و برای تائید خواص دارویی آن باید مطالعات بیشتری انجام شود. از خواصی که به مرغ نسبت داده می شود می توان به این موارد اشاره کرد: ضد التهاب، ملین، نیرو بخش، مدر، نرم کننده پوست، درمان بزرگ شدن پروستات، التهاب مثانه، برونشیت، اختلالات پوستی، سرماخوردگی، دیابت، خلط آور، تب، نقرس، سنگ صفرا، سنگ کلیه، اختلالات کبدی، دردهای رماتیسمی و اختلالات ادراری. به صورت سنتی، مرغ با میزان آب مصرف می شود تا بتواند مجاری ادراری را شستشو دهد.مرغ برای درمان اختلالات کلیوی مانند عفونتها، درد و سوزش در هنگام ادرار و همچنین آماس مثانه بسیار موثر است.معرفی گیاهان - ريزم بيد (گياه مرغ) معرفی گیاهان - ريزم بيد (گياه مرغ)

مقابله به آفات ريزم بيد (گياه مرغ)


ملخها، سنها، شته ها، شپشک گندم، تریپس و به طور کلی آفات مهم خانواده گندمیان به مرغ نیز حمله می کنند. زنگ وسایر بیماری های مهم این خانواده از بیماری های مرغ نیز به حساب می آید.ريزم بيد (گياه مرغ) ريزم بيد (گياه مرغ)

نحوه تکثیر ريزم بيد (گياه مرغ)


تکثیر از طریق بذر و ریزوم صورت می گیرد. وقتی بذر جوانه زد و گیاه در زمین مستقر گردید، ریزومها می توانند در خاکهای سخت و در بین ریشه سایر گیاهان رشد کرده و گیاهان جدیدی را تولید کنند. دمای پایین و طول روز بلند باعث افزایش رشد ریزوم می شود. هر گیاه به طور متوسط 40 تا 60 بذر در هر ساقه تولید می کند.quackgrass quackgrass

هشدار - عوارض جانبی


از آنجاییکه دز مصرف این گیاه برای کودکان تعیین نشده است، نباید برای کودکان مورد استفاده قرار گیرد. افرادی که به هر یک از گیاهان خانواده گندمیان حساسیت دارند از این گیاه نیز نباید استفاده کنند. از آنجاییکه این گیاه به شدت مدر است، نباید بیش از اندازه مصرف شود زیرا باعث برخی اختلالات از جمله کاهش پتاسیم می شود. افرادی که به علت اختلالات کلیوی و یا قلبی دچار آماس و تورم هستند نباید از مرغ استفاده کنند. در دوران بارداری و شیردهی نباید از این گیاه استفاده کرد. این گیاه می تواند سبب افزایش فشار خون شود به همین دلیل با داروهای افزایش دهنده فشار خون تداخل دارویی دارد. از سویی دیگر، مرغ مدر بوده و با داروهای مدر دیگر نیز تداخل داشته و سبب تشدید اثرات این داروها می شود.ریزوم بید - بیدگیاه - بید گیاه كرك - جوداش علف قوشك - ثیل - ابریق اوتى -عرق النجیل - خومه - فرز - فر ریزوم بید - بیدگیاه - بید گیاه كرك - جوداش علف قوشك - ثیل - ابریق اوتى -عرق النجیل - خومه - فرز - فرمنابع :
http://www.livingnaturally.com/ns/DisplayMonograp
http://drplant.persianblog.ir/page/33
http://en.wikipedia.org/wiki/Elymus_repens
http://www.cropscience.bayer.com/en/Crop-Compendiu
http://www.mdidea.com/products/proper/proper07905.


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2023 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.