فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۳/۴/۳         
  

lysimachia nummularia creeping jenny که به فارسی لیزیماچیا نومولاریا نامیده میشود، گیاهی از خانواده پامچال ، بومی اروپا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی معتدل خاک: خاک های مرطوب
لیزیماچیا نومولاریا
لیزیماچیا نومولاریا

نام علمي
lysimachia nummularia
نام لاتين
creeping jenny
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"لیزیماچیا نومولاریا" گیاهی پوششی و بومی اروپا است اما امروزه به طور وسیعی در شمال آمریکا نیز تولید شده و گونه های مختلفی از آن در نواحی گوناگون یافت می شود. این گیاه در صورت مساعد بودن شرایط رشد مانند مرطوب بودن زمین یا در نزدیک تالاب ها و دریاچه ها به سرعت به عنوان یک گیاه رونده و پوششی، گسترش پیدا می کند اما کندن آن نیز با دست بسیار آسان می باشد.
واژه ی نومولاریا (nummlaria) که نام گونه ی آن است به معنی سکه می باشد و نشان دهنده ی اندازه ی گل های این گیاه است. 
این گیاه، گیاهی رونده، قوی، همیشه سبز و چندساله است که می تواند تا حدود 5 سانتیمتر ارتفاع داشته باشد ولی به فرم رونده و پوششی می باشد. برگ ها گرد و براق بوده و گل ها نیز زردرنگ، فنجانی شکل و به قطر حدود دو سانتیمتر می باشند که در فصل تابستان ظاهر می شوند. 
کولتیوار Aurea (golden creeping Jenny) از این گیاه دارای برگ های زرد رنگ بوده و در برخی موارد نیز سرعت رشد کمتری نیز نسبت به گونه های دیگر دارد. creeping jenny creeping jenny

شرایط نگهداری لیزیماچیا نومولاریانور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه لیزیماچیا نومولاریا
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  لیزیماچیا نومولاریا
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  لیزیماچیا نومولاریا
نواحی معتدل
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  لیزیماچیا نومولاریا
خاک های مرطوب


این گیاه مخصوص زمین های مرطوب با خاک عمیق است. تمام کولتیوارهای این گیاهان خاک های مرطوب را برای رشد بهتر ترجیح می دهند و نمی توانند زمین های خشک و کم آب را نیز تحمل کنند.
این گیاهان مقاوم به سرما بوده و در دماهای تا -40 درجه فارنهایت نیز زنده می مانند.
در نواحی معتدل می توان از این گیاهان به عنوان گیاهی پوششی و زینتی در باغبانی و فضای سبز استفاده کرد. اما باید در کشت آنها دقت کرد زیرا دارای رشد سریعی بوده و در صورت عدم مدیریت می توانند رشد را برای گیاهان دیگر محدود سازند.
کشت آن در باغ های صخره ای نیز موفقیت آمیز بوده است.
از نظر نیاز نوری نیز به مکان هایی با آفتاب کامل تا کمی سایه نیاز دارد. lysimachia nummularia lysimachia nummularia

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیاز این گیاه به عنوان گیاهی پوششی در فضای سبز استفاده می شود. علاوه بر استفاده از آن به عنوان گیاهی زینتی به دلیل وجود ترکیبات فنولیک اسید فراوان در آن در طب سنتی چینی نیز از آن به عنوان گیاهی دارویی یاد شده است.لیزیماچیا نومولاریا - معرفی و راهنمای پرورش و نگهداری گیاهان زینتی فضای باز لیزیماچیا نومولاریا - معرفی و راهنمای پرورش و نگهداری گیاهان زینتی فضای باز

نحوه تکثیر لیزیماچیا نومولاریاتکثیر این گیاهان به راحتی از طریق ساقه های رونده یا تقسیم بوته در بهار و پاییز و نیز کشت بذرهای آنها در بهار انجام می پذیرد.creeping jenny creeping jennyمنابع :
http://www.finegardening.com/
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder
http://www.perennials.com/plants/lysimachia-nummul
https://en.wikipedia.org/wiki/Lysimachia_nummulari


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.