فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز دوشنبه ۱۴۰۱/۹/۱۴         
  

Veronica prostrate prostrate speedwell که به فارسی سیزاب خزنده نامیده میشود، گیاهی از خانواده بومی اروپا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: 8 تا 15 درجه سانتیگراد خاک: خاک هایی با بافت سبک تا متوسط و مرطوب
سیزاب خزنده
سیزاب خزنده

نام علمي
Veronica prostrate
نام لاتين
prostrate speedwell
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیسیزاب سرده ای از گیاهان گلدار و از تیره بارهنگیان است. این سرده، حدود ۵۰۰ گونه دارد. جنس ورونیکا در ایران، ۵۴ گونه گیاه علفی یکساله یا چندساله دارد.
ورونیکا یا سیزاب خزنده با نام علمی Veronica prostrata یکی از گونه های جنس ورونیکا و بومی اروپا است. این گیاه حدود 10 تا 15 سانتیمتر ارتفاع داشته و در نواحی معتدل به صورت گیاهی همیشه سبز یا نیمه همیشه سبز و چندساله رشد می کند. برگ ها به صورت باریک و خطی، به رنگ سبز تیره و کوچک با حاشیه ای به رنگ زرد هستند.
گل ها به صورت خوشه ای و به رنگ آبی کمرنگ تا پررنگ دیده می شوند. با توجه به شکل شاخ و برگی که دارد، گیاهی بسیار مناسب برای باغ های صخره ای است. گل های آبی آن به صورت خوشه ای در انتهای شاخه ها و در بالای برگ ها، در فصل تابستان تشکیل می شوند. گل ها حدود 8 تا 12 میلیمتر عرض داشته، متقارن و چهار لوبی می باشند. این گل ها هرمافرودیت و خودبارور هستند. عمر گل های ورونیکا کوتاه می باشد، بطوریکه، صبح شکوفا شده و پر از شهد می باشند (زنبورها به سمت گلها جذب می شوند) و صبح روز بعد پژمرده خواهند شد. گرده افشانی توسط حشرات و باد صورت می گیرد. میوه این گیاه کوچک و به شکل کپسولی کرکدار است. prostrate speedwell prostrate speedwell

شرایط نگهداری سیزاب خزندهنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه سیزاب خزنده
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  سیزاب خزنده
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  سیزاب خزنده
8 تا 15 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  سیزاب خزنده
خاک هایی با بافت سبک تا متوسط و مرطوب


این گیاه مناسب برای باغ های صخره ای و زمین ها و باغ های شیبدار است. 
اگرچه آبیاری منظم سبب رشد بهینه آن می شود اما می تواند خشکی را نیز تا حدودی تحمل کند.
داشت و نگهداری این گیاه آسان بوده و بهترین رشد را در خاک های به خوبی آبیاری شده و مکان هایی با نور کامل خورشید تا کمی سایه نیاز دارد. خاک های زیاد مرطوب یا زیاد خشک برای کشت آنها مناسب نیست. خاک شنی، ماسه ای، لومی مرطوب و به خوبی زهکشی شده برای آن مناسب است.دمای حدود 8 تا 15 درجه سانتیگراد برای رشد این گیاهان مناسب است. در برخی موراد دمای تا منهای 6 درجه سانتیگراد را تحمل می کنند اما بهتر است که در معرض سرمای شدید نباشند.
این گیاهان پس از اتمام گلدهی می توانند کوتاه یا چیده شوند. این کار سبب تشویق و تولید شاخ و برگ جدیدتر و شاداب تر می گردد. Veronica prostrate Veronica prostrate

نحوه تکثیر سیزاب خزندهازدیاد آنها از طریق کشت بذرها (در بهار و تابستان) و نیز تقسیم بوته های آن صورت می گیرد.prostrate speedwell prostrate speedwellمنابع :
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder
http://www.perennials.com/plants/veronica-prostrat
https://en.wikipedia.org/wiki/Veronica_prostrata
https://www.rhs.org.uk/plants/details?plantid=2000


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2022 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.