فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۳/۱۱         
  

Vachellia farnesiana sweet acacia که به فارسی واچلیا فارنزیانا نامیده میشود، گیاهی از خانواده بقولات، بومی آمریکا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: محیط تاریک رطوبت: کاملا خشک دمای محیط: نواحی گرم و نیمه گرم خاک: گستره وسیعی از خاک ها
واچلیا فارنزیانا
واچلیا فارنزیانا

نام علمي
Vachellia farnesiana
نام لاتين
sweet acacia
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاه "واچلیا فارنزیانا" گیاهی درختچه ای یا درختی کوچک از خانواده فاباسه یا نیام داران می باشد. این گیاه بومی آمریکا، شامل ایالات متحده، مکزیک و ... است. ارتفاع این گیاه به 7 متر می رسد و بسیار خاردار است. پوست آن صاف یا فلس دار و به رنگ قهوه ای – خاکستری می باشد. 
برگ ها دارای آرایش متناوب، با دمبرگی کوتاه، مرکب و دارای 8 تا 10 (گاهی تا 20) جفت برگچه می باشد. رنگ این برگ ها سبز مایل به آبی است. 
گل ها به رنگ زرد مایل به نارنجی، کروی شکل، بسیار معطر، به قطر 1.5 تا 2 سانتیمتر بوده که در گروه های دو تا سه تایی تشکیل می شود. 
میوه ها به صورت غلاف هایی به رنگ سبز و به طول 4 تا 8 سانتیمتر و قطر 0.8 تا 1.5 سانتیمتر هستند که پس از رسیدن به رنگ تیره تغییر رنگ پیدا می کنند. این غلاف ها دارای پوستی ضخیم و ناشکوفا هستند. هر غلاف حاوی 12 تا 14 بذر می باشد. 
بذرها تخم مرغی شکل، به طول 6 تا 7 میلیمتر و عرض 4 تا 5 میلیمتر هستند.sweet acacia sweet acacia

شرایط نگهداری واچلیا فارنزیانانور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه واچلیا فارنزیانا
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  واچلیا فارنزیانا
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  واچلیا فارنزیانا
نواحی گرم و نیمه گرم
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  واچلیا فارنزیانا
گستره وسیعی از خاک ها


این گیاه یکی از گیاهان چوبی است که در خاک های سنگین نیز می تواند به خوبی رشد کند. همچنین یکی از معدود گونه هایی است که می تواند به شوری بیش از حد خاک یا آب متحمل باشد. Vachellia farnesiana Vachellia farnesiana

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیپوست این گیاه دارای تانن است. اغلب آکاسیاها دارای تانن زیادی در پوست می باشند که می تواند مصارف دارویی یا صنعتی داشته باشد. 
بذور و شاخ و برگ این گیاه نیز به مصرف تغذیه می رسند. شاخ و برگ آن حاوی 18 درصد پروتئین می باشند.
بذرهای این گیاه نیز حاوی حدود 23 درصد تانن هستند. این بذرها هیچ سمیتی برای انسان ندارند و به عنوان یک منبع غذایی مورد استفاده قرار می گیرند. از بذرهای رسیده آن برای تهیه روغن های خانگی نیز استفاده می شود. 
این درخت به دلیل تولید گل های زیبا، مورد توجه زنبورهای عسل می باشد. 
از پوست و میوه این گیاه برای تهیه رنگ های تیره استفاده می شود. واچلیا فارنزیانا - معرفی و راهنمای پرورش و نگهداری گیاهان زینتی فضای باز واچلیا فارنزیانا - معرفی و راهنمای پرورش و نگهداری گیاهان زینتی فضای باز

نحوه تکثیر واچلیا فارنزیانایکی از روش های تکثیر این گیاه کشت بذرهای آن است. این بذرها به تیمار خاصی جهت جوانه زنی نیاز ندارند. sweet acacia sweet acaciaمنابع :
http://edis.ifas.ufl.edu/st005
http://www.fao.org/ag/agp/agpc/doc/gbase/data/pf00
https://en.wikipedia.org/wiki/Vachellia_farnesiana
https://en.wikipedia.org/wiki/Vachellia_farnesiana


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.