فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۳/۳/۸         
  

Trichosanthes cucumerinasnake gourd که به فارسی کدو ماری نامیده میشود، گیاهی از خانواده کدوئیان بومی جنوب و جنوب شرق آسیا، شمال استرالیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب درجه حرارت: دمای بالای 25 درجه سانتیگراد درجه سانتیگراد خاک: خاک هایی با بافت متوسط و غنی از نظر مواد غذایی
کدو ماری
کدو ماری

دانستنیهای علمینام علمي
Trichosanthes cucumerina
نام لاتين
snake gourd
خانواده (تيره)

کدو ماری گیاهی رونده از خانواده کدوئیان است که میوه ای دراز و ماری شکل تولید می کند. این گیاه مخصوص نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری است. و به عنوان سبزی، دارو و به صورت سنتی در استرالیا به عنوان یکی از آلات موسیقی کاربرد دارد. 
این گیاه به صورت وحشی در نواحی جنوب و جنوب شرق آسیا، مانند هند، بنگلادش، نپال، پاکستان، سریلانکا، اندونزی، مالزی، میانمار و جنوب چین یافت می شود. همچنین بیان شده که این گیاه بومی شمال استرالیا نیز می باشد. و در فلوریدا و بخش هایی از آفریقا نیز به صورت اهلی در آمده است.  
کدو ماری دارای دو واریته شامل T. c. var. anguina (واریته اهلی شده) و T. c. var. cucumerina (واریته وحشی) می باشد. کدو ماری کدو ماری

خصوصیات - معرفی


کدو ماری، گیاهی یکساله، رونده و یک پایه است. برگ ها بصورت پنجه ای و لُبدار بوده که بیش از 25 سانتیمتر طول دارد. گل ها تک جنسی و سفید است که در شب باز می شود و دارای کرک ها و تارهایی روی حاشیه ی گلبرگ ها است. این تارها در هنگام روز که گل ها بسته اند به صورت پیچ خورده می باشند ولی در شب، زمانی که گل ها باز می شوند از حالت پیچ خوردگی خارج شده و جلوه ی زیبایی به گل ها می دهند. میوه های این گیاه می تواند بیش از 200 سانتیمتر طول داشته باشد. این میوه ها در هنگام بلوغ به رنگ قرمز دیده می شوند و از شاخه های رونده آویزان می گردند.
گاهی به دلیل شباهت زیاد بوته ی این گیاه به گیاه کدو ماری چینی با نام علمی T. pilosa، به اشتباه آن را کدو ماری معمولی تلقی می کنند. درحالی که میوه کدو ماری چینی گرد و تخم مرغی شکل است و فقط تا 7 سانتیمتر طول می تواند داشته باشد.snake gourd snake gourd

شرایط نگهداری کدو مارینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه کدو ماری
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  کدو ماری
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  کدو ماری
دمای بالای 25 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  کدو ماری
خاک هایی با بافت متوسط و غنی از نظر مواد غذایی

کدو ماری برای رشد بهتر به خاک هایی با بافت سبک تا متوسط و گاهی سنگین نیاز دارد. خاک باید به خوبی آبیاری شده باشد. خاک های کمی اسیدی یا خنثی و یا کمی قلیایی را تحمل می کند. این گیاه برای رشد مطلوب به افتاب کامل نیاز دارد و در سایه نمی تواند رشد کند. 
این گیاه بیشتر به کشت گلخانه ای نیاز دارد. و بهترین رشد را در طول روزهای بلند و دمای بالای 25 درجه سانتیگراد دارد. Trichosanthes cucumerina Trichosanthes cucumerina

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


میوه ها، شاخه ها و برگ های این گیاه به مصرف می رسند. 
این گیاه زمانی که بسیار جوان است به عنوان سبزی مصرف می شود اگرچه دارای مزه بسیار شیرینی است. زمانی که گیاه مسن تر می شود، گوشتش سفت و تلخ شده و پوست آن نیز به رنگ قرمز تیره و سخت در می آید. میوه دارای یک پالپ نرم، قرمز و گوجه ای شکل است که به عنوان جایگزینی برای گوجه می تواند پخته شود و مصرف گردد. 
میوه های آن دارای خواص کشنده کرم روده، قی آور و مسهل هستند. بذرهای این گیاه دارای طبعی خنک هستند. آمینو اسیدهای موجود در این گیاه جهت سقط جنین نیز کاربرد دارند. معرفی و راهنمای پرورش سبزی جات غیر برگی - کدو ماری معرفی و راهنمای پرورش سبزی جات غیر برگی - کدو ماری

نحوه تکثیر کدو ماری


تکثیر این گیاه توسط بذر و در گلخانه های گرم و در خاک های غنی از نظر مواد غذایی صورت می گیرد. 2 تا 3 بذر را در هر گلدان کشت کرده و در نهایت نشای قوی تر را جهت کشت در زمین انتخاب می کنند. رشد اولیه گیاه سریع است. این گیاه به یک اسکلت و چهارچوبی نیاز دارد تا شاخه های رونده روی آن حرکت کرده و گیاه به خوبی رشد کند. snake gourd snake gourdمنابع :
http://en.wikipedia.org/wiki/Trichosanthes_cucumer
http://www.flowersofindia.net/catalog/slides/Snake
http://www.kew.org/support-kew/adopt-a-seed/tricho
http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Tric


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.