فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۳/۴/۲۸         
  

Scilla persica که به فارسی نجم آبی ایرانی نامیده میشود، گیاهی از خانواده مارچوبه، بومی لرستان، شهرهای شمالی کشور و ... می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: مرطوب دمای محیط: 15-20 خاک: کوهپایه ها
نجم آبی ایرانی
نجم آبی ایرانی

نام علمي
Scilla persica
نام لاتين
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی


گیاه نجم آبی ایرانیان در چمنزارهای مرطوب مناطقی از پاوه، مریوان و تا کامیاران وجود دارد و جزو گیاهانی به شمار می روند که در خطر انقراض قرار دارند. این گیاه 30 تا 40 سانتیمتر ارتفاع و تعداد زیادی برگ داردکه عرض کمی دارند و راست می ایستند. گل آذین گیاه خوشه ای و تعداد زیادی گل با اندازه کوچک دارد که در ماه اردیبهشت شکوفا می شوند. ساقه هر گل بلند است و گل ها آبی رنگ هستند. جنس نجم آبی گونه های مختلفی دارد که دو نمونه دیگر آن در ایران نیز به شکل طبیعی رویش می کنند.

نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه نجم آبی ایرانی
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  نجم آبی ایرانی
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  نجم آبی ایرانی
15-20 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  نجم آبی ایرانی
کوهپایه ها

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


یکی از مهم ترین تاثیراتی که مصرف دمنوش این گیاه بر روی بدن شما می گذارد، بهبود متابویسم است. در این گیاه مقادیر بالایی ویتامین B وجود دارد. امروزه دانشمندان دریافته اند که تمام اعضای خانواده ویتامین B بر روی فعالیت های متابولیسمی نقش دارند. این گیاه حاوی سطح قابل توجهی از 6 ویتامین B مختلف، به ویژه اسید فولیک است. نجم آبی ایرانی قادر است که با تاثیر آنتی باکتریال و ضد میکروبی خود از ابتلا به مسمومیت های غذایی جلوگیری کند. از طرفی مصرف خام این گل نیز می تواند باعث بهبود هضم شود چرا که این ماده سزشار از فیبر است. فیبرها مواد دیر هضمی هستند که می توانند بر روی باکتری های مفید روده تاثیر گذاشته و حرکات روده کوچک را بیشتر کنند. این موضوع باعث می شود احتمال ابتلا به مشکلاتی نظیر یبوست و نفخ نیز کاهش پیدا کند. این گیاه باعث کاهش وزن، کاهش فشار خون و سلامت قلب و تقویت سلامت استخوان ها را باعث می شود. نجم آبی ایرانی - گیاهان بومی ایران نجم آبی ایرانی - گیاهان بومی ایرانمنابع :
مظفریان 1396، نقش حفاظت و صيانت از جنگل در حفظ تنو


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.