فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۳         
  

Physalis philadelphicatomatillo که به فارسی توماتیلو نامیده میشود، گیاهی از خانواده بادمجانیان بومی مکزیک می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: گرم و نیمه گرم خاک: خاک های غنی با زهکش مناسب
توماتیلو
توماتیلو

دانستنیهای علمینام علمي
Physalis philadelphica
نام لاتين
tomatillo
خانواده (تيره)


توماتیلو (tomatillo) یک میوه گرد شبیه گوجه فرنگی است که توسط پوشش ظریفی احاطه شده است. توماتیلو ماده غذایی اصلی در غذاهای سبز مکزیکی است که طعمی شبیه لیموترش دارد. توماتیلو یک میوه خوش طعم است و در اوایل تابستان می رسد و به نظر می رسد میلیون ها میوه توماتیلو از شاخه های آن آویزان است . عطر و طعم توماتیلو بسیار عالی و منحصر به فرد می باشد.  توماتیلو بومی مکزیک است و از سبزیجات بسیار قدیمی است. فیسالیس ایگزوکارپا (Physalis ixocarpa) یکی از انواع توماتیلو است که 3 تا 5 سانتی متر قطر دارد و میوه آن ترش سبز رنگ است و میوه رسیده آن زرد کم رنگ است.  فیسالیس philadelphica میوه های شیرین تر با رنگ بنفش تولید می کند. این میوه یکی از میوه های عمومی و مرسوم در مکزیک است.
توماتیلو یک میوه ایده آل برای شروع باغبانی است و به ندرت دچار بیماری و آفات می شود. پوشش میوه ها باعث می شود که توماتیلو از آفتاب سوختگی محافظت شود و به دلیل فاصله ای که از زمین دارد، دور از دسترس حلزون ها می باشد. میوه توماتیلو به سنگینی گوجه فرنگی نیست و سایز آن از گوجه فرنگی کمی کوچکتر است و فروش بهتری دارد و به نظر می رسد که فروش توماتیلو یک شغل پر درآمد باشد.
توماتیلو مانند گوجه فرنگی یک میوه خود گرده افشان است، برای این که گل های توماتیلو به میوه تبدیل شوند باید حداقل 2 بوته توماتیلو در یک مکان کاشته شود. در غیر این صورت بسیاری از گل ها از بین می روند و هیچ میوه ای به وجود نمی آید. توماتیلو توماتیلو

شرایط نگهداری توماتیلونور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه توماتیلو
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  توماتیلو
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  توماتیلو
گرم و نیمه گرم
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  توماتیلو
خاک های غنی با زهکش مناسب


برای کاشت توماتیلو یک نقطقه کاملا آفتابی با خاک نسبتاً غنی و زهکشی خوب انتخاب کنید. تغذیه توماتیلو از گوجه فرنگی کمتر است ولی از گوجه فرنگی با دوام تر می باشد. توماتیلو در خاک های خشک با زهکشی ضعیف رشد خوبی نخواهد داشت. قبل از کاشت توماتیلو خاک را با کمپوست مخلوط کنید و خاک را به خوبی زیر و رو کنید تا به زهکشی خاک بهبود ببخشید. خاک های رسی و لومی برای کاشت توماتیلو مناسب تر هستند.
توماتیلو شدیداً پر بار است و بدون توقف تا زمان شروع سرما میوه تولید می کند. برای حفظ رطوبت خاک 5 تا 7 سانتی متر به خاک کود گیاهی بدهید. تحمل توماتیلو در برابر خشکی در حد متوسط است و به میزان یک تا دو اینچ آب در هفته نیاز دارد. Physalis philadelphica Physalis philadelphica

نحوه تکثیر توماتیلوشش تا هشت هفته قبل از آخرین یخبندان منطقه، توماتیلو را در خانه نشا کنید. بعد از کاشت بذرهای توماتیلو باید به آن ها آب داده شود. قبل از انتقال گیاه به خارج از منزل ابتدا آن ها را مقاوم کنید. هنگامی که خطر سرمازدگی به طور کامل رفع شد و خاک کملا گرم بود، بوته های توماتیلو را به خارج از خانه منتقل کنید. بوته های توماتیلو را بهتر است عمیق تر بکارند تا ریشه های بیشتری تولید کنند. ارتفاع گیاه توماتیلو به 90 تا 120 سانتی متر می رسد و بنابراین فاصله بوته ها از هم را باید 90 سانتی متر در نظر گرفت. tomatillo tomatillo

سایر اطلاعات


برداشت:

اولین میوه های توماتیلو حدود 75 تا 100 روز پس از نشا آماده می شود. زمانی که پوسته میوه ها شروع به باز شدن کردند و پوسته ها شکاف برداشتند، می توانید میوه های توماتیلو را برداشت کنید. زمانی که میوه توماتیلو رسیده می شود ، پوسته آن قهوه ای رنگ می شود. اگر احساس کردید میوه در پوسته شل است، مقداری صبر کنید و بعد آن ها را برداشت کنید. توجه داشته باشید قبل از تخم دار شدن میوه ها و قبل این که میوه ها زرد کم رنگ شوند و عطر و طعم خود را از دست دهند آن ها را برداشت کنید. توماتیلو را می توان با پوسته به مدت 1 هفته در دمای اتاق و تا 3 هفته در یخچال نگه داری کرد. Physalis philadelphica Physalis philadelphicaمنابع :
http://www.bazram.com/tomatillo-growing-guide
http://www.pfaf.org/user/plant.aspx?LatinName=Phys
https://en.wikipedia.org/wiki/Tomatillo
https://gobotany.newenglandwild.org/species/physal


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.