فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز دوشنبه ۱۴۰۳/۴/۴         
  

Marliera edulisCambuca که به فارسی کامبوکا نامیده میشود، گیاهی از خانواده مورد بومی برزیل می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرم و مرطوب خاک: خاک های عمیق و به خوبی آبیاری شده
کامبوکا
کامبوکا

دانستنیهای علمینام علمي
Marliera edulis
نام لاتين
Cambuca
خانواده (تيره)


گیاه "کامبوکا" با نام علمی Marliera edulis یکی از درختان خانواده مورد (Myrtaceae) است. این درخت بومی جنگل های بارانی سواحل سائوپائولو و ریودژانیرو در برزیل می باشد.

این درخت در نواحی بومی و محلی خود به دلیل مصارفی که دارد شناخته شده است اما امروزه در نواحی خارج برزیل معمولاً شناخته شده نیست.کامبوکا کامبوکا

خصوصیات - معرفیکامبوکا درختی زیبا است اما بسیار کند رشد است و در نواحی که از نظر شرایط آب و هوایی مطلوب باشد حداکثر رشد آن تا ارتفاع 5 تا 12 متری می رسد.

پوست تنه ی درخت جذاب و خالدار بوده و ظاهری همانند درخت عودالبرق دارد.

میوه های این درخت حدود 50 تا 70 گرم وزن داشته و روی تنه ی اصلی یا شاخه های بزرگتر درخت تشکیل می شوند. رنگ میوه ها زرد بوده و دارای شیاری طولی می باشند. پوست میوه چرمی و دارای گوشتی آبدار و نیمه شفاف می باشد. همچنین دارای یک تا دو بذر بزرگ نیز می باشد. و طعمی مطلوب نیز دارد.
این میوه ها به قطر 3 تا 6 سانتیمتر است. میوه های نارس به رنگ سبز و میوه های رسیده به رنگ زرد مایل به نارنجی هستند.
بهترین زمان برای برداشت میوه ها، زمانی است که رنگ آنها زرد شده باشد، در این صورت می توان آنها را برای مدت یک هفته نگهداری کرد.

این درخت دارای تاجی متراکم و شاخه های انبوه است.

برگ ها براق، دارای حاشیه ای پیچ خورده، به طول 5 تا 10 سانتیمتر و عرض 3 تا 5 سانتیمتر است. سطح رویی برگ ها به رنگ سبز تیره و سطح زیرین برگ ها به رنگ سبز روشن است. 

گل ها به رنگ سفید، به صورت خوشه ای و دارای پرچم های متعدد هستند. این گل ها به صورت خوشه های 2 تا 8 تایی و به صورت جانبی تشکیل می شوند.Cambuca Cambuca

شرایط نگهداری کامبوکانور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه کامبوکا
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  کامبوکا
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  کامبوکا
نواحی گرم و مرطوب
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  کامبوکا
خاک های عمیق و به خوبی آبیاری شده


این درخت به راحتی می تواند نسبت به شرایط آب و هوایی مختلف سازگار گردد. همچنین می تواند شرایط خشکی را به مدت دو ماه تحمل کند.

کامبوکا خاک های عمیق و به خوبی آبیاری شده را ترجیح می دهد.

از نظر نیاز نوری نیز به آفتاب کامل نیاز دارد.Marliera edulis Marliera edulis

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیمیوه های پیتومبا و کامبوکا دو میوه ی بسیار خوب از نظر طعم و مزه برای افراد بومی محسوب می شوند.

از این میوه ها برای تهیه ی بستنی ها، مارمالاد، کیک ها و آب میوه های مختلف استفاده می شود.

همچنین از این درخت به عنوان درختی زینتی نیز می تواند استفاده نمود.معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - کامبوکا معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - کامبوکا

نحوه تکثیر کامبوکاتکثیر این گیاهان از طریق کشت بذرهای آنها صورت می گیرد. بذرها را باید بلافاصله پس از برداشت میوه ها، کشت نمود. این بذرها چندجنینی هستند.

بذرها را می تواند در نواحی گرم و با بارندگی فراوان کشت کرد. ولی نسبت به شرایط آب و هوایی مختلف می تواند به راحتی سازگار شود.Cambuca Cambucaمنابع :
http://ciatweb.ciat.cgiar.org/ipgri/fruits_from_am
http://fruitandnuttrees.com/cambuca-rubachia-glome
http://www.tradewindsfruit.com/content/cambuca.htm
https://www.hort.purdue.edu/newcrop/proceedings199


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.