فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۴/۲۲         
  

Eremurus olgae لاله دم روباهی که به فارسی سریش طناز نامیده میشود، گیاهی از خانواده سریشیان، بومی کردستان، آذربایجان غربی، خراسان و .... می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: خشک دمای محیط: 20-22 خاک: مکان های صخره ای
سریش طناز
سریش طناز

نام علمي
Eremurus olgae
نام لاتين
لاله دم روباهي
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی


ارتفاع گیاه سریش طناز به 1 و نیم متر می رسد. این گونه یکی از جذاب ترین گونه های سریش در ایران است. دارای یک خوشه بلند غیر متراکم از گل های صورتی کم رنگ یا تقریبا سفید با مرکز زرد و برگه های نخی بدون پرز است. ساقه و برگ های قاعده ای آن نیز کاملا بی مو است. زمان گلدهی در خرداد ماه است. این گیاه به نام لاله دم روباهی، سریش طناز و شمع صحرایی معروف می باشد. این گیاه در ایران (کردستان، خراسان)، تایکستان تا روسیه پراکنش دارد. لاله دم روباهي لاله دم روباهي


نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه سریش طناز
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  سریش طناز
خشک
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  سریش طناز
20-22 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  سریش طناز
مکان های صخره ای

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


از ریشه آن به عنوان چسب طبیعی سریش که برای هنرهای تزئینی، قلم زنی، اسکنه، قلم درز و هنرهای سنتی ایران، چسباندن چرم به جلد کتاب (صحافی) و چسباندن ظروف و کفش به کار می رود. ریشه این گیاه به میزان قابل ملاحضه ای نشاسته دارد که از آن نوعی سوپ یا آش تهیه می گردد و از قسمت های هوایی آن (برگ ها و ساقه هوایی) به عنوان سبزی خوراکی استفاده می شود. 

منابع :
اسون رحمان پور و همکاران، 1386، بررسي اثر تيمارهاي


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.