فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز شنبه ۱۴۰۳/۱/۲۵         
  

Dionysia bryoides که به فارسی نوعی عروس سنگ نامیده میشود، گیاهی از خانواده پامچال ، بومی فارس، ... می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: 15-18 خاک: مکان های صخره ای
نوعی عروس سنگ
نوعی عروس سنگ

نام علمي
Dionysia bryoides
نام لاتين
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی


این گیاه دارای گل آذین های متراکم و چتری، نسبتا صاف، سبز تیره و کاسه گل استکانی یا استوانه ای  و جام گل به شکل سینی پایه دار، لوله باریک، در محل اتصال پرچم ها برجسته و پهن تر می باشد. گیاهی چندساله، بوته ای و اغلب دارای کرک می باشد. گل ها کم رنگ تا صورتی تیره و بنفش با یک مرکز سفید می باشد. در ارتفاع 1800 تا 2800 رشد می کند. فصل گلدهی آن فروردین تا اردیبهشت می باشد. گیاهی صخره زی یا صخره روی (Rocky plant) است. 
شرایط نگهداری نوعی عروس سنگنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه نوعی عروس سنگ
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  نوعی عروس سنگ
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  نوعی عروس سنگ
15-18 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  نوعی عروس سنگ
مکان های صخره ای

این گیاه به کوههای نسیتا خشک منطقه Flora Iranica از جنوب شرقی آناتولی و غرب ایران تا تاجیکستان و افغانستان محدود شده است. اغلب این گیاه لابه لای سنگ ها و بین صخره ها می روید.Dionysia bryoides Dionysia bryoides

نحوه تکثیر نوعی عروس سنگ


این گیاه غالبا توسط بذر تکثیر می شود. سایر اطلاعات


عروس سنگ حدود 30 گونه در ایران که اغلب از گیاهان انحصاری در ایران دارد که تا ارتفاع 60 سانتی متر و در ارتفاعات مرکزی کشور رشد می کند. در واقع ایران مرکز تنوع زیستی عروس سگ در هان محسوب می شود و اغلب گونه های عروس سنگ انحصاری فلات ایران هستند. این تیره نوعا ایرانی-تورانی است.

منابع :
بررسی ترکیبات فنلی و آنتی اکسیدانی گیاه دارویی عرو


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.