فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۳/۴         
  

Androsace villosa که به فارسی یاسمن صخره ای نامیده میشود، گیاهی از خانواده پامچال ، بومی اردبیل و شهرهای شمال کشور و ... می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: کمی خشک دمای محیط: 18-20 خاک: مکان های صخره ای
یاسمن صخره ای
یاسمن صخره ای

نام علمي
Androsace villosa
نام لاتين
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی


به جرات می توان گفت یاسمن صخره ای یکی از زیباترین گیاهان صخره ای بومی ایران است. یک گیاه مقاوم به سرما و شرایط نامساعد محیطی، گیاهی چند ساله که در فروردین ماه رشد خود را آغاز می کند و در اردیبهشت ماه به گل می رود. و خرداد هم بذر می دهد. اغلب در شکاف سنگ ها و صخره های مناطق سرد و کوهستانی غرب کشور رشد می کند، تکثیر از طریق بذر می باشد. متاسفانه به دلیل کاهش بارندگی ها و توزیع نامناسب بارش ها این گیاه به شدت در معرض خطر انقراض است. اصولا یاسمن های صخره ای در مناطق کوهستانی یافت می شوند و بسیار مناسب باغ های صخره ای هستند. در ایران سه گونه از گیاه وجود داردکه عبارتند از یاسمن صخره ای با برگساری همیشه سبز به ارتفاعی حداکثر 15 سانتیمتر و با گل هایی سفید تا صورتی رنگ که در مرکز گل های سفید رنگ، نواحی به رنگ زرد تا قرمز وجود دارد. لازم به ذکر است که یاسمن های صخره ای گیاهانی متداول در کشت و کار نیستند.شرایط نگهداری یاسمن صخره اینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه یاسمن صخره ای
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  یاسمن صخره ای
کمی خشک
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  یاسمن صخره ای
18-20 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  یاسمن صخره ای
مکان های صخره ای

این گیاه در زمین های سنگلاخی، خاک های کلسیم دار و بیشتر در مناطق نیمه خشک رشد مناسبی دارد. بیشتر علف هرز گل های بهاری است، اما در محصولات زمستانه و در نواحی گرم و در مناطقی که هوا در بهار به سرعت گرم می شود هم دیده می شود.

منابع :
کانال گیاهان بومی ایران


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.