فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز دوشنبه ۱۴۰۱/۹/۱۴         
  

Datura arboreaAngels turmpet که به فارسی تاتوره معطر نامیده میشود، گیاهی از خانواده سولاناسه بومی بومی کوههای آند در جنوب کلمبیا و اکوادور می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب درجه حرارت: از 7 درجه کمتر نباشد درجه سانتیگراد خاک: خاک غنی و خوب زهکشی شده
تاتوره معطر
تاتوره معطر

دانستنیهای علمینام علمي
Datura arborea
نام لاتين
Angels turmpet
خانواده (تيره)

تاتوره یک بوته همیشه سبز و یا درختی کوچک میباشد از خانواده Solanaceae که بومی کوههای آند در جنوب کلمبیا و اکوادورمیباشد.
امروزه در اکثر جاهای آمریکا و مکزیک دیده میشود.
گلهای زیبایی دارد و به عنوان گیاه زینتی کاشته میشود.
اسم این گیاه برگرفته از یک کلمه هندی میباشد، و این نامگذاری در سال 1662 صورت پذیرفته است.
اغلب بخش های این گیاه توهم زا و سمی میباشد وسالها عنصر اساسی مورد استفاده برای جادوگران بوده است و در برخی نقاط اروپا و هند دانه این گیاه سم رایج برای خودکشی بوده است.تاتوره معطر تاتوره معطر

خصوصیات - معرفی


این درختچه ارتفاعی بین 2 تا 4 متر دارد و گستردگی بین 1.5 تا 2.5 متر.
دارای برگ‌های بیضی شکل کشیده بوده که به صورت دندانه دندانه هستند و طول برگها بین 10 تا 20 سانتی متر و عرض آنها بین 5 تا 18 سانتی متر میباشد.
گل های این درخت بسیار معطر و شیپوری شکل میباشند ودر فصل تابستان و پائیز ظاهر میشوند و به رنگهای سفید ،زرد،صورتی و بنفش میباشند.
این گلها کوتاهترین گل در جنس Brugmansia میباشند و بین 5 تا 10 سانتیمتر طول و 4 تا 12 سانتیمتر عرض دارند.
میوه های این گیاه تخم مرغی شکل بوده به طول 6 سانتیمتر و عرض 4 سانتی متر واین میوه ها که به یک غلاف شباهت دارند وقتی که رسیده شوند شامل تعداد زیادی دانه میباشند.
گلهای این گیاه برای پروانه ها و زنبورها و پرندگان جذاب میباشد و گرده افشانی توسط آنها صورت میگیرد.Angels turmpet Angels turmpet

شرایط نگهداری تاتوره معطرنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه تاتوره معطر
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  تاتوره معطر
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  تاتوره معطر
از 7 کمتر نباشد درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  تاتوره معطر
خاک غنی و خوب زهکشی شده

نگهداری از این گیاه به شرح زیر میباشد:
نور: این گیاه بهتر است در آفتاب و یا نیمسایه قرار گیرد.(رشد خوبی در سایه نخواهد داشت)
خاک: خاک غنی و حاصلخیز برای این گیاه مناسب است . (بهتر است ریشه های این درخت خشک باشند.
آبیاری: این گیاه به آبیاری متوسط و منظم نیاز دارد.
دما: دما نباید از 7 درجه کمتر باشد.
معمولا این گیاه در جاهای گرم مثل دره های خشک یافت میشود.Datura arborea Datura arborea

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


هشدار: اکثر اجزاء این گیاه به خصوص دانه ها و گل ها ،سمی میباشد و به علت آنکه حاوی آلکالوئیدها میباشد بسیار خطرناک و توهم زا بوده .
اجزاء این گیاه روانگردانی بسیار قوی بوده که در صورت مصرف عوارضی مانند عدم تمایز واقعیت از خیال ، رفتار های عجیب و خشونت آمیز ، لکنت زبان ، ناتوانی در حرف زدن ، بی قراری، اتساع مردمک و خشکی مخاط دهان خواهد داشت که این عوارض تا چند روز باقی می ماند.
در برخی موارد مرگ اعضای خانواده و کودکان نیز دیده شده است.معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - تاتوره معطر معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - تاتوره معطر

نحوه تکثیر تاتوره معطر


تکثیر:
از طریق کاشت بذر در بهار و تهیه قلمه نیمه رسیده در اوایل تابستان امکان‌پذیر است.این گیاه مستعد ابتلا به قارچ در ناحیه ریشه میباشد و بهتر است غنی سازی توسط کمپوست و کود صورت نگیرد.Angels turmpet Angels turmpetمنابع :

http://en.wikipedia.org/wiki/Brugmansia_arborea
http://en.wikipedia.org/wiki/Datura
http://medical-dictionary.thefreedictionary.com/Da


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2022 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.