فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۳/۳/۲۷         
  

Cucumis melo var. cantalupensisCantaloupe که به فارسی کانتالوپ یا گرمک نامیده میشود، گیاهی از خانواده کدوئیان بومی ایتالیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: 22 تا 30 درجه سانتیگراد خاک: خاک لومی – شنی و خوب زهکشی شده
کانتالوپ یا گرمک
کانتالوپ یا گرمک

نام علمي
Cucumis melo var. cantalupensis
نام لاتين
Cantaloupe
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی
کانتالوپ یا گرمک گیاهی یکپایه است و گل های نر و ماده به صورت جدا از هم روی یک پایه قرار دارند. گل های نر در کانتالوپ، بطور چند تایی با هم مجتمع شده و به صورت یک خوشه در می آیند و گل های ماده هم انفرادی می باشند. عمر مفید گلهای نر حدود یک روز است. در یک بوته، حدود600-500 گل به وجود می آید که تنها 20 عدد آنها قابل لقاح است و در نهایت 3 تا 7 میوه ی مناسب می توان برداشت کرد. هر میوه نیز حدود 400 عدد بذر به وجود می آورد.
ميوه آن گرد و به رنگ های زرد، سبز، مشبك و اغلب دارای خطوط عمودی هستند. درصد قند این میوه ها، كمتر از خربزه می باشد. واريته های سبز رنگ شيرين تر هستند.Cantaloupe Cantaloupe

شرایط نگهداری کانتالوپ یا گرمکنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه کانتالوپ یا گرمک
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  کانتالوپ یا گرمک
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  کانتالوپ یا گرمک
22 تا 30 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  کانتالوپ یا گرمک
خاک لومی – شنی و خوب زهکشی شده


درجه حرارت مناسب برای رشد این گیاه، بین 22 تا 30 درجه سانتیگراد است. آب و هوای مناسب برای کانتالوپ، یک فصل نسبتاً طولانی عاری از یخبندان همراه با نور فراوان و حرارت هوای خشک است. این گیاهان بهترین نتیجه را در آب و هوای گرم و خشک می دهند. این گیاه بر اساس منشأ خود گرمادوست بوده و به ویژه به نور زیاد نیاز دارد. هوای ابری و بارانی در موقع رسیدن میوه باعث می شود که میوه ها طعم مطبوع و کیفیت لازم را پیدا نکنند.
خاک لومی – شنی و خوب زهکشی شده و مرطوب با ph بین 6 تا 7 برای این گیاه مناسب است. در خاک های اسیدی رشد آن کاهش یافته و برگ ها به رنگ زرد مایل به سبز در می آیند.
از نظر نیاز آبی به آبیاری منظم و متوسط نیاز دارد.
دما: دمای مناسب برای کشت طالبی دمایی در حدود 15 درجه می باشد.
دوره رویش این گیاهان طولانی بین 80 تا 100 روز متفاوت است.Cucumis melo var. cantalupensis Cucumis melo var. cantalupensis

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیکانتالوپ یا گرمک یكی از بهترین منابع ویتامین آ است و مملو از بتا كاروتن است كه در بدن تبدیل به ویتامین آ می شود. یك فنجان آب گرمک، 129% نیاز روزانه ما به ویتامین آ را تامین می كند كه تأثیر آن در بهبود بینایی و پوست بدن بر همه واضح است.
کانتالوپ یكی از غنی ترین میوه های حاوی ویتامین ث است. علاوه بر ویتامین های آ و ث حاوی مواد مغذی مفید دیگری مثل پتاسیم، فولات، فیبر، منیزیم، ید و ویتامین های ب6،ب3،ب5 و ب1 است.
کانتالوپ میوه ای اشتها آور است.
ادرارآور، نرم كننده (ملیّن) و موجب طراوت و شادابی پوست بدن است.
خوردن گرمک، بعد از غذا برای درمان كم خونی مفید است.
مصرف آن برای كسانی كه سل ریوی دارند و یا مبتلا به یبوست و بواسیر هستند، مفید است.
گرمك سرشار از ویتامین های آ و ث و سلولز است.
گرمك ملّین است؛ مخصوصاً برای كسانی كه از یبوست می نالند مفید است.
گرمك و طالبی، تشنگی را در تابستان تسكین می دهند.
گوشت آن برای تسكین سوختگی های سطحی و یا درمان ورم پوست مؤثر است.
آب کانتالوپ برای نرم نمودن پوست مفید است.
کانتالوپ یا گرمک یكی از بهترین منابع ویتامین آ است و مملو از بتا كاروتن است كه در بدن تبدیل به ویتامین آ می شود. یك فنجان آب گرمک، 129% نیاز روزانه ما به ویتامین آ را تامین می كند كه تأثیر آن در بهبود بینایی و پوست بدن بر همه واضح است.
کانتالوپ یكی از غنی ترین میوه های حاوی ویتامین ث است. علاوه بر ویتامین های آ و ث حاوی مواد مغذی مفید دیگری مثل پتاسیم، فولات، فیبر، منیزیم، ید و ویتامین های ب6،ب3،ب5 و ب1 است.
کانتالوپ میوه ای اشتها آور است.
ادرارآور، نرم كننده (ملیّن) و موجب طراوت و شادابی پوست بدن است.
خوردن گرمک، بعد از غذا برای درمان كم خونی مفید است.
مصرف آن برای كسانی كه سل ریوی دارند و یا مبتلا به یبوست و بواسیر هستند، مفید است.
گرمك سرشار از ویتامین های آ و ث و سلولز است.
گرمك ملّین است؛ مخصوصاً برای كسانی كه از یبوست می نالند مفید است.
گرمك و طالبی، تشنگی را در تابستان تسكین می دهند.
گوشت آن برای تسكین سوختگی های سطحی و یا درمان ورم پوست مؤثر است.
آب کانتالوپ برای نرم نمودن پوست مفید است.ارزش غذایی:

بر اساس مطالعات انجام شده، در هر صد گرم از قسمت خوراکی (میوه های) این گیاه حدود 141 کیلوژول (34کیلوکالری) انرژی، 8.16 گرم کربوهیدرات ها، 7.86 گرم قند، 0.9 گرم فیبر خام، 0.19 گرم چربی، 0.84 گرم پروتئین، 169 میکروگرم بتاکاروتن، 26 میکروگرم لوتئین زآزانتین، 0.041 میلیگرم ویتامین ب1 (تیامین)، 0.019 میلیگرم ویتامین ب2 (ریبوفللاوین)، 0.734 میلیگرم ویتامین ب3 (نیاسین)، 105 میلیگرم ویتامین ب5 (پانتوتنیک اسید)، 0.042 میلیگرم ویتامین ب6، 21 میکروگرم ویتامین ب9 (فولات)، 7.6 میلیگرم کولین، 36.7 میلیگرم ویتامین ث، 2.5 میکروگرم ویتامین کا، 9 میلیگرم کلسیم، 0.21 میلیگرم آهن، 12 میلیگرم منیزیم، 0.41 میلیگرم منگنز، 15 میلیگرم فسفر، 267 میلیگرم پتاسیم، 16 میلیگرم سدیم و 0.18 میلیگرم روی، وجود دارد.معرفی و راهنمای پرورش سیفی جات - کانتالوپ یا گرمک معرفی و راهنمای پرورش سیفی جات - کانتالوپ یا گرمک

نحوه تکثیر کانتالوپ یا گرمکتکثیر این گیاهان از طریق کشت بذرهای آنها صورت می گیرد. به این صورت که آنها را بر روی ردیف هایی از برآمدگی های خاکی و به صورت گروهی یا دسته ای می کارند.Cantaloupe Cantaloupe

هشدار - عوارض جانبیكسانی كه مرض قند دارند باید در خوردن این میوه جانب احتیاط را رعایت كنند و کمتر مصرف كنند.
كسانی كه ورم معده دارند، نباید در مصرف کانتالوپ یا گرمک زیاده روی كنند.muskmelon , mushmelon, rockmelon, sweet melon,honeydew, Persian melon, or spanspek muskmelon , mushmelon, rockmelon, sweet melon,honeydew, Persian melon, or spanspek

سایر اطلاعات


برای خرید یک گرمک خوب و رسیده، با کف دست به آن ضربه بزنید باید یک صدای تو خالی داشته باشد. وقتی آن را در دست می گیرید باید نسبت به اندازه اش سنگین به نظر برسد و هیچ نقطه له شدگی یا نرم شدگی نداشته باشد. پوست آن باید به رنگ کرم یا زرد مایل شده باشد ( رنگ سبز پوست نشانه کال بودن آن است). محل اتصال آن به ساقه باید کمی نرم باشد و باقیمانده ساقه باید به راحتی کنده شود. یکی دیگر از نشانه های رسیده بودن آن، بوی ملایم شیرینی است که از پوست آن به مشام می رسد.Cucumis melo var. cantalupensis Cucumis melo var. cantalupensisمنابع :
http://edis.ifas.ufl.edu/mv092
http://en.wikipedia.org/wiki/Cantaloupe
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8
http://www.amzcom.ir/pages/view/pageid/55/lang/fa
http://www.asriran.com/fa/news/
https://myfolia.com/plants/970-melon-cucumis-melo


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.