فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۱/۳۱         
  

Chrysanthemum AphroditeChrysanthemum aphrodite که به فارسی کریزانتموم افرودیت نامیده میشود، گیاهی از خانواده گل ستاره ای ها بومی چین و ژاپن می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی نیمه گرمسیری تا معتدل خاک: خاک های سبک و دارای مواد آلی
کریزانتموم افرودیت
کریزانتموم افرودیت

نام علمي
Chrysanthemum Aphrodite
نام لاتين
Chrysanthemum aphrodite
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"کریزانتموم افرودیت" گونه ای هیبرید از جنس داوودی می باشد. این گیاه یک هیبرید بین گونه های Chrysanthemum indicum L. و Chrysanthemum morifolium RAMAT. می باشد. این گیاه چندساله و دارای گل هایی ستاره ای شکل و به رنگ زرد لیمویی است. برگ ها به رنگ سبز، ساده و با آرایش متناوب می باشند. این برگ ها بیضوی، دارای رگه بندی پرمانند و دمبرگ دار هستند. میوه ها به صورت فندقه می باشند.Chrysanthemum aphrodite Chrysanthemum aphrodite

شرایط نگهداری کریزانتموم افرودیتنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه کریزانتموم افرودیت
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  کریزانتموم افرودیت
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  کریزانتموم افرودیت
نواحی نیمه گرمسیری تا معتدل
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  کریزانتموم افرودیت
خاک های سبک و دارای مواد آلی


این گیاه تحت شرایط نور شدید، رشد و نمو خوبی می کند ولی در طول تابستان، گلخانه ها باید سایه ی مختصری داشته باشند. اما در فصول دیگر می بایستی حداکثر نور را برای این محصول مهیا کرد. در ماه های زمستان که شدت نور کاهش می یابد، رشد و نمو کلی گیاه متوقف می شود.
چون فصل گلدهی گیاه مقارن با سرمای زمستان است، از این رو جزء محصولات مخصوص فصل سرما ذکر شده است. ولی بسیاری از واریته های داوودی در فصل پاییز، به دلیل سرما، به گل نخواهند نشست. جوانه های گل این گیاه در ماه های مرداد و شهریور شکل می گیرند و از آنجا که در این ماه ها درجه حرارت در هنگام شب، 15 درجه سانتیگراد و مناسب است، در نتیجه جوانه های گل تشکیل می شوند. پس از تشکیل جوانه های گل و رشد آنها، به نحوی که قابل رؤیت باشند، درجه حرارت مناسب برای داوودی 12 درجه سانتیگراد خواهد بود و در این درجه حرارت، رشد و نمو گل به نحو مطلوب انجام می پذیرد. اگر درجه حرارت در این فصول از سال که زمان تشکیل جوانه گل است، بالاتر از 15 درجه سانتیگراد باشد، تشکیل و تکامل گل به تأخیر خواهد افتاد. گرمای تابستان (بالاتر از 30 درجه سانتیگراد) نیز سبب تأخیر تشکیل جوانه های گل خواهد شد.
خاک گلدان های گونه های مختلف داوودی باید نسبتاً سبک باشد. بنابراین در مخلوط خاک باید مقداری ماسه اضافه شود. همچنین برای بهبود خاک، مواد آلی کافی به آن اضافه می شود. از تورب، کود دامی پوسیده و یا خاک برگ پوسیده برای این منظور استفاده می شود. در صورتی که خاک اصلی یک خاک نسبتاً سنگین باشد، یک چهارم مخلوط را این مواد آلی تشکیل می دهند و در خاک های سبکتر، مقدار مواد آلی به یک سوم تنزل می یابد.
ضدعفونی کردن خاک برای جلوگیری از بیماری های آوندی توصیه شده است. در ضدعفونی خاک باید کلیه شرایط مربوط را در نظر داشت تا بعد از آن مسمومیت گیاهان روی ندهد. در این مورد، گونه های مختلف داوودی نسبت به افزایش آمونیاک خاک به شدت حساسیت نشان می دهند. بهترین پی اچ برای داوودی ها حدود 6 تا 7 است. در خاک های قلیایی معمولاً زردی انتهایی شاخه ها و برگ ها مشاهده می شود که این امر احتمالاً به دلیل عدم جذب آهن اتفاق می افتد.Chrysanthemum Aphrodite Chrysanthemum Aphrodite

نحوه تکثیر کریزانتموم افرودیت


تکثیر:

در صورتی که هدف تکثیر وسیع و همه ساله ی این گیاهان به عنوان یک محصول گلخانه ای باشد، بهتر است هر چند سال یکبار قلمه ها از مؤسساتی که در تولید قلمه داوودی تخصص دارند، خریداری شود. ریشه زایی قلمه های داوودی به آسانی صورت می گیرد. بهترین بستر کاشت برای این قلمه ها مخلوطی از ماسه و یا پرلیت و تورب است. در این بستر قلمه ها به فاصله دو تا سه سانتیمتر و در روی خطوطی به فاصله پنج سانتیمتر کشت می شوند. عمق کاشت قلمه ها باید به حدی باشد تا قلمه ها به صورت عمودی استوار شوند. بهترین درجه حرارت هوای گلخانه در این مرحله از رشد و نمو قلمه ها 25 درجه سانتیگراد است و درجه حرارت 20 درجه سانتیگراد برای بستر کاشت مناسب است.
روش دیگر تکثیر این گیاه، کشت بذرهای آنها در گلدان یا شاسی های سرد در فصل پاییز می باشد.Chrysanthemum aphrodite Chrysanthemum aphroditeمنابع :
http://en.hortipedia.com/wiki/Chrysanthemum_aphrod
http://www.newworldencyclopedia.org/entry/Chrysant
خلیقی، ا. 1385. گلکاری (پرورش گیاهان زینتی ایران).


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.