فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۳/۳/۲۹         
  

Centranthus Ruberred valerian که به فارسی والرین قرمز نامیده میشود، گیاهی از خانواده کاپریفولیاسه بومی نواحی مدیترانه ای می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: آب و هوای مدیترانه ای خاک: خاک های به خوبی آبیاری شده با مواد غذایی اندک
والرین قرمز
والرین قرمز

دانستنیهای علمینام علمي
Centranthus Ruber
نام لاتين
red valerian
خانواده (تيره)

"والرین قرمز" یکی از گیاهان زینتی و محبوب برای باغچه ها به حساب می آید. که بومی نواحی مدیترانه ای است و در برخی نواحی مانند استرالیا، بریتانیای کبیر، ایرلند، آمریکا، آریزونا، کالیفرنیا و هاوایی نیز کشت می شود.والرین قرمز والرین قرمز

خصوصیات - معرفی


گیاهی چندساله، علفی یا درختچه ای (با توجه به شرایط رشد) است.
برگ ها معمولاً حدود 5 تا 8 سانتیمتر طول دارند. این برگ ها از قسمت انتهایی تا نوک گیاه متغیر می باشند. به این صورت که برگ های پایینی دمبرگ دار بوده در حالی که برگ ها بالایی بی دمبرگ هستند. آرایش برگ ها به صورت متقابل است و تخم مرغی شکل یا نیزه ای شکل هستند.
گل ها کوچک (کمتر از دو سانتیمتر) و انبوه در گل آذین های بزرگ مشاهده می شوند. هر گل دارای پنج گلبرگ پیوسته و یک مهمیز است. این گل ها به رنگ قرمز مایل به ارغوانی یا گاهی سفید و یا بنفش رنگ می باشند. گل ها جاذب حشرات بوده و گرده افشانی گیاه از طریق زنبور عسل و پروانه ها صورت می گیرد.red valerian red valerian

شرایط نگهداری والرین قرمزنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه والرین قرمز
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  والرین قرمز
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  والرین قرمز
آب و هوای مدیترانه ای
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  والرین قرمز
خاک های به خوبی آبیاری شده با مواد غذایی اندک

این گیاه مناسب برای انواع مختلفی از خاک ها با بافت های سبک، متوسط و سنگین می باشد. ولی خاک ها به خوبی آبیاری شده که از نظر مواد غذایی نیز زیاد غنی نباشند را ترجیح می دهد. pH مناسب برای آن اسیدی، خنثی و کمی قلیایی است اما در خاک های بسیار قلیایی نیز می تواند رشد کند.این گیاه از نظر نیاز نوری به آفتاب کامل نیاز دارد و نمی تواند در سایه رشد کند.
از نظر نیاز آبی، بهترین رشد را در خاک های مرطوب دارد ولی می تواند خشکی خاک را نیز تحمل کند.
این گونه ها دمای تا -15 درجه سانتیگراد را نیز می توانند تحمل کنند.Centranthus Ruber Centranthus Ruber

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


برگ ها و ریشه های این گیاه به مصرف خوراکی می رسند. برگ ها به صورت تازه یا دم کرده یا در سالاد کاربرد دارند و ریشه ها نیز به صورت دم کرده یا در سوپ ها مصرف می شوند.
اگرچه در برخی موارد خواص دارویی از این گیاه گزارش شده ولی نباید با والرین اصلی (سنبل الطیب) با نام علمی Valeriana officinalis اشتباه گرفته شود. اگرچه گزارش هایی از خواص آرام بخشی این گیاه وجود دارد ولی گیاه سنبل الطیب اصلی دارای خواص بسیار قویتری روی سیستم عصبی و آرامبخشی است.
به طور کلی از این گیاه به عنوان گیاهی زینتی در باغچه ها، حاشیه باغ ها و پارکها و یا نواحی صخره ای استفاده می شود.معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - والرین قرمز معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - والرین قرمز

نحوه تکثیر والرین قرمز


تکثیر گیاه والرین قرمز از طریق کشت بذر ها، تقسیم بوته و ریشه دار کردن قلمه ها صورت می گیرد.
بذرها را معمولاً در طی ماه های فوریه تا مه کشت می کنند. این بذرها به سرعت می توانند جوانه بزنند.
تقسم بوته در فصل بهار و ریشه دار کردن قلمه ها در فصل تابستان و در شاسی های سرد انجام می شود.red valerian red valerianمنابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/136/#b
http://en.wikipedia.org/wiki/Centranthus_ruber
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder
http://www.perennials.com/plants/centranthus-ruber
http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Cent
https://www.rhs.org.uk/plants/details?plantid=365


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.