فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۵         
  

Butia purpurascens PURPLE YATAY PALM که به فارسی نخل یاتای ارغوانی نامیده میشود، گیاهی از خانواده اریکاسه، بومی برزیل می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری خاک: انواع مختلفی از خاک های زهکش دار
نخل یاتای ارغوانی
نخل یاتای ارغوانی

دانستنیهای علمینام علمي
Butia purpurascens
نام لاتين
PURPLE YATAY PALM
خانواده (تيره)


"نخل یاتای ارغوانی" یکی از گونه های گیاهی از خانواده آرکاسه می باشد که فقط در برزیل یافت می شود و بسیار در خطر انقراض وجود دارد. این گیاه بومی جنگل های خزاندار و ساوان های برزیل می باشد که به ندرت مورد کشت و کار قرار می گیرد.نخل یاتای ارغوانی نخل یاتای ارغوانی

خصوصیات - معرفیاین نوع نخل دارای تنه ای کوتاه و زیبا با گل ها و میوه هایی به رنگ ارغوانی است اگرچه در برخی از واریته ها، میوه های زرد رنگ نیز مشاهده می شود. رنگ برگ ها از خاکستری مایل به آبی تا زرد متغیر است. این گیاه تنها گونه ای از جنس Butia است که دمبرگ های بدون خار تولید می کند. 
درخت در اندازه های کوچک به ارتفاع 1.2 تا 4 متر و با قطر 15 سانتیمتر مشاهده می شود. برگ های ابتدایی دارای پوشش بوده و دمبرگ ها جدا از هم نیستند. برگ ها مرکب شانه ای به ارتفاع 84 تا 122 سانتیمتر بوده که حدود 52 تا 58 برگچه نیز دارد.
میوه ها به تعداد زیاد و در خوشه های طویل تشکیل می شوند. این میوه ها به رنگ زرد بوده و دارای ته رنگ ارغوانی است به همین دلیل به آن نخل یاتای ارغوانی گفته می شود. میوه های این گونه گیاهی دارای پالپی آبدار، با مزه ای اسیدی و ترش و کاملاً اختصاصی و کمیاب است. بذرها نسبتاً کوچک و تخم مرغی شکل می باشند.
میوه های این گیاه را می توان به صورت تازه خوری به مصرف رساند اما معمولاً برای ساخت آبمیوه از آنها استفاده می شود. 
این گونه گیاهی عمدتاً مورد کشت و کار قرار نمی گیرد. PURPLE YATAY PALM PURPLE YATAY PALM

شرایط نگهداری نخل یاتای ارغوانینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه نخل یاتای ارغوانی
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  نخل یاتای ارغوانی
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  نخل یاتای ارغوانی
نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  نخل یاتای ارغوانی
انواع مختلفی از خاک های زهکش دار


اگرچه این گیاهان مقاومت خوبی را نسبت به سرما نشان می دهد و می تواند دماهای حداقل تا منفی 6 درجه سانتیگراد یا کمتر را تحمل کند اما عمدتاً مورد کشت و کار قرار نمی گیرد. 
این نوع نخل دارای اندازه ای کوچک و زیبا بوده که می تواند به خوبی در نواحی گرمسیری رشد کند. اما مقاوم به سرما نیز می باشد ولی رشد کم آن در نواحی سرد یکی از عوامل محدود کننده ی آن می باشد. 
همچنین این گیاه می تواند مقاومت خوبی در برابر خشکی خاک و نیز وزش باد از خود نشان دهد.Butia purpurascens Butia purpurascens

نحوه تکثیر نخل یاتای ارغوانیتکثیر این گیاهان از طریق کشت بذرهای آنها صورت می گیرد. این بذرها بسیار به کندی جوانه می زنند. مدت جوانه زنی بذرها حدود 4 تا 6 ماه طول می کشد. غوطه ور کردن بذور این گیاهان به مدت معین در آب، می تواند سرعت جوانه زنی آنها را بهبود بخشد. PURPLE YATAY PALM PURPLE YATAY PALMمنابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/162881/#b
http://www.pacsoa.org.au/wiki/Butia_purpurascens
http://www.palmpedia.net/wiki/Butia_purpurascens
http://www.tradewindsfruit.com/content/purple-yata


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.