فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۵         
  

Butia capitata Jelly Palm که به فارسی نخل لرزان نامیده میشود، گیاهی از خانواده اریکاسه، بومی آرژانتین، برزیل، اوروگوئه می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری خاک: خاک های شنی و به خوبی آبیاری شده
نخل لرزان
نخل لرزان

نام علمي
Butia capitata
نام لاتين
Jelly Palm
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"نخل لرزان" یکی از گونه های نخل و بومی آرژانتین، برزیل و اوروگوئه است. این گونه دارای رشد کند و یکنواخت و ارتفاع بیش از 6 متر می باشد. 
این پالم دارای برگ های طویل و شانه ای است که در قسمت انتهایی به سمت زمین خم می شود. طول تنه آن به 3.7 تا 4.6 متر و قطر آن به 0.3 تا 0.5 متر می رسد. دمبرگ های قدیمی می توانند پایا باشند و برای چندین سال روی درخت باقی بمانند.
برگ ها به رنگ سبز روشن تا خاکستری مایل به آبی بوده و حدود 5 تا 10 فوت نیز طول دارند. دمبرگ ها حدود 2 تا 4 فوت (0.6 تا 1.2 متر) طول داشته و همچنین دارای خارهای طویلی در هر دو لبه می باشند. 
میوه های رسیده آنها به اندازه یک گیلاس بزرگ و به رنگ نارنجی مایل به زرد می باشد که با گذشت زمان، در انتها به رنگ سرخ دیده می شود. مزه و طعم این میوه مزه ای بینابین از میوه هایی مانند آناناس، زردآلو و وانیل است. طعم و مزه میوه می تواند در خاک های مختلف بسیار متفاوت باشد. مزه ای بینابین سیب، آناناس و موز نیز برای آنها معمول است. Jelly Palm Jelly Palm

شرایط نگهداری نخل لرزاننور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه نخل لرزان
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  نخل لرزان
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  نخل لرزان
نواحی گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  نخل لرزان
خاک های شنی و به خوبی آبیاری شده


این گونه، یکی از نخل های مقاوم است که می تواند دمای پایین را تا حدود منفی 10 درجه سانتیگراد تحمل کند. ولی به صورت خودرو در نواحی دارای آب و هوای گرمسیری رشد می کند. 
این نوع نخل، مکان هایی با آفتاب کامل یا همراه با سایه متوسط را می پسندد.
همچنین خاک های شنی و به خوبی آبیاری شده را برای رشد ترجیح می دهد. اما نسبت به خشکی زیاد نیز متحمل و سازگار شده است. همچنین مقاومت متوسطی نیز نسبت به خاک های شور خواهد داشت. 
آبیاری منظم و کوددهی می تواند سرعت رشد گیاه را افزایش داده و عملکرد آن را بهبود بخشد.  Butia capitata Butia capitata

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


ترکیبات شیمیایی:

موم حاصل از برگ های این گیاه دارای تری ترپن های سیلیندرین (cylindrin) و لوپئول متیل اتر است. 
پالپ میوه های آن منبع خوبی از بتا کاروتن و پیش ماده ویتامین آ می باشد. نخل لرزان - معرفی درختان میوه نخل لرزان - معرفی درختان میوه

نحوه تکثیر نخل لرزانتکثیر این گیاهان عمدتاً از طریق کشت بذرهای آنها صورت می گیرد. معمولاً گیاهچه های جوان در زیر درختان مادر یافت می شوند که در نتیجه ریزش میوه ها و جوانه زدن بذرها حاصل شده اند. این بذرها می توانند طی چند هفته تا چند ماه جوانه بزنند. سرعت جوانه زنی بذور در خاک هایی با دمای 80 تا 90 درجه فارنهایت تسریع خواهد شد. Jelly Palm Jelly Palmمنابع :
http://floridata.com/Plants/Arecacea/Butia%20capit
http://www.smgrowers.com/products/plants/plantdisp
http://www.tradewindsfruit.com/content/jelly-palm.
https://en.wikipedia.org/wiki/Butia_capitata


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.