فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۳         
  

Atriplex Spp saltbush که به فارسی سلمکی نامیده میشود، گیاهی از خانواده تاج خروس ، بومی استرالیا، شمال و جنوب آمریکا، آسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: خشک دمای محیط: نواحی گرم و نیمه گرم خاک: خاک های شور، خشک و نیمه خشک
سلمکی
سلمکی

دانستنیهای علمینام علمي
Atriplex Spp
نام لاتين
saltbush
خانواده (تيره)


"سلمکی" یا "آتریپلکس" گیاهی همیشه سبز از تیرهٔ تاج خروسان (Amaranthaceae)  و زیر تیرهٔ چغندران  (Chenopodioideaee) می باشد. 
اگر به این گیاه توجه کافی شود، می تواند در فصل تابستان و پاییز نیز، که بیشتر گیاهان از بین می روند، پروتئین زیاد و علوفه آبداری تولید نماید. گاهی اوقات، مقدار ویتامین A این گیاه در یک گرم، حتی به بیش از ۳۵ میلیگرم نیز می رسد.
ریشه های این گیاه، راست و عمیق است، به گونه ای که گاهی نیز به عمق چهار متر می رسد. شاخ و برگ این گیاه، با گسترش زیادی که دارد به صورت درختچه ای درآمده و مانع جریان آب در آن می شود.
برای مناطقی که دارای خاک های شور هستند و در حدود ۲۰۰ میلیمتر در سال، بارندگی دارند، بازکاشت نهال های ۳ تا ۴ ماهه آن امکان پذیر می باشد. پس این گیاهان، گیاهانی کارا برای بیابان زدایی می باشند. گیاهی است در برابر سرما و گرما مقاوم است و حرارت های بین ۱۵ تا ۴۰ سانتیگراد را تحمل می کند و در بیشتر نقاط ایران، به صورت محدود وجود دارد.
گونه هایی از این گیاه، به نام های A.Halimus , A.Leucoclada  و A.Canescens  مورد تغذیه شتر قرار می گیرند.
کاربرد گونه های شورپسند با سامانه های ریشه های عمیق، اهمیت ویژه ای در مورد حفاظت از خاک های شور دارد زیرا گیاهان به طور ذاتی در محیط هایی با تنش های شوری و سدیمی حضور دارند و به تنش هایی دیگر از جمله خشکی نیز بردبار هستند. این گیاهان به ویژه آتریپلکس و سالیکورنیا از گونه های غالب در مناطق خشک و نیمه خشک با شوری بالا هستند که منبعی برای تغذیه دام و تجدید اراضی فرسوده مانند تپه های شنی، خاک های شور - آهکی، کم عمق و ... به شمار می روند.سلمکی سلمکی

خصوصیات - معرفیگونه های مختلف جنس آتریپلکس گیاهانی یکساله یا چندساله، علفی، نیمه درختچه ای یا درختچه ای می باشند. این گیاهان اغلب با کرک های بادکنکی پوشیده شده اند که سطحی نقره ای رنگ یا آردی را به گیاه می دهد.
برگ ها به صورت متناوب یا به ندرت متقابل بوده و دارای دمبرگ یا بدون دمبرگ می باشند. اغلب نیز دارای خزانی دیرتر از موعد هستند. سطح برگ ها پهن بوده و دارای حاشیه ای یکپارچه یا مضرص یا لوبدار هستند که تنوع شکل بسیار زیادی دارند. 
گل آذین ها خوشه ای یا سنبله یا خوشه متراکم بوده که به صورت جانبی یا انتهایی روی گیاه تشکیل می شوند. گل ها تک جنس، در برخی گونه ها یکپایه و در گونه های دیگر به صورت دوپایه هستند. گل های نر دارای 3 تا 5 گلپوش و 3 تا 5 پرچم هستند. گل های ماده نیز معمولاً فاقد گلپوش می باشند اما توسط دو براکته برگ مانند محصور شده اند. گل های ماده دارای یک تخمدان با خامه کوتاه و دو کلاله می باشند. 
تعداد کروموزوم های پایه این گیاهان x=9 است (به جز Atriplex lanfrancoi که x=10 می باشد). saltbush saltbush


نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه سلمکی
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  سلمکی
خشک
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  سلمکی
نواحی گرم و نیمه گرم
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  سلمکی
خاک های شور، خشک و نیمه خشکمنابع :
https://en.wikipedia.org/wiki/Atriplex
https://fa.wikipedia.org/


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.