فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۲/۱۲/۱۱         
  

Asphodelus Fistulosusonion-leafed asphodel که به فارسی سوسن برگ پیازی نامیده میشود، گیاهی از خانواده زانتوروآسه بومی نواحی مدیترانه می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: آب و هوای مدیترانه ای خاک: خاک های غنی از مواد غذایی با بافت سبک تا متوسط
سوسن برگ پیازی
سوسن برگ پیازی

دانستنیهای علمینام علمي
Asphodelus Fistulosus
نام لاتين
onion-leafed asphodel
خانواده (تيره)

"سوسن برگ پیازی" یا "علف پیاز" یکی از گیاهان بومی نواحی مدیترانه است. این گیاه به عنوان علف هرز در ایالت متحده و به عنوان گیاهی آسیب زننده و مضر در کالیفرنیا، آریزونا، نیومکزیک و تکزاس شناخته شده است. همچنین این گیاه در لیست علف هرزهای مضر در دپارتمان کشاورزی ایالات متحده قرار دارد. در استرالیا، نیوزیلند، مکزیک و نواحی دیگری با آب و هوای مدیترانه ای نیز به عنوان علف هرز معمول شناخته شده و وجود دارد.سوسن برگ پیازی سوسن برگ پیازی

خصوصیات - معرفی


سوسن برگ پیازی یا علف پیاز گیاهی علفی، یکساله یا چندساله با عمر کوتاه است. این گیاه دارای ساقه ی توخالی بوده که تا ارتفاع 70 سانتیمتر نیز رشد می کند.
سیستم ریشه ای این گیاه دارای یک سری بخش های شبه-غده ای است. 
سوسن برگ پیازی همانطور که از اسمش پیداست، از یک دسته برگ های توخالی شبیه به برگ های پیاز و به طول 30 سانتیمتر تشکیل شده است.
گل آذین آن سنبله و با گل های پهن است. هر گل دارای شش گلبرگ سفید رنگ یا صورتی کمرنگ داشته و حدود 5 تا 12 میلیمتر نیز پهنا دارد. روی گلبرگ ها و در قسمت وسط، خطی در امتداد طولی به رنگ قهوه ای تا ارغوانی مایل به قرمز وجود دارد. این گل ها در روز باز می شوند و در طول شب یا در شرایط آب و هوای ابری یا کم نور بسته می شوند. گل ها هرمافرودیت (دارای اندام های نر و ماده روی یک گل) بوده و گرده افشانی توسط حشرات صورت می گیرد.
میوه های این گیاه کپسولی، گرد و هر میوه حاوی شش بذر می باشد.onion-leafed asphodel onion-leafed asphodel

شرایط نگهداری سوسن برگ پیازینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه سوسن برگ پیازی
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  سوسن برگ پیازی
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  سوسن برگ پیازی
آب و هوای مدیترانه ای
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  سوسن برگ پیازی
خاک های غنی از مواد غذایی با بافت سبک تا متوسط

گیاه سوسن برگ پیازی، خاک هایی با بافت سبک و متوسط، به خوبی آبیاری شده و نیز غنی از مواد غذایی را ترجیح می دهد. این گیاه می تواند در شرایط نیمه سایه و آفتاب کامل رشد کند. Asphodelus Fistulosus Asphodelus Fistulosus

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


برگ ها و ریشه های این گیاه مصرف خوراکی دارند. و بصورت پخته شده یا به عنوان سبزی استفاده می شوند.
بذرهای این گیاه ادرارآور هستند. همچنین برای درمان زخم ها و التهابات پوستی نیز به کار می رود. بذرها حاوی مقدار کمی روغن اولئیک اسید بوده که خاصیت پیشگیری از تصلب شرائین (گرفتگی رگها) به آن می دهد.
سوسن برگ پیازی همچنین به عنوان یک گیاه زینتی و مقاوم به شرایط سایه، در باغ ها کشت می گردد.معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - سوسن برگ پیازی معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - سوسن برگ پیازی

نحوه تکثیر سوسن برگ پیازی


تکثیر این گیاه از طریق کشت بذرهای آن صورت می گیرد. این بذرها در طی ماه های مارچ تا آپریل در گلخانه کشت می شوند و یک تا دو ماه پس از کشت در دمای 15 درجه سانتیگراد جوانه می زنند. زمانی که گیاهان به مرحله ای از رشد رسیدند، می توان آنها را به گلدان های جدا در گلخانه منتقل کرد تا اولین زمستان را در گلخانه سپری کنند. وقتی که نشاها به اندازه کافی بزرگ و مقاوم شدند می توان در فصل بهار و تابستان آنها را به فضای باز و باغچه ها منتقل نمود.
روش دیگر تکثیر این گیاه از طریق تقسیم بوته است که در فصل بهار یا پاییز صورت می گیرد.onion-leafed asphodel onion-leafed asphodelمنابع :
http://archive.agric.wa.gov.au/PC_93103.html?s=0
http://en.wikipedia.org/wiki/Asphodelus_fistulosus
http://keyserver.lucidcentral.org/weeds/data/080c0
http://plantnet.rbgsyd.nsw.gov.au/cgi-bin/NSWfl.pl
http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Asph


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.