فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۵         
  

Artocarpus lanceifoliusKeledang که به فارسی کِلِدانگ نامیده میشود، گیاهی از خانواده توت بومی بورنئو، تایلند، سوماترا، مالزی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی معتدل خاک: خاک های شنی تا رسی
کِلِدانگ
کِلِدانگ

دانستنیهای علمینام علمي
Artocarpus lanceifolius
نام لاتين
Keledang
خانواده (تيره)


گیاه "کِلِدانگ" یکی از گونه های گیاهی است که به ندرت در بونئو یافت می شود. این میوه در اثر از بین رفتن طبیعی جنگل ها کم کم به دست فراموشی سپرده شد.
این گیاه علفی از خانواده توت بوده و ارتباط خویشاوندی نزدیکی با گیاهانی نظیر Artocarpus anisophyllus، Artocarpus camansi، Pintau، Jackfriut، Breadfruit و غیره دارد.کِلِدانگ کِلِدانگ

خصوصیات - معرفیکلدانگ گیاهی است علفی که اندازه و ارتفاع متوسطی دارد ولی در برخی نواحی، ارتفاع آنها به 36 متر می رسد. دارای شاخه هایی است که هر کدام ممکن است حدود 25 متر برسد. 
پوست درخت نرم و به رنگ خاکستری روشن تا سیاه است. همچنین حاوی شیرابه ای به رنگ سفید کمرنگ می باشد.

برگ ها با آرایش متناوب یا مارپیچی، ساده (برگ های جوان دارای لوب) و بدون هیچ کرکی روی هر دو سطح برگ هستند. حاشیه برگ ها یکپارچه در درختان بالغ و به صورت پرمانند در درختان جوان، به رنگ سبز مایل به خاکستری، تخم مرغی یا واژتخم مرغی یا به ندرت نیزه ای تا بیضوی شکل، به ابعاد 10-33 × 5-17 سانتیمتر می باشد. رگبرگ میانی برجسته و دارای حدود 7 تا 14 جفت رگبرگ فرعی است.

گل آذین ها به صورت منفرد یا جفتی، جانبی، قیفی شکل در بخش های بالایی، ساقه ی گلدهنده دارای کرک های کوتاه هستند. گل آذین های نر استوانه ای شکل، به ابعاد 3-6 × 1.2-1.8 سانتیمتر و گل آذین های ماده سپرمانند و دارای خامه ای بیرون آمده از شکاف می باشد.

میوه ها به قطر 8 تا 12 سانتیمتر، دارای خارها یا اندام های زگیل مانند فراوان، به رنگ مایل به زرد، دارای گوشتی نارنجی رنگ و تعدادی بذر می باشند.
همچنین دارای گوشوارک هایی تخم مرغی شکل یا نیزه ای شکل، نوک تیز، به طول 1.5 تا 4.5 سانتیمتر، کمی کرک دار با کرک های کوتاه است.Keledang Keledang

شرایط نگهداری کِلِدانگنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه کِلِدانگ
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  کِلِدانگ
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  کِلِدانگ
نواحی معتدل
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  کِلِدانگ
خاک های شنی تا رسی


در نواحی نیمه کوهستانی و جنگلی می تواند رشد کند.
در ارتفاعات 1500 متر بالاتر از سطح دریا نیز مشاهده شده است.
روی دامنه و حاشیه ی کوه ها که دارای خاک های شنی تا رسی باشند نیز می رویند.Artocarpus lanceifolius Artocarpus lanceifolius

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیپالپ میوه های این گیاه خوراکی است. 
چوب این گیاه یکی از ابزارهای مهم در ساخت لوازم ضروری، قایق و خانه و نیز ساخت تابوت می باشد.معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - کِلِدانگ معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - کِلِدانگ

نحوه تکثیر کِلِدانگتکثیر این گیاه از طریق کشت بذرهای آن صورت می گیرد. این بذرها دوره ی خواب ندارند و پس از کشت فوراً جوانه می زنند. بذرها را جهت کشت باید از میوه های کاملاً رسیده استخراج کرد.Keledang Keledangمنابع :
http://id.wikipedia.org/wiki/Keledang
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=
http://www.asianplant.net/Moraceae/Artocarpus_lanc


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.