فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز دوشنبه ۱۴۰۱/۹/۱۴         
  

Araucaria bidwilliibunya pine که به فارسی آروکاریا بیدویلی نامیده میشود، گیاهی از خانواده کاج مطبق بومی استرالیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: 5 تا 16 درجه سانتیگراد خاک: کمپوست سبک
آروکاریا بیدویلی
آروکاریا بیدویلی

نام علمي
Araucaria bidwillii
نام لاتين
bunya pine
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"آروکاریا بیدویلی" گياهی سوزنی برگ و زيبا، از خانواده کاج مطبق یا آروكارياسه می باشد. این گیاه دارای شاخه‌ های مطبق بوده و موطن اصلی آن جزيره نورفولك استراليا است.
رشد آن در محيط طبيعی زياد ولی در آپارتمان به كندی رشد می‌ نمايد و حداكثر به طول 150 سانتيمتر می رسد و نیاز فراوانی به اكسيژن دارد.
برگ ها در گیاهان بالغ و نونهال متفاوت است. برگ های درختان نونهال براق، به رنگ سبز روشن، سوزنی، به طول 2.5 تا 5 سانتیمتر و دارای نوک تیز می باشد. برگ های درختان بالغ، گسترده، براق، به رنگ سبز تیره، به طول 0.7 تا 2.8 سانتیمتر، نیزه ای یا سه گوش-تخم مرغی، پهن، چرم مانند، فاقد رگبرگ میانی اما دارای تعداد متعددی رگبرگ های پرمانند می باشد.مخروط های این کاج حدود 20 تا 35 سانتیمتر قطر داشته و توسط پرندگان بزرگ شکافته می شوند. یا اینکه در صورت بلوغ، مخلوط ها شکافته شده و بذرهای بزرگ که حدود 3 تا 4 سانتیمتر قطر دارند، رها می گردند.
پوست درخت به رنگ قهوه ای تیره تا مشکی و دارای فلس هایی به ابعاد 2.5 در 7.5 سانتیمتر می باشند.  معمولاً درختان پس از 14 سال به باردهی یا تولید مخروط می رسند. مخروط های نر معمولاً در آپریل تشکیل شده و در ماه های سپتامبر تا اکتبر به بلوغ می رسند. این مخروط ها بیش از 20 سانتیمتر نیز طول دارند و به صورت منفرد در انتهای شاخه های کوتاه تشکیل می شوند. مخروط های ماده یا تولید کننده ی بذر طی ماه های دسامبر تا مارچ و حدود 17 ماه پس از گرده افشانی تولید می گردند.
هر مخروط حاوی حدود 50 تا 100 عدد بذر می باشد. بذرها حدود 2.5 سانتیمتر طول داشته و دارای یک پوسته ی نازک و بدون بال می باشند.bunya pine bunya pine

شرایط نگهداری آروکاریا بیدویلینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه آروکاریا بیدویلی
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  آروکاریا بیدویلی
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  آروکاریا بیدویلی
5 تا 16 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  آروکاریا بیدویلی
کمپوست سبک


بهتر است در تابستان از تابش نور مستقيم آفتاب به آن جلوگيری شود. اگر چه سايه را تحمل می‌ نمايد ولی نزديك به پنجره با نور ملايم نگهداری گردد.
در بهار و تابستان هر هفته يكبار 80 درجه آن را بچرخانيد، در غير اينصورت گياه بطرف نور خم شده و شكل طبيعی خود را از دست می دهد.
حداقل درجه حرارت مطلوب در زمستان 5 درجه سانتيگراد و حداكثر آن در تابستان 16 درجه سانتيگراد می باشد. در صورت امكان بهتر است در تابستان بيرون از اتاق نگهداری شود.
در تابستان هفته ای دوبار و در زمستان هر هفت تا ده روز يكبار آبياری كافی است. خاك باید همواره مرطوب نگه داشته شود. در صورت امكان از آب سبك بدون املاح استفاده گردد.
هفته ای يكبار در زمستان و هفته ای دوبار در تابستان نیاز به غبار پاشی با آبفشان دارد.
با شروع فصل رشد (بهار و تابستان) جهت تغذيه مصنوعی از كود محلول در آب استفاده شود. به دلیل نياز كم اين گياه به تغذيه مصنوعی، نصف مقدار کودی توصیه شده روی بسته های کود، برای تغذیه کافی است.
خاك مورد نياز اين گياه كمپوست سبك است.
این درخت درجه حرارت بالا را تحمل نمی كند.Araucaria bidwillii Araucaria bidwillii

نحوه تکثیر آروکاریا بیدویلیتکثیر کاج مطبق در خانه بسیار مشکل و تقریباً ناممکن است. برای تکثیر از بذر یا قلمه استفاده می شود. که البته قلمه باید از انتهای ساقه گیاه باشد، در غیر این صورت گیاه حاصل کج رشد می کند.
در نوک این کاج ساقه فوقانی قرار دارد که به صورت عمودی و رو به بالا است. اگر این ساقه آسیب ببیند و یا قطع شود چند ساقهٔ دیگر در محل بریدگی بوجود می آید که برای تکثیر از آنها می توان استفاده نمود. البته قلمه را باید با استفاده از هورمون ریشه زا مثل اسید ایندول بوتیریک ریشه دار کرد .
گياهانی كه از طريق كاشت بذر بدست آمده اند، شاخه هایی بيمار و نامنظم توليد می نمايد و بهتر است در ازدياد آن از قلمه های جوانه های انتهایی استفاده گردد.bunya pine bunya pineمنابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/54481/#b
http://www.beytoote.com/scientific/nature/pine-met
http://www.conifers.org/ar/Araucaria_bidwillii.php
http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Arau


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2022 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.