فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۳/۱/۲۸         
  

Annona glabra pond apple که به فارسی سیب دریاچه نامیده میشود، گیاهی از خانواده Annonaceae بومی آمریکای جنوبی و مرکزی، غرب آفریقا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: خیلی مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری خاک: خاک های بسیار مرطوب و دارای مواد غذایی کافی
سیب دریاچه
سیب دریاچه

دانستنیهای علمینام علمي
Annona glabra
نام لاتين
pond apple
خانواده (تيره)


"سیب دریاچه" یا "سیب تمساح" گیاهی درختی و مخصوص نواحی گرمسیری از خانواده ی آنوناسه می باشد. از گیاهان این جنس می توان سورسوپ و چریمویا را نام برد. سیب دریاچه بومی آمریکای مرکزی و جنوبی و غرب آفریقا است. این گیاهان معمولاً در نیزارها و زمین های باتلاقی می رویند. و نسبت به آبهای شور مقاوم هستند اما در خاک های خشک قادر به رشد نمی باشند. سیب دریاچه سیب دریاچه

خصوصیات - معرفیسیب دریاچه درختی به ارتفاع 10 تا 12 متر با تنه ای نازک و بلند به رنگ خاکستری است که گاهی به صورت انبوه نیز رشد می کند. برگ ها تخم مرغی شکل تا دوکی شکل، به طول 8 تا 15 سانتیمتر و پهنای 4 تا 6 سانتیمتر، با نوکی تیز و رگبرگ میانی برجسته می باشد. سطح رویی برگ ها به رنگ سبز تیره تا روشن است. میوه ها دوکی شکل تا کروی شکل و در اندازه های سیب یا بزرگتر هستند. این میوه ها حدود 7 تا 15 سانتیمتر طول و بیش از 9 سانتیمتر نیز قطر دارند. میوه ها زمانی که به رنگ سبز یا زرد و رسیده هستند، ریزش می کنند. با ریزش میوه ها در آب و رفتن به محل جدید، تکثیر آن در مکان های استقرار جدید صورت می گیرد. این میوه ها غذای تعدادی از حیوانات نظیر گراز وحشی است. میوه دهی این درختان حدود دو سال پس از کشت آغاز می شود. هر میوه حاوی حدود 100 عدد یا تعداد بیشتری بذر کدویی شکل است. این بذور حدود یک سانتیمتر طول دارند. برخلاف بسیاری از گونه های جنس آنونا، پالپ میوه های این گیاه در زمان رسیدن به رنگ زرد یا نارنجی در می آید. این گیاهان دارای ساقه های زیرزمینی بسیار مقاومی نسبت به سایر گونه های آنونا می باشند. گل ها به رنگ زرد و دارای نقش هایی به رنگ قرمز در داخل و خارج گل می باشند. این گل ها نیمه مشخص، گوشتی و ضخیم، منفرد و قرار گرفته روی ساقه ای قوی هستند. گل های این گیاهان می توانند به صورت تک جنس یا دوجنس باشند. یعنی گل های نر و ماده می توانند روی پایه های متفاوت و یا روی یک پایه ی مشترک قرار داشته باشند. زمان گلدهی آنها در فصل بهار است.pond apple pond apple

شرایط نگهداری سیب دریاچهنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه سیب دریاچه
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  سیب دریاچه
خیلی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  سیب دریاچه
نواحی گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  سیب دریاچه
خاک های بسیار مرطوب و دارای مواد غذایی کافی


درخت سیب دریاچه همانطوری که از اسمش مشخص است می تواند در شرایط غرقابی و سیلابی رشد کند. همچنین نسبت به آب های شور نیز مقاوم است. 
سرما را تحمل نمی کند. حداقل دمای قابل تحمل برای آن حدود 32 درجه فارنهایت است.
نسبت به خاک های خشک بسیار حساس است و در این شرایط نمی تواند رشد کند. خاک بستر این گیاهان باید بسیار مرطوب و حاوی ترکیبات آلی و معدنی باشد.
از نظر سرعت رشد نیز گیاهی سریع الرشد تا متوسط رشد می باشد.  
از نظر نیاز نوری نیز مکان هایی با آفتاب کامل تا نیمه سایه را می پسندد. Annona glabra Annona glabra

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیمیوه های این گیاه به صورت خام به مصرف خوراکی می رسند یا در تهیه ی ژله ها مورد استفاده قرار می گیرند.
یک مطالعه نشان داده که عصاره ی الکلی حاصل از بذرهای این گیاه دارای ترکیبات ضدسرطانی می باشد و می توان از آن در داروسازی بهره برد.سیب دریاچه - معرفی درختان میوه سیب دریاچه - معرفی درختان میوه

نحوه تکثیر سیب دریاچهتکثیر این گیاهان از طریق کشت بذرهای آنها صورت می گیرد. میوه ها پس از ریزش در آب ها، پراکنده شده و پس از استقرار در محل جدید، گیاهچه ی جدید حاصل می گردد.pond apple pond appleمنابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/2059/#b
http://eol.org/pages/1054891/overview
http://www.regionalconservation.org/beta/nfyn/plan
http://www.tradewindsfruit.com/content/pond-apple.
https://en.wikipedia.org/wiki/Annona_glabra


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.