فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۲         
  

Anacyclus pyrethrum Mount Atlas daisy که به فارسی عاقرقرحا نامیده میشود، گیاهی از خانواده کاسنی، بومی الجزیره و آفریقای شمالی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی نیمه گرمسیری خاک: خاک های به خوبی آبیاری شده
عاقرقرحا
عاقرقرحا

نام علمي
Anacyclus pyrethrum
نام لاتين
Mount Atlas daisy
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیعاقرقرحا گیاهی است علفی و چندساله که ارتفاع ساقه اش به حدود ۲۰ سانتیمتر می رسد. این گیاه شبیه بابونه می باشد. منشأ اصلی آن الجزیره و آفریقای شمالی بوده و از آنجا به نقاط گرم و معتدل زمین مانند آسیا و آفریقا راه یافته است. ریشه آن راست به طول ۲۵–۲۰ سانتیمتر و به ضخامت یک انگشت و با انشعابات زیادی است. این ریشه طعم سوزنی دارد. قسمت مورد استفاده این گیاه ریشه آن است که به صورت قطعاتی به اندازه۱۰–۸ سانتیمتر و قطر ۵/. سانتیمتر به بازار عرضه می شد. بوی آن معطر و محرک مخاط بینی و طعم آن تند، سوزنده و ناپسند است.
در بعضی منابع، بخاطر خواص بسیار نزدیک این گیاه با ریشه ترخون کوهی، این گیاه را به اشتباه با آن یکی دانسته اند. عاقرقرحا، گیاهی است علفی، کوتاه، که ارتفاع آن به یک وجب هم نمی رسد. برگ های آن بریدگی های عمیق دارد و پوشیده از کرک است. گل های آن در تابستان و در دو گونه روی ساقه ظاهر می شود. 1- گل های لوله ای زرد و 2- گل های زبانه ای سفید.Mount Atlas daisy Mount Atlas daisy

شرایط نگهداری عاقرقرحانور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه عاقرقرحا
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  عاقرقرحا
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  عاقرقرحا
نواحی نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  عاقرقرحا
خاک های به خوبی آبیاری شده


این گیاه به خاک های به خوبی آبیاری شده و مکان های آفتابی نیاز دارد. همچنین به رطوبت بیش از حد به ویژه در فصل زمستان مقاوم هستند. این گونه ها می توانند دمای تا منفی 5 درجه سانتیگراد را تحمل کنند به ویژه اگر زمین به خوبی آبیاری شود. Anacyclus pyrethrum Anacyclus pyrethrum

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیاگر دو تا چهار گرم عاقرقرحا كوبيده و خورده شود، انسداد مجارى را باز مى كند. سستى و رخوت و استسقاء را درمان مى كند، مدرّ و قاعده آور است، ترشح شير و عرق را افزايش مى دهد، براى لقوه و فالج و رعشه و كزاز و استرخاء مفيد است، درد سياتيك و درد مفاصل را تسكين مى دهد.
عاقرقرحا را نرم بساييد و با عسل مخلوط كنيد و در دهان نگه داريد بعد بخوريد، يا آن را نيمكوب نموده و بجوشانيد و چندين بار آب آن را در دهان نگه داريد بعد بخوريد. لك قهوه اى زبان كه مثل خون مردگى است را درمان مى كند.
هرگاه سردرد ميگرن يا درد نيمه سر شروع مى شود. سر يك تكه از عاقرقرحا را مانند سيگار آتش بزنيد تا بسوزد و دود كند و دود عاقرقرحا را به هر دو سوراخ بينى بينى بكشيد، تسكين مى يابد.
براى درمان لكنت زبان يا براى باز شدن زبان كودكان چهار مثقال از عاقرقرحا را نيمكوب‏ نموده و دم كنيد، بعد آب صاف‏ كرده آن را با نبات شيرين سازيد و روزى سه بار هر مرتبه يك قاشق مرباخورى به او بخورانيد.
ماليدن ضماد عاقرقرحا در استعمال خارجى براى دردها و بيمارى مفاصل و اعصاب و درد سينه مفيد است.
ماليدن پودر عاقرقرحا با روغن زيتون براى درمان كزاز و استرخاى مزمن و اعضاى بى حس شده بدن و بى حسى عضلات مفيد است.
جويدن عاقرقرحا خصوصاً با مصطكى و همچنين دميدن گرد آن در بينى، انسداد مجارى بين بينى را باز مى كند.
ريختن قطره آنكه مخلوط با روغن گل سرخ باشد در بينى براى تسكين سردرد و درد شقيقه شديد بلغمى مفيد مى باشد.
عاقرقرحا را در سركه بخيسانيد و موقع دندان درد درون سوراخ دندان بگذاريد، آن را تسكين مى دهد.
اگر عاقرقرحا را در دهان بجويد و يا گرد آن را زير زبان بپاشيد و نگهداريد. رطوبت هاى موضع را خشك مى كند و لكنت زبان را كاهش مى دهد، نگهداشتن آن پاى دندان ها سستى دندان را محكم مى كند.
مزمزه يا قرقره آن با سركه براى ديفترى نافع است.
گردشده عاقرقرحا را با عسل مخلوط كنيد و انگشت پيچ درست كنيد و بخوريد. سرفه كهنه بلغمى سرد را آرام مى سازد، براى تقويت نيروى جنسى سردمزاجان مفيد مى باشد.
هربار دو گرم از گیاه عاقرقرحا را بكوبيد و بخوريد. مسهل بلغم است و اسهال بلغمى را درمان مى كند.
روغن گیاه عاقرقرحا را قبل از هم بستر شدن بر قضيب بماليد، محرك است و در صورتى كه بخواهيد، انزال را سريع مى كند.
اگر كسى گرد گیاه عاقرقرحا را با نشادر نرم مخلوط كند و بسايد و بر كام و دهان بمالد مانع سوختن دهان از آتش مى شود، در اين صورت بازيگران براى اجراى نمايش با آتش مى توانند از آن استفاده كنند.
گیاه عاقرقرحا را با خردل به اندازه مساوى بساييد و به لثه ها بماليد و لثه را با آن بشوييد، پيوره را درمان مى كند اين عمل را تا بهبودى هر روز ادامه دهيد.
مقدارى از كوبيده شده گیاه عاقرقرحا را در سركه بجوشانيد و پاى دندان پوسيده بگيريد. از پيشرفت پوسيدگى جلوگيرى مى كند.
گیاه عاقرقرحا را بجوشانيد و آب آن را پاى دندان هايى كه به علت ناراحتى هاى لثه سست مى شوند روزى چند بار بگيريد. دندان ها را محكم و لثه ها را مداوا مى كند.
گیاه عاقرقرحا را نيمكوب نموده و در روغن زيتون بجوشانيد و نگهداريد. اين روغن را در بينى افرادى كه مبتلا به سردردهاى شديد سردمزاج باشند بچكانيد، درد را نقصان مى بخشد.
گیاه عاقرقرحا را نرم بكوبيد و با زرده تخم مرغ مخلوط كنيد و بر كمر ببنديد و سه روز تكرار كنيد. كمردرد كهنه را درمان مى كند.ترکیبات شیمیایی:

در این گیاه اسانس روغنی فرار پلی تورین وجود دارد.
ریشه این گیاه دارای مقدار کمی تانن، صمغ، اینولین و یک رزین قهوه ای به نام پله تونین pelletonin می باشد.عاقرقرحا - معرفی و خواص گیاهان دارویی عاقرقرحا - معرفی و خواص گیاهان دارویی

نحوه تکثیر عاقرقرحاتکثیر این گیاه عمدتاً از طریق کشت بذرهای آن صورت می گیرد. این بذرها برای جوانه زنی بهتر به حدود 3 هفته چینه سرمایی نیاز دارند. بهترین دما برای جوانه زنی بذرها، دمای 13 تا 16 درجه سانتیگراد است. یکی دیگر از روش های تکثیر این گیاهف ریشه دار کردن قلمه های چوبی نرم در فصل بهار می باشد. Mount Atlas daisy Mount Atlas daisyمنابع :
http://boalii.ir/
http://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Anacyclu
https://en.wikipedia.org/wiki/Anacyclus_pyrethrum
https://fa.wikipedia.org


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.