امروز چهارشنبه ۱۴۰۱/۵/۲۶         
امروز چهارشنبه ۱۴۰۱/۵/۲۶         
  

از گیاهانی که بیشتر در باتلاق ها و مرداب ها پیدا میشه و این روزها می توانید اون رو در داخل خانه هم نگهداری کنید نخل مرداب هست که به پنجه کلاغی هم معروف است ، ولی این گیاه برای باتلاقها و مرداب ها هست و اگر میخواهید آن را در خانه پرورش دهید باید شرایط نگهداری رو براش فراهم کنید این گیاه عاشق رطوبت بالاست و باید خیلی خیلی بهش آب بدید و برعکس بقیه گیاهان آپارتمانی که عامل اصلی مرگشون آبیاری زیاد است این گیاه با کم شدن آبیاری و رطوبت محیط از بین میرود.
شرایط نگهداری از نخل مرداب
شرایط نگهداری از نخل مرداب

معرفی و نگهداری نخل مرداب :
 از گیاهانی که بیشتر در باتلاق ها و مرداب ها پیدا میشه و این روزها می توانید اون رو در داخل خانه هم نگهداری کنید نخل مرداب هست که به پنجه کلاغی هم معروف است ، ولی  این گیاه برای باتلاقها و مرداب ها هست و اگر میخواهید آن را در خانه پرورش دهید باید شرایط نگهداری رو براش فراهم کنید این گیاه عاشق رطوبت بالاست و باید خیلی خیلی بهش آب بدید و برعکس بقیه گیاهان آپارتمانی که عامل اصلی مرگشون آبیاری زیاد است این گیاه با کم شدن آبیاری و رطوبت محیط از بین میرود.

نام علمی و انگلیسی این گیاه  Cyperus alternifolius و از خانواده cyperaceae هستش که بومی باتلاق های جزیره های ماداگاسکار و جزيره موريس و شبه جزیره عربستان هستش و میتونید تو جنگل های گرمسیری و نیمه گرمسیری هم پیداش کنید. این گیاه داری ۵۵۰ گونه مختلف هستش که همگی به شدت رطوبت دوست هستند. ساقه های گیاه نخل مرداب تقریبا تا ۱ متر رشد میکنن. ساقه های این گیاه بدون برگ بود و راس گیاه دارای برگهای شعاعی (خشن) باریک به رنگ سبزه تیره میباشد.

نخل مرداب جزو گیاهان ارزان ، زیبا و سادگی در نگهداری می باشد که میتوانید خیلی راحت اونو تکثیر کنید که در ادامه روش های تکثیر آن را هم برای شما بیان میکنم. ساقه این گیاه معمولا سخت و در انتها دارای براکته های سبز رگبرگ مانند است که حالت آبشاری دارند، این براکته ها در انتهای ساقه مانند چتر قرار می گیرند.
این گیاه از در تابستان گل آذین های کوچی در قسمت پایین براکته ها میدهد (اواخر تیر ماه شروع به گلدهی میکنه) که اوایل زرد رنگ بوده و سپس به رنگ سفید و در آخر به رنگ قهوه ای در می آید.

نیازها و شرایط نگهداری نخل مرداب در خانه
 این گیاه مکانی با رطوبت و آبیاری زیاد و خاکی غنی دوست دارد، سعی کنید موقع کاشت از میزان خاک باغچه زیادی برای آن استفاده کنید و حتما به ترکیب خاک کمپوست اضافه کنید در کل گیاه نخل مرداب به نور زیاد، گرمای متوسط تا زیاد، آبیاری فراوان، رطوبت هوای عادی یعنی ۶۰ تا ۸۰ درصد و خاک اسیدی تا قلیایی برای رشد و شادابی نیاز دارد

نخل مرداب چقدر نور نیاز دارد
گیاه نخل مرداب به نور زیاد و غیر مستقیم نیاز داره البته اگر میتونید خیس بودن ریشه رو برای همیشه داشته باشید باید نور زیاد بهش بدید در غیر این صورت حتما در محلی با نور معمولی قرار بدین ولی اول کاری بهتون بگم که این گیاه به آبیاری خیلی زیاد نیاز داره پس نور زیاد به شریط خیس بودن ریشه براش خوبه، اگر داخل حیاط میخواهید این گیاه رو بکارید دقیقا براش مرداب درست کنید.
داخل آپارتمان حتما براش نور فیلتر شده فراهم کنید چون نور شدید و مستقیم باعث سوختگی برگهای گیاه می شود و اگر حداقل ۸ ساعت نور داخل خانه ندارید به هیچ وجه سمت این گیاه نرید مگر اینکه بخواهید با نور رشد براش نور کافی رو فراهم کنید.

نخل مرداب رو چقدر آبیاری کنیم
این گیاه عاشق آبیاری هست و به هیچ وجه بهش آسیب نمیرسد این گیاه زادگاهش باتلاق بوده پس برای رشد به آب زیاد چه در فصل گرم و چه در فصل سرد نیاز دارد شما در تابستان و بهار گیاه را روزانه آبیاری کنید و در زمستان و پاییز مقدار آبیاری را کمی کم کنید. توجه داشته باشید که در فصل گرم سال نیاز آبی آن بسیار افزایش پیدا میکند و از گلدانی استفاده کنید که زهکشی خوبی نداشته باشه برعکس بقیه گیاهان و سعی کنید زیر گلدانی آن همیشه پر از آب باشه.
پس اگه جزو اون دسته از آدمها هستید که همیشه به گیاه هاتون آب میدید این بهترین گزینه برای شما هست.

بهترین دمای برای نگهداری نخل مرداب 

این گیاه دمای بین ۱۰ الی ۳۵ درجه سانتی گراد را میتونه به راحتی تحمل کنه ولی بهتر در زمستان دما پایین تر از ۱۰ درجه سانتیگراد نرسه، پس اگر در مناطقی زندگی می کنید که پاییز و زمستان سردی دارد یا گیاه رو به خونه منتقل کنید یا اونو کاور کنید اگر دیدی توی فصل سرد شروع به قهوه ای شدن برگ کرد بدون که دمای محل نگهداری پایین هست.
راستی اگر زمستان گیاه نخل مرداب شروع به خزان کرد نگران نباشید چون مجددا در فصل بهار و تابستان شروع به رشد خواهد کرد، در تابستان هم با افزایش دما هم آبیاری را زیاد کنید و هم غبارپاشی را افزایش دهید.

نخل مرداب نیاز به رطوبت دارد

این گیاه به رطوبت زیاد برای شادابی نیاز داره پس در فصل های گرم سال هر روز و در زمستان هفته ای یکبار به شرط خزان نکردن عمل غبار پاشی را انجام بدید. از تشت آب کنار گیاه هم در فصل های گرم سال می توانید استفاده کنید تا رطوبت مورد نیاز گیاه فراهم شود. بجز همه این موارد میتونید از ساخت جزیره برای گلدان و دستگاه بخور هم برای تامین رطوبت استفاده کنید.

از چه خاکی برای نخل مرداب استفاده کنیم

گیاه نخل مرداب خاک اسیدی تا قلیایی رو دوست داره یعنی PH حدود 6 تا 8 پس زیاد روی این مورد حساس نباشید، این گیاه چون در مرداب و باتلاق زندگی می کرد به خاکی سنگین نیاز دارد که میتونید برای سنگین کردن خاک و ایجاد رطوبت زیاد از خاک رس در ترکیب خاک آن استفاده کنید ولی ترکیب معمول برای این گیاه مخلوطی از خاک باغچه، تورب و ماسه + خاک رس هستش.

آیا نخل مرداب به کودها نیاز دارد

در خاک های غنی و حاصلخیز نیاز به تغذیه نداره ولی اگر از خاک های آماده استفاده میکنید در فصل رشد گیاه که بهار و تابستان است میتوانید از کودهای کامل که در آب حل میشوند استفاده کنید به این شکل که یک قاشق چای خوری کود را در یک لیتر آب حل کرده و هر دو هفته یکبار به شکل آبیاری به گیاه بدهید.

آیا نخل مرداب نیاز به هرس دارد

 این گیاه به علت رشد سریع نیاز به هرس هر چند ماه یکبار داره، سعی کنید شاخه های ضعیف و اضافی یا قهوه ای شده رو از گیاه جدا کنید تا انرژی گیاه صرف رشد برگهای جدید و سالم بشه، میتونید هرس رو هر سه ماه یکبار با استفاده از قیچی تیز و استریل شده انجام بدید.

بهترین زمان تعویض گلدان نخل مرداب

اگر گیاه نخل مرداب رو داخل گلدان نگهداری می کنید توجه داشته باشید که هر چقدر ریشه گیاه در گلدان زیاد باشه رشد برگی گیاه بیشتر خواهد شد پس برای تعویض زود گلدان عجله نکنید ، اجازه بدین که ریشه های گیاه از زیر گلدان خارج بشه و پس از اون اقدام به تعویض گلدان کنید. دقت کنید که زمانی که دارید تعویض گلدان رو انجام میدید به ریشه گیاه آسیب نرسه.

آیا نخل مرداب سمی است
این گیاه رو جزو گیاهان با سمیت خیلی خیلی کم دسته بندی شده و تا حالا هم هیچ گزارشی از مسمومیت بعد از خوردن و بلعیده شدن اون توسط انسان و داده نشده است. ولی مراقب باشید چون بعد از بلعیده شدن احتمال استفراغ وجود داره و بهتره دور از دسترس کودکان قرار دهید

گلدهی نخل مرداب
اگر شرایط گفته شده در بالا رو به خوبی رعایت کنید نخل مرداب شما از اوایل تابستان شروع به گلدهی می کنند و بعد از چند هفته شروع به قهوه ای شدن می کنند و می ریزند، چون گلهای این گیاه زیبایی خاصی دارد. سعی کنید گل ها رو از گیاه جدا کنید.در زمان زمان گلدهی از کود ۱۲۱۲۳۶ هم میتونید استفاده کنید.

نحوه تکثیر نخل مرداب
این گیاه رو میشه به روش های مختلفی تکثیر که که بهترین آنها تقسیم بوته و قلمه برگ است.

تکثیر نخل مرداب به روش تقسیم بوته
شما میتونید به راحتی این گیاه رو از اواسط فصل بهار تا اوایل تابستان از این طریق تکثیر کنید به این شکل که ابتدا کل بوته را از خاک خارج کنید به نحوی که ریشه گیاه دچار آسیب نشود و سپس با دست ریشه ها را به چند دسته تقسیم و از هم جدا کنیدو سپس داخل گلدان با خاک مرطوب قرار می دهیم . هر قسمت را در گلدانی با قطر دهانه ۹تا ۱۱ سانتی متر، حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت قرار دهید و کامل آبیاری کنید.

تکثیر نخل مرداب به روش قلمه برگ
برای این کار شما باید راس گیاه به همراه برگهای زیر آن را با یک قیچی تیز برش بزنید و سپس در کمپوست مخصوص بذر و قلمه مرطوب قرار دهید به طوری که ساقه آن برعکس به سمت بالا باشد برگها داخل آب قرار بگیرند. بعد از آنکه ریشه زد آن را به یک گلدان مناسب با سایز گیاه منتقل کنید.


مشکلات و بیماری های رایج نخل مرداب

 این گیاه یک آفت مهم و اصلی دارد و آن هم  کنه تارعنکبوتی است، این آفت در زیر برگ گیاه خودش رو تکثیر میکنه و از شیره گیاه برای زنده موندن و تکثیر استفاده میکنه که بعد از گذشت مدتی باعث از بین رفتن نخل مرداب شما خواهد شد، بهتره در اولین دیدار با این آفت از سم های مخصوص برای سمپاشی استفاده کنید.

در کنار موارد بالا از دیگر آفت های رایج این گیاه شپشک و حلزون هست که میتوانید به وسیله سم ملانیوم باهاش مبارزه کنید و همچنین همیشه ساقه های قهوه ای را از گیاه جداکنید و حتما در فصل های سرد سال گیاه رو به داخل خانه منتقل کنید.

دلیل چروک شدن برگهای نخل مرداب چیست؟
زمانی که گیاه در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیره و آب کافی بهش نرسه و آبیاری کم انجام باشد برگها دچار این مشکل خواهند شد پس گیاه را به محلی با نور فیلتر شده منتقل کنید.

 زرد و قهوه ای شدن برگها نخل مرداب 
این گیاه نیاز آبی زیادی دارد و شما این مورد رو رعایت نکردید پس برای شروع گلدان را در یک تشت آب به مدت ۱۵ دقیقه قرار دهید. از این پس هم غبار پاشی را افزایش دهید و هم دفعات آبیاری.

علت خشک شدن برگها در زمستان نخل مرداب
با پایین رفتن دما (زیر ۱۰ درجه) برگها شروع به ریزش خواهند کرد پس باید گلدان را به محلی با دمای بیشتر منتقل کنید.

دلیل ریز بودن برگهای جوان نخل مرداب 
این شکل دلایل زیادی داره که اصلی ترین اون کمبود مواد مغذی در خاک است که باید د فصل رشد هر دو الی سه هفته یکبار گیاه رو تغذیه کنید.

دلیل پیچیدگی برگها نخل مرداب 
این مشکل نشون میده که نور برای رشد گیاه کافی نیست و باید سریعا گیاه رو به محلی با نور زیاد و غیر مستقیم منتقل کنید. اگر چنین شرایطی ندارید باید براش نور مصنوعی تهیه کنید.

  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2022 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.