١٨/١٠/١٤٤٣ --- 5/20/2022 --- ۱۴۰۱ جمعه ۳۰ ارديبهشت امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
فوت و فن باغبانی امروز
علت بوی بد خاک گلدان
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  92  نفر
بازدید امروز :  3208  بازدید
بازدید دیروز :  14799  بازدید
تبلیغات متفرقه
محیط زیست >
گیاهان >
 

نحوه پرورش گل استرلیتزیا یا پرنده بهشتی

پرنده بهشتی یا strelitzia reginae، برگ های ضخیم و چرمی و گل های رنگارنگ تولید می کند که شبیه به شکل سر پرنده است. این گیاه بومی آفریقای جنوبی است و برای رشد به آب و هوای ثابتی بین 50 تا 72 درجه فارنهایت (10 تا 20 درجه سانتیگراد) نیاز دارد. پرنده بهشتی به راحتی در داخل گلدان رشد می کند، به شرطی که آن را در معرض نور کافی خورشید قرار دهید و خاک را به طور مداوم مرطوب نگه دارید. پرنده بهشتی گیاهی چشمگیر و زیباست که نیاز به نگهداری زیادی ندارد.
 
 

پرنده بهشتی یا strelitzia reginae ، برگ های ضخیم و چرمی و گل های رنگارنگ تولید می کند که شبیه به شکل سر پرنده است. این گیاه بومی آفریقای جنوبی است و برای رشد به آب و هوای ثابتی بین 50 تا 72 درجه فارنهایت (10 تا 20 درجه سانتیگراد) نیاز دارد. پرنده بهشتی به راحتی در داخل گلدان رشد می کند، به شرطی که آن را در معرض نور کافی خورشید قرار دهید و خاک را به طور مداوم مرطوب نگه دارید. پرنده بهشتی گیاهی چشمگیر و زیباست که نیاز به نگهداری زیادی ندارد.

کاشتن بذر پرنده بهشتی

1

بذر پرنده بهشتی یا یک گیاه بالغ بخرید. جوانه زدن دانه های پرنده بهشتی یک سال طول می کشد و گیاهان جوان ممکن است تا هفت سال گل ندهند. خرید یک گیاه پرنده بهشتی یا قلمه زدن به جای شروع کردن گیاه از بذر بسیار ساده تر است، اما اگر صبر داشته باشید می توان این کار را انجام داد. درگلخانه محلی خود به دنبال دانه ها یا گیاهان پرنده بهشتی باشید.

3

 

بستر کاشت یا یک گلدان بزرگ را آماده کنید. پرنده بهشتی در خاک غنی و مرطوب که با کمپوست فراوان اصلاح شده است، بهترین رشد را دارد تا به خوبی زهکشی کند. زهکشی خوب کلید سلامت پرنده بهشتی است. اگر ریشه هایش خیس و غرقاب بماند، گیاه می میرد.

اگر پرنده بهشتی را در فضای باز می کارید، خاک بستر کاشت خود را تا عمق 12 اینچ (30.5 سانتی متر) بکارید. در 4 اینچ (10.2 سانتی متر) کمپوست غنی یا سایر مواد آلی به منظور غنی سازی خاک و بهبود زهکشی خوب کار کنید.

اگر پرنده بهشتی را در گلدان می کارید، یک گلدان سفالی بزرگ (مجهز به سوراخ های زهکشی) را با خاک غنی و لومی گلدان پر کنید. می توانید یک قاشق غذاخوری پودر استخوان را با هم مخلوط کنید تا خاک را غنی تر کنید.

4

مطمئن شوید که نور خورشید کافی است. پرنده بهشتی به آفتاب کامل نیاز دارد، بنابراین به دنبال مکانی باشید که حداقل پنج ساعت در روز نور خورشید داشته باشد. می تواند در سایه جزئی زنده بماند، اما در آفتاب شکوفا می شود.

اگر پرنده بهشتی را در داخل پرورش می دهید، مهم است که آن را در روشن ترین اتاق خانه خود نگهداری کنید. هنگامی که دمای بیرون مناسب است، شما همچنین می توانید گیاه را در مکانی آفتابی در خارج از منزل قرار دهید. فقط وقتی هوا خیلی گرم یا سرد می شود آن را بیاورید.

5

جایی مناسبی برای رشد گیاه بگذارید. بسته به تنوعی که دارید و سطح مراقبتی که از آن می کنید، پرنده بهشتی می تواند تا 5 فوت (1.5 متر) بلند شود. این گیاه بزرگی است که فضای کمی را اشغال می کند، بنابراین اگر در فضای باز کاشت می کنید، گیاهان خود را با فاصله حدود 6 فوت (1.8 متر) از هم فاصله دهید.

مراقبت از پرنده بهشتی

1

خاک را به طور یکنواخت مرطوب نگه دارید. آبیاری ناکافی شایع ترین علت مرگ پرنده بهشتی است. بسیار مهم است که خاک را به طور مساوی مرطوب نگه دارید، اما خیس نشوید. هفته ای یک یا دو بار به گیاه آبیاری عمیق بدهید و در فاصله بین دو آبیاری به خاک فرصت دهید تا کمی خشک شود. سعی کنید گیاه را حدود یک اینچ آب در هفته آبیاری کنید.

از نوامبر تا فوریه، فقط یک بار در هفته آبیاری کنید. خاک باید در پاییز و زمستان کمی خشک تر باشد. همچنین می توانید گیاه را مه پاش کنید تا رطوبت را بالا نگه دارید.

اگر یک پرنده بهشتی را در ظرفی آبیاری می کنید، آنقدر آبیاری کنید که از ته گلدان شروع به عبور کند. حتما یک ظرف زهکشی زیر ظرف قرار دهید و آب اضافی را دور بریزید.

2

در طول فصل رشد گیاه را هر دو هفته یکبار کود دهید. این کمک می کند تا پرنده بهشتی در طول بهار و تابستان سالم و شاد بماند. از مارس تا سپتامبر هر دو هفته یکبار از کود 10-10-10 در اطراف پایه گیاه استفاده کنید.

3

ساقه های گل قدیمی را کوتاه کنید. پرنده بهشتی نیاز به هرس زیادی ندارد. برای حفظ سلامت پرنده بهشتی خود فقط باید ساقه های گل قدیمی را در پایه گیاه ببرید. برای بهترین نتیجه این کار را در بهار انجام دهید.

4

مراقب شته ها و سایر آفات باشید. اگر پرنده بهشتی را در بیرون پرورش می دهید، مطمئن شوید که شته ها و سایر آفات آسیبی به آنها وارد نمی کنند. اگر روی ساقه یا برگ های پرنده بهشتی خود شته دیدید، آنها را بردارید و در یک سطل آب صابون بگذارید. همچنین می توانید آنها را با یک انفجار قوی از شلنگ بشویید و در صورت لزوم تکرار کنید.

استفاده از سموم دفع آفات روی گیاه ممکن است به آن آسیب برساند، بنابراین بهتر است با حذف فیزیکی آفات یا شستشوی آنها از آنها مراقبت کنید.

5

 

پرنده بهشتی گلدانی را برای زمستان به داخل بیاورید. اگر در جایی زندگی می کنید که دمای هوا در زمستان به زیر 50 درجه فارنهایت (10 درجه سانتیگراد) می رسد، باید گیاه گلدانی خود را داخل آن بیاورید. حتما این کار را قبل از اولین یخبندان فصل انجام دهید، در غیر این صورت ممکن است پرنده بهشتی شما آسیب ببیند.

تقسیم گیاهان پرنده بهشتی

1

گیاه را از گلدان خارج کنید. یک گیاه بالغ پرنده بهشتی را می توان به دو یا حتی سه قسمت تقسیم کرد، بنابراین چند گیاه اضافی برای نگهداری یا دادن به دوستان خود خواهید داشت. گیاه را با احتیاط از گلدان خارج کنید و مطمئن شوید که به ریشه آسیب نرساند. ممکن است لازم باشد از یک کاردک یا ابزار دیگری برای برداشتن توپ ریشه استفاده کنید.

2

گیاه را به دقت از جایی که به طور طبیعی تقسیم می شود جدا کنید. شاخه های کوچکتری را خواهید دید که از ساقه یا تنه اصلی جدا می شوند. آنها را تا ریشه های متصل دنبال کنید و ریشه ها را با دقت باز کنید تا بتوانید گیاه را به دو یا سه قسمت تقسیم کنید. کمی آسیب ریشه اجتناب ناپذیر خواهد بود، اما سعی کنید تا حد امکان کمتر ایجاد کنید.

ممکن است لازم باشد از چاقو برای تکمیل جداسازی استفاده کنید.

ریشه هایی را که پس از جدا شدن گیاهان خم می شوند یا آسیب می بینند، قطع کنید.

3

ریشه ها را با هورمون ریشه زایی گردگیری کنید. این مرحله کاملاً ضروری نیست، اما می تواند به افزایش شانس زنده ماندن قلمه های جدید و رشد به گیاهان سالم کمک کند. شما می توانید هورمون ریشه زایی را در هر مرکز باغی پیدا کنید. دستورالعمل های روی بسته بندی محصول را دنبال کنید تا انتهای ریشه ها به آرامی با هورمون ریشه زایی گردگیری شود.

 

مجدداً بخش ها را در خاک غنی گلدان قرار دهید. به یاد داشته باشید که خاک گلدان غنی و با زهکشی خوب انتخاب کنید و هر گلدان را تا چند اینچ از لبه پر کنید. هر قلمه را در مرکز یک گلدان جداگانه بکارید.

5

 

قبل از آبیاری دو تا سه روز صبر کنید. این به ریشه های بریده شده زمان می دهد تا یک مهر و موم محافظ سبک ایجاد کنند که از غرق شدن آنها در هنگام آبیاری جلوگیری می کند. پس از دو یا سه روز از گیاهان طبق دستورالعمل بالا مراقبت کنید.


مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت