١٤/٣/١٤٤٣ --- 10/21/2021 --- ۱۴۰۰ پنج شنبه ۲۹ مهر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
فوت و فن باغبانی امروز
مناطق مناسب جهت کاشت درخت پسته
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  66  نفر
بازدید امروز :  6234  بازدید
بازدید دیروز :  11558  بازدید
تبلیغات متفرقه
گل بنفشه  -  PANSY
VIOLA PANSY : نام علمی
  VIOLACEAE  - بنفشگان : خانواده
اروپا و شمال غرب آسیا : بومی منطقه
Wild Pansy,Viola tricolor,viola pansee,بنفشه وحشی ,بنفشه سه رنگ,بنفشه فرنگی : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک با زهکش خیلی خوب و PH (5.5 - 7)
12 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
خیلی زیاد

گل بنفشه

این گونه از بنفشه که کاشت آن در ایران رایج میباشد گیاهی چندساله است از جنس Viola در خانواده Violaceae (بنفشگان) بومی اروپا و شمال غرب آسیا میباشد و نام رایج آن در اکثر نقاط جهان Pansy و همچنین بنفشه سه رنگ یا بنفشه هیبرید میباشد.
بنفشه به طور طبیعی درشمال ایران می‌روید، ولی با توجه به این که امروزه به عنوان یک گل زینتی درباغچه‌ها کاشته می‌شود، می‌توان آن را دراکثر نقاط ایران مشاهده نمود.به بنفشه همچنین گل زیر برف می گویند.زیرا آن را در زمستان نیز می کارند.
گل ها از محور برگ ها به صورت تکی و به ندرت به صورت جفتی ظاهر می شود. هر گل دارای 3 یا 4 گلبرگ بوده که معمولاً یک گلبرگ مهمیز دار در پایین، 1-2 عدد در کنار و 1-2 عدد در بالا قرار دارند و گل ها در آخر زمستان یا اوایل تا اواخر بهار به مقدار فراوان ظاهر می شوند.
عموماً گلدهی بنفشه از اواخر زمستان یا اوایل بهار شروع می شود. نوعی از آن که به بنفشه چهارفصل مشهور است در تمام سال گل می دهد ولی گل ریزان ( اوج گلدهی) آن در بهار و پاییز است. در Violet ها، گلدهی تحت دما و طول روز قرار می گیرد. این دسته در تابستان ( دمای بالا و طول روز بلند) رشد خوبی داشته و در پاییز شروع به گلدهی می کنند. در Viola و Pansy روزهای بلند تعداد گل را افزایش می دهد ولی در این شرایط طول میانگره ها نیز زیاد می شود. در شرایط روزکوتاه، ساقه ها کوتاه و قوی می شوند. هیچ خواب مشخصی در آنها دیده نشده است. Pansyها در طول سال می توانند گل بدهند. ولی دماهای بالای تابستان می تواند به عنوان یک عامل محدود کننده باعث کاهش رشدگیاه شود.
این گیاه علفی و پایا دارای برگ هایی است که از محل مشترکی در ناحیه یقه خارج می‌شوند. برگ‌های آن قلبی شکل، دارای دمبرگ دراز و واقع بر روی سطح زمین هستند، زیرا ساقه هوایی مشخص دراین گیاه وجود ندارد. درکناره دمبرگ آن، جوانه‌های جانبی ظاهر می‌شود. گلهای آن منفرد، زیبا و به رنگ بنفش، بندرت سفید یا گلی و معطر است. دمگل‌های دراز گل که از بین دمبرگ‌ها منشاء می‌گیرند، قبل از منتهی شدن به گل، حالت خمیده شبیه عصا پیدا می‌کنند. میوه‌های بنفشه پوشینه، کروی، پوشیده از کرک ومحتوی دانه‌هایی به رنگ زرد با لکه‌ای سفید هستند.
گل بنفشه سه رنگ دارای حدود دو تا سه اینچ قطر دارد و گلبرگ فوقانی کمی با هم تداخل دارند. این گیاه ممکن است تا نه سانتی متر در ارتفاع رشد نماید. این گل به صورت وحشی در نروژ فراوان است.
تمام انواع بنفشه ها در کل به سرما مقاومند بنابراین بر حسب شرایط آب و هوایی در طول پاییز، زمستان یا بهار کشت می شوند.
گل بنفشه آفتاب دوست است ولی چند ساعت سایه را به خوبی تحمل می کند. بنفشه هایی که در سایه کشت می شوند گل های ریزی تولید می کنند. با گرم شدن هوا گلدهی بنفشه کم و اندازه گل کوچک می شود. اگر هوا کمی خنک باشد یا اینکه مقداری سایه باشد عمر گل بیشتر است ولی کیفیت آن به خوبی محل آفتاب نخواهد بود. Violet ها محصول گلخانه سرد بوده و بهترین رشد را در فصل های سرد سال دارند و در دمای 10-4 درجه سانتی گراد به خوبی رشد می کنند. Pansy و Viola بهترین رشد را در دمای 13-4 درجه سانتی گراد داشته و در دمای 16 درجه سانتی گراد و بالاتر رشد ضعیف و فاصله میانگره ها زیاد می شود. از لحاظ خاک، تمام گونه های بنفشه برای گلدهی مطلوب خاک مرطوب و غنی از کود حیوانی، با زه کشی کافی نیاز دارند.
این گیاه نیازمند خاک مرطوب و با قابلیت تخلخل بالا (زهکش مناسب) و PH بین 5.5 تا 7.5 نیازمند است.
گل بنفشه با آبیاری منظم نیاز دارد ولی آبیار بیش از حد به طوری که از گلدان سرریز شود بسیار مضر میباشد.
در بنفشه فرنگی، گل ها درشت و از 3-4 گلبرگ نامنظم به رنگ های آبی، سفید، زرد و گاهی بنفش مایل به سیاه تشکیل شده که با لکه هایی از رنگ ها ی دیگر منقوش شده است و گاهی یکی از این رنگ ها به صورت غالب در آمده و تمام گل به آن رنگ دیده می شود. به علت رنگ های بسیار متنوع، منظره زیبایی داشته و از آن به عنوان زمینه در گلکاری استفاده می شود. موارد استفاده از بنفشه شامل تزیین زمین های مرطوب، محل های سایه گیر، تولید عطر در انواع معطر و تهیه دسته گل در انواع داری دمگل طویل می باشد.
بر اساس طب سنتی ایران تمامی قسمت‌های بنفشه از جمله برگ، گل، دانه، ریشه، و سرشاخه‌های گل‌دار مصرف دارویی دارند.
بنفشه مرطوب، تند، سرد واندکی تلخ است و دارای ویژگی هایی چون : ضد التهاب، خلط آور، محرک، ادرار آور (مدر)، ضد تومور، ضد رماتیسم، ملین، ضد میکروب، معرق، مسهل، تثبیت کننده دیواره مویرگ‌ها و تصفیه کننده خون است.
شربت تهیه شده از دم کرده آن را برای درمان سرفه می‌توان استفاده کرد. به دلیل غنی بودن از لحاظ مواد صابونی، خلط‌آور خوبی است و باعث تقویت و استحکام خونی می‌شود. دو قاشق غذاخوری از پودر گیاه را در نیم لیتر آب جوشیده و با اضافه کردن مقداری شیر و عسل آن را مصرف می‌کنند.
دم کرده بنفشه را بعد از تغلیظ به صورت کمپرس برای درمان بیماریهای پوستی می‌توان استفاده نمود. برای درمان رماتیسم می‌توان از کمپرس دمکرده گیاه بر روی موضع، روزی دوبار استفاده کرد. از پودر گیاه و آب خمیری درست می‌شود که برای بهبودی زخمها و جراحات مفید است .
دانه بنفشه به مقدار ۶ تا ۱۰ گرم، اثر ملین در اطفال داشته و مصرف ۷ تا ۱۵ گرم آن در ۱۵۰ گرم آب، اثر مسهلی ملایم ظاهر می‌کند. از روغن بنفشه می‌توان برای جلوگیری از ریزش موی سر، شوره سر، خارش پوستی، زیبایی پوست، ورم لثه، سردرد و خون‌ریزی بینی استفاده کرد.
به طور کلی از گیاه بنفشه می‌توان در برطرف کردن مواردی مانند (گلو درد چرکی، خشکی بینی، برفک دهان، خارش پلک، روشن کردن پوست، جوش صورت، مشکلات ادراری، اختلالات جلدی مزمن و زخم‌های ترشح‌دار) استفاده کرد.
ترکیبات شیمیایی: سرشاخه های این گیاه حاوی یک اسانس روغنی و پولاکرسیترین، فلاون، یک متیل - استر، اسید سالیسیلیک و ساپونین ها، ویولین و گلوکزیدی به رنگ زرد به نام ویولاکوترسیترین می باشد. در بنفشه سه رنگ، وجود نوعی ماده کاروتنوئیدی به نام ویولاگزانتین محقق شده است.
برای مصرف از طریق خوراکی، همیشه به شکل تیزان (2 قاشق غذاخوری پر از گیاه نرم شده را با نیم لیتر آب بجوشانید و بگذارید بماند) برای خیز عمومی و التهاب مخاط دستگاه تنفسی مصرف می شود. برای از بین بردن بشورات پوستی در کودکان و بزرگسالان استفاده می شود. اثر آن از طریق خوراکی با مصرف خارجی کمپرس های همین دم کرده، تقویت می شود. همچنین برای رماتیسم، بویژه رماتیسم مفاصل که با تب همراه است، مقدار ذکر شده بالا روزی دو بار مصرف شود.
یکی از آفات گل بنفشه، شته ها میباشند که می توان با اسپری آب و صابون رقیق (2 اونس در هر گالن) و یا حشره کش ها آنها را دفع نمود.
عارضه دیگر این گیاه "لکه برگ" (Ramularia deflectens) میباشد که یک عفونت قارچی است. علائم این بیماری شامل لکه های سیاه در لبه های برگ به دنبال پوشش سفید رنگ بر روی برگ ها میباشد.
پوسیدگی ساقه، نیز به عنوان بیماری بنفشه سه رنگ شناخته می شود که از طریق قارچ و از راه خاک و کود حیوانی منتقل میشود و ممکن است منجر به از بین رفتن شاخ و برگ شده و رنگ گل کمرنگ شود و همچنین موجب چروک شدن زودرس شود.
تکثیر گل بنفشه بسته به گونه از طریق بذر، قلمه، تقسیم ریشه و جدا کردن ساقه های دستک مانند(Stolon) افزایش می یابد. بذر آن را در مرداد در شاسی کاشته و سپس نشاء ها را به زمین اصلی منتقل می کنند. بذر را به صورت دست پاش می کارند و با مقداری خاک نرم یا کود دامی پوسیده می پوشانند. چون گیاهان جوان به آفتاب سوختگی حساس هستند در مکان های گرم تا زمان سبز شدن و استقرار گیاه، سایبان ایجاد می کنند. از آنجا که بنفشه سه رنگ به مرگ گیاهچه خیلی خساس است بستر کاشت و کود مورد استفاده نباید آلوده باشد. نشاء ها در پاییز به زمین اصلی منتقل شده و به فاصله حدود 20 سانتی متر کشت می شوند و در زمستان در زیر برف می مانند. گاهی در خزانه دوم کشت شده و پس از سپری شدن زمستان در فرصت مناسب به زمین اصلی منتقل می شود.
هرچه نشاء ها زودتر منتقل شوند گل های درشت و بیشتری تولید می کنند. این گیاه خودگشن و گرده افشانی آن به صورت بسته گل (Cleistogamy) است. بذر آن به سرعت زیوایی خود را از دست می دهد و لازم است هرسال بذر جدید تهیه شود. در شرایطی که در اثر سرما زمین یخ بزندباید در طول زمستان روی زمین پوشانده شود و یا اینکه در اول اسفند وقتی زمین خشک شد کاشته شود. بخش هوایی گیاه به سرما مقاوم است ولی در اثر یخ زدن به ریشه ممکن است آسیب برسد.
توجه : در هنگام استفاده از بنفشه ذکر این نکته ضروری است که دراثر مصرف مقادیر زیاد آن به دلیل داشتن مواد صابونی به تهوع و استفراغ منجر می‌شود.

: منابع  

تصاویر گیاه گل بنفشه:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
arshia 1380
با عرض سل ام و خسته نباشید خدمت شما دوستداران گل و گیاه.تعدادی بوته بنفشه خریداری کردم گلدانی دراز و خاک برگ و کمی کود گیاهی جلوی پنجره آفتاب گیر اما بوته ای ساقه اش خم شده و افتاده چه کنم و سوالی دارم آیا بنفشه فصلی است یا دایمی   پاسخ مشاهده
حمزه حق پرست
سلام . اول از همه اگه عکس میزاشتین بهتر بود . معمولا تو نور زیاد این اتفاق میفته ! بنفشه افریقایی گیاه دائمی هست . اگه خواستین عکس بزارین همین توضیحات رو دبار قرار بدین . اگه نور زیاد بهش میخوره گلدان رو 30 سانت از پنجره فاصله بدین ... موفق باشید
arshia 1380
با سلام تعدادی بوته بنفشه خریدم{بنفشه معمولی نه افریقایی } در حای مناسب و پرنور قرار دادم اما ساقه ای از یک بوته ان کج شد جه کنم عکس در پایین  پاسخ مشاهده
arshia 1380
arshia 1380
مهندس رامندی
گیاه خریداری شده بدلیل اینکه در گلخونه مونده وعلفی شده فاقد کیفیت مناسبه ولی نگران نباشید چون بنفشه تا اواسط بهار گلدهی داره ودوباره گلهای کوتاه وبدون افتادگی خواهد داد
arshia kia
سلام گل بنفشه رو ميتوان الان كاشت؟كجا بذارمش روي پنجره ي شمالي يا جنوبي .آيا اگر آنرا فقط پاشيد(بذر) گياه رشد ميكند چون ميخواهم منظرهي وحشي درست كنم شنيدم بايد بذر رو پاشيد و روي آن خاك نريخت تا منظرهي وحشي تشكيل بشه  پاسخ مشاهده
محسن شهاب الدین
معمولا بنفشه را دراواخر تابستان می کارند تا در پاییز وزمستان وبهار از گلهایش بهره ببرند.با توجه به سرما بهتر است در اسفند کاشت را انجام دهید.به طور کلی ومختصر پس از فراهم نمودن خاک مناسب(بهم زدن خاک وتسطیح خاک) بذرها رابپاشید وروی ان لایه نازکی کود دامی پوسیده (2-3میلیمتر) ویاپیت ماس بپاشید وتا زمان سبز شدن بذرها ،بستر کاشت همیشه مرطوب باشد واب را روی ان اسپره کنید.پس از سبز شدن ابیاری به 1-2 روز در میاه کاهش دهید
بهنام ب
سلام اگه الان بخوام تو اهواز بنفشه بکارم احتمال گل دادنش تو فصل بهار هست؟ اصلا الان میشه کاشت؟  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
بله
ليلا طاهري
سلام مي خواستم بدونم بذر بنفشه معمولي يا معطر رو مي تونم الان بكارم ؟سبز ميشه؟بذر رو ازكجا تهيه كنم و چطوري بكارم كه حتمارشد داشته باشه؟  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام بذر را در مرداد در شرایط گلخانه ای ( زیر پلاستیک ) کاشته و سپس نشاء را به محل اصلی منتقل میکنند.بذر را را با خاک نرم و یا مقداری کود دامی می پوشانیم (حدود 1 سانت)حوه کاشت: بادست و به صورت یکنواخت بر روی زمین پاشیده می شود عمق کاشت : بذر را روی خاک می پاشیم و بعد 1 سانتیمتر کود حیوانی پوسیده روی آن می ریزیم. بعد از ریختن بذر هم نیازی به کشیدن چنگک نمی باشد. آبیاری : آبیاری باید از بالا به صورت بارانی بر روی بذرها ریخته شود برای اینکه بذرها از جای خود جابجا نگردد.ابیاری هم باد به این صورت باشد که هر روز آبیاری شود .مقدار ابیاری هم باید تا حدی باشد که مطمئن شویم بذ رخیس شده است. در کل به ابیاری زیادی نیاز دارد.فاصله زمانی از کاشت تا جوانه زدن : 14 تا 15 روز می باشد.انواع بذر را در فروشگاه سایت می توانید مشاهده کنید و در صورت موجود بودن سفارش دهید.
محمد حسین شاه محمدی
با عرض سلام و خسته نباشی خدمت سرور گرامی جناب اقای رامندی عزیز سال نو مبارک. جناب اقای رامندی یکی از همسایه ها درخت گلی داره به نام شاه پسند تو زمستون که خشک هست و درختها خواب هستن یه شاخه از این درخت رو تو گلدون گذاشتم ولی الان یه سال هست که سبز نمیشه و گل نمیده مشکل چیه خانواده به این گل خیلی علاقه مند هستن ایا بذر داره میشه از خودتون بخریم ؟؟؟ الان بیشتر مردم وقتی یه شاخه خشک گل رو تو زمستون میزارن تو گلدون بهار سبز میشه ولی چرا این گل سبز نمیشه؟؟ از شما خواهش مندم راهنمایی کنید  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
اصلا ببینید قلمه گرفته شده زنده است یانه برای تست زنده بودن گیاه با یک وسیله تیزابتدا خراشی کوچک در ساقه گیاه ایجاد نمایید واندکی پوست را کنار بزنید.در صورتی که زیر پوست سبز یا سبز مایل به زرد بود نشان دهنده زنده بودن گیاه شماست کاشت قلمه راه دیگر تکثیر این گیاه است. از این طریق گیاه بدست آمده از نظر خصوصیات ظاهری کاملا شبیه گیاه مادری است اما اگر از بذر استفاده کنیم گیاهان حاصل ممکن با گیاه مادری متفاوت باشند. قلمه را می توان از ساقه هایی که حاصل از رشد سال جاری است تهیه کرد. زمان تهیه قلمه نیز در اواخر تابستان و یا در طی پاییز می تواند باشد. طول قلمه در حدود 20-15 سانیتمتر و با داشتن حداقل سه برگ و یا سه گره (محل اتصال برگها به ساقه را گره می نامند) تهیه کرد. برگهای پایین قلمه را حذف کنید و آنان را در بستری همانند مخلوط خاک برگ + شن و یا خاک برگ + کوکوپیت و پرلایت بکارید. البته قبل از کاشتن قلمه ها، مخلوط را به خوبی مرطوب کرده و بعد از آن نسبت به کاشت قلمه ها اقدام کنید. اگر در هنگام کاشت حدود یک سوم طول قلمه در خاک فرو رود کافی است . گلدان حاوی قلمه ها را در اتاقی نسبتا گرم و بدور از نور خورشید قرار دهید و مراقب عدم خشک شدن بستر کاشت باشید. اما در آبیاری زیاده روی نکنید زیرا ممکن است قلمه ها بپوسند و از بین بروند. ریشه دهی معمولا در طی 4-3 هفته انجام می شود و بعد از گذشت 2-1 ماه دیگر می توان این گیاهان جوان را به گلدانهایی مستقل منتقل کرد.
معصومه کربلایی
سلام روش کاشتن گل بنفشه با بذر را میخواستم ممنون میشم؟  پاسخ مشاهده
محسن شهاب الدین
سلام : بذر را در مرداد در شرایط گلخانه ای ( زیر پلاستیک ) کاشته و سپس نشاء را به محل اصلی منتقل میکنند.بذر را با خاک نرم و یا مقداری کود دامی پوسیده میپوشانند.چون گیاه به آفتاب سوختگی حساس است گیاه را در جای گرم و با ایجاد سایبان میکارند.نشا در پاییز به زمین اصلی منتقل و در زمستان زیر برف میماند.در شرایطی که در زمستان زمین یخ میزند در طول زمستان زمین رابپوشانید.همچنین بعد از پایان یخبندان میتوانید در اسفند بذر ها را بکارید.
مجید مداح
سلام و عرض تبریک سال نو توی صفحه بذر ( اونایی که چند خونه دارن ) من چند گل کاشتم بنفشه ها به یک حد میرسند بعد نصفشون خم میشن نمیدونم حالت خشکی بهشون دست میده یا پلاسیده اما نیلوفر پیچ هام کاملا سالمن چندتا از بنفشه ها رو تو گلدون گذاشتم اونا هم الان خم شدن مشکل از کجاست ممنون   پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
نور کم ،آبیاری زیاد یا رطوبت کم ،زهکش نا مناسب ،بیماری قارچی و ....میتونه باعث این عارضه بشه ،یک به یک بررسی کنید و علت را رفع کنید . نحوه صحیح کاشت به شرح زیر می باشد :بذر را روي خاک مي پاشيم و بعد 1 سانتيمتر کود حيواني پوسيده روي آن مي ريزيم. آبياري بذر بايد از بالا به صورت باراني بر روي بذرها ريخته شود براي اينکه بذرها از جاي خود جابجا نگردد.و هر روز آبياري شود . چون در هواي ازاد کاشته مي شود و نور مستقيم افتاب به آن مي خورد .مقدار ابياري هم بايد تا حدي باشد که مطمئن شويم بذ رخيس شده است. در کل به ابياري زيادي نياز دارد. چون گیاهان جوان به آفتاب سوختگی حساس هستند در مکان های گرم تا زمان سبز شدن و استقرار گیاه، سایبان ایجاد می کنند.فاصله زماني از کاشت تا جوانه زدن : 14 تا 15 روز مي باشد.زماني که گياه 4 تا 5 برگه شد نشاء را به خزانه دوم انتقال مي دهيم و آنها را به فاصله 2 الي 3 سانتيمتري در زمين مي کاريم. در واقع گياهي بايد نشاء شود که ريشه و تنه خوبي داشته باشد تا هم راحت تر جابجا شود و هم راحتتر کشت شود.
نیما نادری
سلام.من میخواستم ببینم میشه بذر بنفشه را تو گلدان کاشت . تو اسفند بذرشو بکاری چی؟ بزرگ میشه گل بده.  پاسخ مشاهده
نیما نادری
م
مهندس رامندی
بله.البته معمولا بنفشه را در اواخر تابستان ویا پائیز میکارند تا در زمستان وبهار گل داشته باشد.البته الان هم میتوانید اقدام به کاشت کنید ولی دیر است.به طور کلی ومختصر پس از فراهم نمودن خاک مناسب(بهم زدن خاک وتسطیح خاک) بذرها رابپاشید وروی ان لایه نازکی کود دامی پوسیده (2-3میلیمتر) ویاپیت ماس بپاشید وتا زمان سبز شدن بذرها ،بستر کاشت همیشه مرطوب باشد واب را روی ان اسپره کنید.پس از سبز شدن ابیاری به 1-2 روز در میاه کاهش دهید
نیما نادری
سلام.من میخواستم ببینم میشه بذر بنفشه را تو گلدان کاشت . تو اسفند بذرشو بکاری چی؟ بزرگ میشه گل بده.  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام بذرها ی بنفشه رابه صورت پراکنده در گلدان کم عمقی بکارید و خاک را کمی مرطوب نمایید. با شیشه یا پلاستیک شفاف روی گلدان محتوی بذر را بپوشانید. و در دمای 18 تا 21 درجه نگهداری کنید 15 روز بعد جوانه ها شروع به رشد می کنند.
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
بنفشه
بنفشه سه رنگ
بنفشه معطر
بنفشه ایرانی

 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Instagram Nargil
Aparat
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت