٢٢/٣/١٤٤٣ --- 10/29/2021 --- ۱۴۰۰ جمعه ۷ آبان امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  67  نفر
بازدید امروز :  238  بازدید
بازدید دیروز :  16677  بازدید
تبلیغات متفرقه
سينگینيوم پودوفیلوم  -  ARROWHEAD VINE
SYNGONIUM PODOPHYLLUM : نام علمی
  ARACEAE  - شیپوری : خانواده
جنگلهای استوایی در مرکز و جنوبی امریکا : بومی منطقه
Nephthytis,سينگونيوم : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوطی از ماسه، خاک باغچه و خاکبرگ
16 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
کم

سينگینيوم پودوفیلوم

جنس سينگونيوم (تلفظ / sɪŋɡoʊni.əm) دارای حدود 36 گونه از گیاهان گلدار در خانواده گلشیپوریان ، بومی جنگلهای بارانی استوایی در آمریکای مرکزی و جنوبی است.
آنها میتوانند به ارتفاع 10-20 متر یا بیشتر در کنار درختان برسند. شکل و فرم برگ های این گیاه با توجه به مرحله رشد (نوجوان یا بالغ) متفاوت میباشد.
برگهای آن نیزه‌ای ‏شکل هستند. در ناحیه دمبرگ در برگها بریدگی ایجاد گشته و به گوشواره شباهت پیدا می‏کنند. در بعضی از گونه‌ها رگبرگها نمایان هستند.
سینگونیوم گیاهی است بالارونده. ساقه‌هایش رشد زیادی می‏کنند و از در و دیوار بالا می‏روند. با حذف قسمتهای بالایی ساقه‌ها می‏توان گیاه را طوری تربیت کرد که رشد جانبی بیشتری داشته باشد.
لازم است برای سینگونیومهایی که به صورت بالارونده تربیت می‏شوند، قیّم تهیه کنید. چون ساقه‌ها نرم هستند، باید به قیم بسته شوند، تا دچار شکستگی نگردند.
غالب سينگونيوم ها از گياهان رونده اند. سينگونيوم برگهايش به رنگ سبز روشن زيبا و شبيه به سرنيزه است بطوريکه شباهت زيادی به کماندار يا ( ساژيتر ) پيدا می کند. واريته ای از آن وجود دارد که برگ هايش مرکب از سه تا هفت بخش است. واريته ديگری نيز وجود دارد که برگهایی به رنگ سبز زمردين و رگبرگهایی به رنگ سبز کمرنگ دارد.
خواهان آپارتمان های بسيار گرم با نور ملايم است ،اما در زمستان می توان آن را در جایکاملاً روشنی قرار داد. برای آن بايد خاکی رطوبت پذير و خنک تهيه نمود و آن مخلوطی از خاک شن دار و تورب و خاک برگ است. با گذشت زمان اين گياه خيلی بزرگ می شود و در اين موقع مي توان شاخه هايش را کوتاه نمود و گياه کوچک و فشرده ای به دست آورد. اين گياه زيبا به آب فراوان نياز دارد اما از آغاز پاییز تا بهمن ماه که مدت استراحت آن است بايد آبياری را کاهش داد.
گونه Syngonium اغلب به عنوان گیاهان خانگی نگهداری میشود، معمولا در مراحل نوجوانی شاخ و برگ آن افزایش میابد. برای رشد موفقیت آمیز ، در زمستان درجه حرارت حداقل 16 درجه سانتی گراد تا 18 درجه سانتی گراد (60 تا 65 درجه فارنهایت) باید حفظ گردد و نیاز به افزایش دما از 20 درجه سانتی گراد تا 30 درجه سانتی گراد (68 - 86 درجه فارنهایت) در طول فصل رشد دارد.
اگر ساقه سینگونیوم با محل مرطوب تماس پیدا کند، ایجاد ریشه‌های نابجا می‏کند. شما می‏توانید یک چوب بلند را تهیه کرده و اطرافش را با خزه پوشش داده و از آن به عنوان قیم استفاده کنید. در صورتی که خزه‌ها را خیس کنید، ریشه‌های نابجا ظاهر گشته و به داخل خزه‌ها نفوذ می‏کنند. با ظاهر شدن ریشه‌ها نابجا می‏توانیم مواد غذایی را نیز در آب حل کرده و به این ترتیب آب و کود را در اختیارش قرار دهیم. در فصول گرم (بهار و تابستان) هر بیست روز یک بار به کود تقویتی احتیاج دارد.
در فصل تابستان هر هفته سه بار و در زمستان یک بار در هفته به آن آب بدهید. اسپری نمودن آب روی برگها، بخصوص در تابستان به رشد بهتر سینگونیوم کمک می‏کند.
به نور سایه روشن نیازمند است. به طور کلی نور کم برای سینگونیوم به مراتب بهتر از نور زیاد است. آفتاب تند موجب سوختگی نوک برگها و رنگ‌پریدگی می‏گردد. در فصل تابستان آن را از کنار پنجره‌های آفتابگیر دور کنید.
در زمستان نباید هوا خیلی سرد شود. درجه حرارت مناسب برای سینگونیوم در زمستان 15 درجه سانتی‏گراد است، اما در تابستان گرمای بیش از 21 درجه سانتی‏گراد ممکن است آزاردهنده باشد. در اثر گرمای زیاد برگهایش قهوه‌ای می‏شوند. در این صورت باید برگهای قهوه‌ای را قیچی کنید. گیاه را به محل خنک ببرید و به آن آب بیشتری بدهید.
انعطاف‌ پذیری ساقه‌های سینگونیوم به ما اجازه می‏دهد تا هر طور که بخواهیم آن را تربیت نموده و به آن شکل بدهیم. ضمنا افزایش ریشه‌های نابجا موجب استحکام بیشتر گیاه می‏گردد.
گاهی ساقه‌های سینگونیوم بیش از اندازه بلند شده و تعداد برگهایش کم می‏شوند. در این حالت فاصله میان برگها زیاد می‏گردد. این موضوع که موجب زشت شدن گیاه می‏شود، به دلیل تاریکی محیط است. با قرار دادنِ گلدان در محل سایه روشن این حالت را از بین ببرید.
در سینگونیومهای بزرگ برگهای پایینی زرد گشته و می‏ریزند، زیرا آنها در دوره رشد، به مواد غذایی بیشتری نیاز خواهند داشت. با استفاده از مواد غذایی کمکی آنها را تقویت کنید.
اگر ملاحظه نمودید گیاه شما به طور بی‏رویه رشد کرد و برگهایش کم شدند، نگران نشوید. ساقه‌های بلندش را قیچی کرده و از این ساقه‌ها برای ازدیاد گیاه به روش قلمه ساقه استفاده کنید. تابستان زمان مناسبی برای تکثیر سینگونیوم است. نه تنها با استفاده از ساقه‌هایش و قرار دادنِ این ساقه‌ها در آب یا ماسه، ازدیاد می‏یابد، بلکه از ریشه‌های نابجایی که روی ساقه‌هایش ظاهر می‏گردند، می‏توان آن را زیاد کرد. برای تکثیر با استفاده از ریشه‌های نابجا ساقه‌هایی که تولید ریشه‌های نابجا کرده‌اند، بریده شده و به گلدانی که با مخلوطی از ماسه، خاک و خاکبرگ پر شده، منتقل می‏کنیم.
کنه‌های قرمز مهمترین آفت این گیاه هستند. کنه‌ها در قسمت پشت برگها، تارهایی بسته، و موجب زرد شدن برگها می‏شوند. برگهای آفت‌زده را با آب بشویید.

: منابع  

تصاویر گیاه سينگینيوم پودوفیلوم:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
محمد رضا مختاری
در تکثیر سینگونیوم از روش قراردادن در آب ، ریشه باید چقدر رشد کند تا به خاک منتقل شود ؟ من حدود دوهفته است که شاخه را در آب قرار دادم و ریشه های ریزی زده است آیا کافی است ؟  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
باید اجازه بدهید تا ریشه دهی کامل بشه وحداقل طول ریشه ها به 5-10 سانت برسه وتعداد اونها هم زیاد بشه وبعد منتقلش میکردید در ضمن بی حالی بعد از انتقال طبیعی وبه مرور گیاه بهتر خواهد شد
تهمینه براتیان
با سلام به همگی.
من یه گیاه سینگونیوم خریدم و از یکی از ساقه هاش قلمه گرفتم و حدودا ۲هفته داخل اب گذاشتم تا از محل گره ۲تا ریشه زخیم زد. ریشه ها وقتی ۱سانت شدن گیاهو توی خاک کاشتم و کامل ابیاری کردم اما از چند ساعت بعدش این بیچاره بیحال شده و ساقش افتاده شده.میخواستم ببینم طبیعیه یا من خیلی زود کاشتمش؟ مبادا خراب شه این طفلک😶
افسانه سادات فرود
سلام بهتر بود اجازه می دادید ریشه ها بیشتر رشد کنند،کمی بی طراوت شدن گیاه پس از انتقال به خاک طبیعی می باشد ولی اگر پس از چند روز بهبود نیافت از قارچ کش مثل توپسین استفاده شود.
ازاده کریمی
با سلام گیاه سینگونیوم من یرگ هاش دچار نوعی سوختگی شده است.این سوختگی همه برگهاش رو دچار کرده حتی برگ های تازه رویش یافته آن را.لطفا کمکم کنید با تشکر   پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام اگر حاشیه برگها سبز و فقط نوک آنها آسیب دیده‌اند هوای خشک و یا صدمه‌های مکانیکی می‌تواند عامل آن باشد و اما اگر حاشیه‌ها نیز زرد و قهوه‌ای رنگ شده‌اند عوامل زیادی مانند افراط و تفریط (بیش بود و کمبود) در آبیاری ،تابش مستقیم نور ،زیاده روی در مصرف مواد شیمیایی ،بیماری و یا افت و ....یک به یک بررسی کنید و علت را رفع کنید .
محسن ژکان
با سلام در تابستان یک گلدان سینگونیوم صورتی تهیه کردم. رشد گیاه خوب بود اما برگها کاملا باز نمی شوند. در حالی که تقریبا ماهی یک بار کود مایع با آب آن اضافه می کنم. ممنون می شم راهنمایی بفرمایید.  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
گرما وخشکی هوا ابیاری زیاد ویاکم ونیز بسته بودت سوراخ زهکش گلدان از علل احتمالی میتونن باشن
فرامرز رزاق پور
سلام ، امیدوارم خوب باشین میشه تفاوت بین سینگونیوم با کالادیوم بیکالرو توضیح بدین من نمیدونم گلم کدوم یکی از ایناست ! چون دقیقا عکسایی که واسه کالادیوم گداشتین همین عکسهاست !   پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام گوشک های کالادیوم گرد تر هست ولی سینگونیوم تیز ت رو کشیده تر است .
سيامك دلفوني
  میشه بگین چطور این گیا رو از قسمت های پایین پرتر کرد و ایا رشد دو سه متری این سینگینیوم طبیعی متشکرم
  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
به طور طبیعی این گیاه قابلیت رشد عمودی وافق را دارد واگر میخواهید دیگه بالا نره وپایین ها پربشه بهتره 1-2 گیاهچه جوان را قلمه بزنید ویا گیاهچه جوان انرا در گلدان بکارید ویا اینکه برای تحریک گیاه به پرپشت شدن باید جوانه های انتهایی(ساقه های دراز شده) را از محلی دلخواه(با توجه به زیبایی گیاه)قطع نمایید تا گیاهتان تحریک به رشد افقی پرپشت شدن شود
رسول رسول
سلام سینگونیوم من مدتیه روی برگهای پایینش لکه های قهوه ای ظاهر میشه و بعد از مدتی زرد میشه و از بین میره البته برگهای جدید هم میده به طور متوسط هفته ای یک برگ جدید، نور پشت پرده داره و زهکشی خوبی هم داره هفته ای یکبار هم اسپری میکنم و هر 4-5 روز هم آبدهیش میکنم میتونم عکسش را هم براتون بفرستم لطفا راهنمایی کنید با تشکر   پاسخ مشاهده
رسول رسول
این هم عکس سینگونیوم من با لکه های قهوه ایش
افسانه سادات فرود
سلام این لکه ها میتونه ناشی از بیماری باکتریایی یا قارچی باشد ،اسپری آب روی برگ ها را متوقف کنید و با قارچ کش مانکوزب پشت و روی برگ ها را سم پاشی کنید تا اگر بیماری قارچی باشد جلوی گسترش بیماری را بگیرد ،در صورتیکه بیماری باکتریایی باشد مبارزه مشکل است ،از ساقه های سالم قلمه بگیرید تا کل گیاه را از دست ندهید.
رسول رسول
سلام
من قارچ کش بنومیل دارم میتونم از اون هم استفاده کنم یا نه؟
با تشکر
آتنا فریدونی
سلام، گیاهی که دارم دارای ساقهای بلند آرکی شکل و برگهای سبز تیره هست که نمی دونم کالادیوم هست یا سینگینیوم، داولین بار دو عدد برگ را از ساقه گلدانی جدا و در اب گذاشتم بعد از 2 ماه تک ریشه ای بلند داشت انرا در گلدان با خاک کمپوست اماده کاشتم ، هم اکنون 5 عدد برگ و 2 عدد پاجوش دارد ، احساس می کنم طول ساقه ها خیلی بلند هستند ، یکماه پیش تعدادی حشره در خاک انها دیدم ، سم ترکیبی حشره کش مالاتیوم و کلات اهن و کریستالون به نسبت یک درب از هرکدام در دو نیم لیتر اب ، هفته ای یکبار البته حشره کش فقط به مدت سه هفته دادم، حشره اا از بین رفتند ،و هم انون هفته ای یکبار فقط از اهنوکریستالون تغذیه می شود، محل نگهداری این گیاه به دلیل داشتن دو عدد گربه و علاقه انها به برگ سمی این گیاه، روی ارتفاع 2 متری دیوارکوب قرار دارد، سابقن در مسیر باد کولر بود که تغییر دادم جایش را، امادو عد. برگ پهن اولیه که از انها ریشه گرفته بودم در مدت 1. هفته کاملن زرد شده به نوبت و از بین رفتند ،من محل گیاه را فکر کردم ممکن است گرم باشد به ارتفاعیه در مسیر کانال کولر بود مجددن برگرداندم، علت زرد شدن برگها را نمی دانم، و ایا تیره بودن سایر برگها به علت کم نوری ست یا نوع گیاه من اینگونه می باشد ، ایا با شروع پاییز این گیاه به خواب زمستانی میرود و تمام برگهای خود را از دست می دهد? در نهایت یک سوال کلی هم دارم ، من گیاهان خود را در ارتفاع نگهداری می کنم ، دراسنای من کاملن خشک شد که نمی دانم دلیلش همین می باشد یا نه، مارانتا ، پتوس ، در ارتفاع هستند و اینکه اکثر گیااان من روی خاکشان شوره زده، پتوس و شفلرا را در حیاط با اب فراوان به مدت 5 دقیقه بدون اینکه ، اب سرریز کند از گلدان شوره زدایی کردم ، اما نمی دانم روش درستی بوده یانه ،و اینکه اصلن با چه ابی ابیاری کنم برای حل این مشکل، ببخشید سوالات فراوان شد، سپاس  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام 1)هرچه قدر ارتفاع محل نگهداری بیشتر باشد ،محیط اطراف گیاه گرم تر خواهد بود .از ظرفی گلدان ها نباید در معرض باد مستقیم کولر قرار بگیرند. 2)در مصرف کود به خصوص کود آهن زیاده روی نکنید شوره زدن خاک به دلیل کود دهی زیاد می باشد ،کود دهی هر سه هفته یکبار انجام شود و کود آهن نیز در صورت لزوم هر یک تا دو ماه یکبار به خاک داده شود. 3)جهت شستشوی خاک می توانید گلدان را در ظرف بزرگ تری حاوی آب به مدت 20 دقیقه قرار دهید سپس خارج کنید تا آب اضافه از زیر گلدان خارج شود. 4)آبیاری با آبی که 24 ساعت در دمای محیط مانده انجام شود .
سهیلا ج
با سلام و سپاس از سایت ارزشمندتون چند ماهی هست گیاه سیگینیومی داخل گلدان کاشته ام اوایل رشد بسیار خوبی داشت اما از از نیمه های اردیبهشت لکه های قهوه ای روی برگها ایجاد میشود و کم کم خشک می شود.رشد گیاه نیز متوقف شده .لازم به ذکر است دو گلدان از این گل و نزدیک به هم دارم اما فقط یکی از انها مشکل دارد.لطفا راهنمایی کنید.  پاسخ مشاهده
سهیلا ج

سلام و سپاس از سایت ارزشمندتون چند ماهی هست گیاه سیگینیومی داخل گلدان کاشته ام اوایل رشد بسیار خوبی داشت اما از از نیمه های اردیبهشت لکه های قهوه ای روی برگها ایجاد میشود و کم کم خشک می شود.رشد گیاه نیز متوقف شده .لازم به ذکر است دو گلدان از این گل و نزدیک به هم دارم اما فقط یکی از انها مشکل دارد.لطفا راهنمایی کنید.

 

افسانه سادات فرود
سلام احتمال بیماری قارچی هست ،اسپری آب روی برگ ها را متوقف کنید ،از باز بودن حفره های انتهایی و خروج آب اضافه از گلدان مطمئن شوید ،برگ ها خشک شده را خارج کنید ،زیر و روی برگ ها را با سم کالیبان یا مانکوزب طبق دستور سم پاشی کنید .برای آبیاری نیز از ابی که 24 ساعت در دمای محیط مانده استفاده کنید .
سهیلا
سلام نوعی از گیاه سینگینیوم رادارم ولی آفت پنبه ای شکل زده از آفت کش آپارتمانی هم استفاده کردم فایدهای نداشته.چون پر برگ است نمی شود برگها را دانه دانه شست.راهنمایی کنید.  پاسخ مشاهده
محسن شهاب الدین
احتمالا گیاه شما دچار افت شپشک ارد الود باشد.یک قاشق سوپ خوری سم مالاتیوتن را در یک لیتر اب حل نموده وروی قسمت های الوده اسپره نمایید .مقداری را هم بعد از ابیاری به خاک بدهید.بعد از 10 روز این عمل را تکرار نمایید
فرزانه جاویدیان
سلام در شهریور ماه یک قلمه از گیاه سینگونیم بدست آوردم آنرا داخل آب گذاشتم بعد از ریشه دادن داخل گلدان کاشتم ودر راهرو آپارتمان که نور گیر هم است گذاشتم اما رشد نکرد و بدون تغییر ماند با سردتر شدن هوا در آبان برگهایش زرد و خشک شد والان فقط یک برگ دارد و اصلا سرحال نیست لطفا من را راهنمایی کنید. ممکنه اگر به داخل آپارتمان که گرمتر است بیاورم وضعش بهتر بشود؟   پاسخ مشاهده
محسن شهاب الدین
معمولا قلمه ها را در ماسه یا پرلیت ریشه دار میکنند واستفاده از اب روش استانداردی نیست وگیاهان یا تولید ریشه نمیکنند ویاپس از انتقال گیاه به خاک دچار مشکل خواهد شد. گیاهتان را باید در مکانی گرم نگهدارید وتا بهار منتظر بمانید تا باایجاد شرایط ایده ال رشد کند
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 


گیاهان دیگر از همین خانواده :
آگلونما پیکتوم
گل شیپوری طلایی
برگ انجیری
آمورفوفالوس تیتانوم
سیب زمینی پا فیلی
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Aparat
Instagram Nargil
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت