١٣/٣/١٤٤٣ --- 10/20/2021 --- ۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۸ مهر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  66  نفر
بازدید امروز :  6745  بازدید
بازدید دیروز :  11899  بازدید
تبلیغات متفرقه
خرفه  -  PURSLANE
PORTHLACE OLERACEA : نام علمی
  PORTULACACEAE  - خرفه : خانواده
هند : بومی منطقه
common purslane، verdolaga، pigweed، little hogweed، pursley، ،moss rose، بقله الحمقا، بوخله، فرفین، خفرج، پرپهن : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
دامنه وسیعی از خاکها با زهکش مناسب
25 درجه
کمی خشک
خیلی زیاد

خرفه

امروزه تقریبا 40 رقم از این گیاه کشت می شود.
برگهای آن در برخی مناطق به عنوان سبزی مصرف می شود و مزه برگهای آن ترش و کمی شور است.
خرفه بیش از هر سبزی برگی دیگری امگا-3( به خصوص آلفا لینولئیک اسید) دارد. مطالعات نشان داده اند که خرفه mg/g 01/0 eicosapentaenoic acid (EPA)دارد. این مقدار بسیار زیادی از این ماده برای یک سبزی برگی است. EPA یک امگا-3 است که در ماهی، برخی گیاهان و بذر کتان یافت می شود.
این گیاه دارای پروتئین، چربی، کربوهیدرات، ویتامین A، تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، ویتامین B6، فولات یا ویتامین B9، ویتامین C، ویتامین E، کلسیم، آهن، منیزیم، منگنز، فسفر، پتاسیم و روی است.
شاخه ها به صورت شعاعی قرار می گیرند. برگها بدون دمبرگ، گرد، صاف، آبدار و براق هستند. آرایش برگها به صورت متقابل است. گلهای زرد رنگ آن تنها در نور آفتاب و در مرکز برگها بوجود می آید. بذرها قرمز-قهوه ای، گرد و کوچک هستند. خرفه بذر زیادی تولید می کند. یک گیاه می تواند تا 240 هزار بذر تولید کند. بذرهای می توانند تا 40 سال قدرت نامیه خود را حفظ کنند. جوانه زنی بذرها پس از آبیاری و یا بارندگی صورت می گیرد. تعداد زیادی از بذرهایی که جوانه می زنند از بین می روند ولی بذرهای جوانه زده به سرعت رشد می کنند و طی چند هفته می توانند گل تولید کنند. ساقه این گیاه تا چندین روز پس از چیده شدن می تواند شادابی خود را حفظ کند.
نور کامل آفتاب نیاز دارد. به خشکی مقاوم بوده و نیاز آبی آن کم است. به خاکهایی با زهکش مناسب نیاز دارد. این گیاه آفت و یا بیماری خاصی ندارد.
خرفه دارای رنگدانه های betalain alkaloidو yellow betaxanthins است که در مطالعات آزمایشگاهی نشان داده شده است که خاصیت آنتی اکسیدانتی دارند.
برگهای این گیاه برای درمان نیش حشرات، مارگزیدگی، سوختگی ها، زخمها، درد ناشی از نیش زنبور، اسهال خونی، اسهال، هموروئید، خونریزی پس از زایمان و خونریزی روده ای استفاده می می شود.
هم مطالعات تاریخی و هم مطالعات بیوشیمیایی نشان می دهد که این گیاه می تواند رادیکالهای آزاد را از بین ببرد و در نتیجه آنتی اکسیدانت محسوب می شود. علاوه بر این می تواند پراکسیداسیون چربی ها، دهیدروژنه شدن لاکتات و در نتیجه تنشهای اکسیداتیو را کاهش دهد.
نشان داده شده است که عصاره خرفه می تواند آماسهای ناشی ازhypoxia( عدم توانایی برخی از اندامهای بدن در دریافت اکسیژن) را کاهش دهد.
در 24 مطالعه نشان داده شده است که این گیاه می تواند میزان گلیکولیز ومقدار آدنوزین تری فسفات را افزایش دهد و باعث افزایش اریتروپروتئین درون زا شود.
در مطالعاتی که بر روی موشها صورت گرفت اثر محافظتی عصاره اتانولی این گیاه بر روی سلولهای عصبی و بهبود عملکرد رفتاری و اضطراب مشاهده شد.
مطالعات بالینی اثر خرفه را بر روی باز شدن مجاری هوا در ریه ها نشان می دهند. در این مطالعات نشان داده شده است که مصرف خوراکی عصاره خرفه اثری بهتر از theophylline( داروی مورد استفاده در آسم) داشت.
در تعداد کمی از مطالعات نشان داده شده است که مصرف خرفه به مدت 8 هفته میزان انسولین و تری گلیسیرید خون و همچنین عملکرد کبد را بهبود می بخشد.
پیشنهاد شده است که این گیاه برای درمان خونریزی غیرطبیعی رحم، آسم، دیابت نوع دو و بیماری پوستی گل سنگ مفید است ولی مطالعات در این زمینه کم بوده و به بررسی های بیشتری نیاز است.
خرفه منع مصرف، عوارض جانبی مشخص و تداخل دارویی با هیچ دارویی ندارد. البته تاثیر آن در دوران بارداری و شیردهی هنوز مشخص نیست و به مطالعات بیشتری نیاز دارد.
این گیاه آفت و یا بیماری خاصی ندارد. در بعضی مواقع شته ها می توانند مشکل ساز باشند. در خاکهایی با زهکش نامناسب پوسیدگی طوقه رخ می دهد.
نکته مهم درباره این گیاه این است که نباید با فرفیون که در نزدیکی آن رشد می کند اشتباه گرفته شود. ساقه های دارای مایعی شیری رنگ هستند.

: منابع  

تصاویر گیاه خرفه:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
حسین ضامن
سلام اوضاع گیاه خرفه من خوب نیست سفیدک میزنه با حالت چسبناک( از یه گیاه حسن یوسف گرفت)   پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام وجود توده هاي متحرک سفيد رنگ با پوشش آردي علامت وجود افتي به نام شپشک آردآلود است. اين حشره از شيره پرورده گياه تغذيه کرده و باعث ضعيف شدن گياه مي شود. اين حشره پولک دار است و مانند ذره هاي پنبه اي که توسط پنبه زن حلاجي شده باشد در زير برگ ها و انتهاي دمبرگ و ساقه جمع مي شوند.محل تجمع آنان بيشتر در درزهاي نوک برگ هايي که در سايه واقع شده اند مي باشد.در مرحله اول مبارزه با افات شپشک با توجه به خطرات استفاده از سم در محيط مسکوني بهتر ست در صورت کم بودن تعداد آفات با کمک غبار پاشي اب بافشارو يا تکه‌اي پنبه که آغشته با صابون است، آفات را از روي گياه برداشت. يا اينکه چند قطره مايع ظرفشويي رو در يک ليتر اب حل کنيد وروي شاخ وبرگ گياه اسپري نماييد ولي اگر زياد باشه بايد از سم استفاده شود.يا ميتونيد از سموم غير شيميايي وارگانيک مانند پاليزين و سيرينول و... استفاده نماييد. اگر متوجه وجود افت بر روي برخي از گياهان شديد سريعا آنان را از ديگر گياهان سالم دور کنيد تا آفت به آنان سرايت نکند .جهت مبارزه شيميايي با اين افت از حشره کشهاي تماسي مانند ديازينون به نسبت به يک قاشق چاي خوري ( دو سي سي در يک ليتر آب به اضافه پنج تا شش قطره مايع ظرفشويي ) استفاده شود که بايد روي قسمتهاي الوده وشاخ وبرگ گياه(پشت وروي برگها) اسپره نماييد. بهتر است که اينکاردر خارج از آپارتمان و در فضاي باز انجام شود و اين ماده را از دسترس اطفال دور نگهداريد.بعد از 14-7 روز سمپاشي تکرار شود.
مریم الف
سلام. گلدان خرفه دارم ابدهی رو رعایت میکنم و دو سه روز یکبار اب میدم.
با توجه به زمستان و هوای ابری نور مناسبی دریافت نمیکنه.
و نمیتونم دمای هوا رو متعادل نگه دارم چرا که اطرافیان مدام هوا رو به بهانه زمستان گرم و مثل سونا میکنن!
در چنین شرایطی ایا تغیر جای گلدان و بردن ان به یک خانه دیگر موجب قهر کردن گل میشود یا نه؟هم چنین برگرداندن گلدان در بهار به خانه خودم باز موجب قهر کردن میشود یا خیر؟
دوما چطور نور بهش برسونم؟ هوا ابریه.
و اینکه به شدت ریزش برگ داره.
دو تا ساقه کلفت در خاک گلدان هست و دو ساقه کوچک هم ریشه زده و نیم وجب رشد کرده اند
با بزرگ کردن گلدان ریزش برگ کمتر میشود یا نه؟


  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
نیاز آبی گونه های زینتی در فصل پاییز و زمستان بدلیل ورود به دوره رکود و کم شدن شدت تبخیر و تعرق به ۲۵ تا ۳۰ درصد نیاز ایام دیگر سال می رسد..اجازه دهيد خاک گلدان در فاصله بين دو آبياري خشک و سپس آبياري نماييد(سطح خاک رو کمی کنار بزنید)، زهکش را بازديد فرماييد، آب زير گلداني را خارج نماييد.مهمترین نکته در نگهداری اینه که مکان مناسبی برای قرار دان گیاه با توجه به نیاز گیاه به نور و... انتخاب وبعد از جابجایی اون خودداری نمایید تا گیاهی شاداب داشته باشید.. از قراردادن گلدان در محل هوای گرم یا سرد و محلهای پر ترددکه باعث صدمه به گیاه می شود ویا نزدیک به وسایل سرمایش(کولر) ویا گرمایشی(شوفاژ .بخاری و...) جدا خودداری شود. بايد گياهتان را درمکاني با افتاب ملايم و فيلتر شده مانند افتاب پشت پرده توري قرار دهيد(پنجره جنوبی بهتر است)
حبیب احمدیار
سلام ممنون از سایت خوبتون من چندتا گلدون شمعدانی دارم که دربالکن که جلوی انرا شیشه کشیدهام و حالت گلخانه دارد ودرقسمت جنوبی اپارتمان در حدود یکسال است نگهداری میکنم اصلا رشد نداشته هراز گاهی یک شاخه گل میده هردو یا سه هفته یکبار کودابی رنگ کریستالون میدم دمای ظهر به 35 دره هم میرسه رطوبت هم 25 تا 35 متغیر میباشد خاک گلدون هم خابزگ اماده با خاک رس قاطی کردم در ظمن گیاه حالت شادابی ندارد لطفا راهنمایی کنید  پاسخ مشاهده
حبیب احمدیار
https://mg.mail.yahoo.com/neo/m/message?sMid=7&fid=Inbox&fidx=1&sort=date&order=down&startMid=0&filterBy=&ac=mSPKM8hnC_INnXYk79V4lKXSzdk-&.rand=356625971&midIndex=7&mid=ACHsw0MAKybCV-xqeAzVKAXSaPU&fromId=
سیدمحمدمهدی باقری
سلام داخل یکی از گلدان های من یک نوع گیاهی روییده نمیدونم چیه لطفا مراراهنمایی کنید نحوه نگهداری روهم توضیح بدهید   پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
تصویرش رو اپلود نمایید. حجم عکس را کم کنيد (100 kb ) پس از ورود به سيستم، در ذيل صفحه همين پست با مسير دهي و فشردن کليد "افزودن تصوير" تصوير شما آپلود ميشود. پس از نمايش تصوير در سايت آن را به داخل متن پرسش تان کپي نماييد و پرسش خود را ثبت نماييد
maziar don
این گیاه با نام پرپین در خوزستان شناخته میشه و از سبزی خوردن ها محسوب میشه  پاسخ مشاهده
مریم الف
سلام. گلدان خرفه دارم ابدهی رو رعایت میکنم و دو سه روز یکبار اب میدم.
با توجه به زمستان و هوای ابری نور مناسبی دریافت نمیکنه.
و نمیتونم دمای هوا رو متعادل نگه دارم چرا که اطرافیان مدام هوا رو به بهانه زمستان گرم و مثل سونا میکنن!
در چنین شرایطی ایا تغیر جای گلدان و بردن ان به یک خانه دیگر موجب قهر کردن گل میشود یا نه؟هم چنین برگرداندن گلدان در بهار به خانه خودم باز موجب قهر کردن میشود یا خیر؟
دوما چطور نور بهش برسونم؟ هوا ابریه.
و اینکه به شدت ریزش برگ داره.
دو تا ساقه کلفت در خاک گلدان هست و دو ساقه کوچک هم ریشه زده و نیم وجب رشد کرده اند
با بزرگ کردن گلدان ریزش برگ کمتر میشود یا نه؟


  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
شرایط ذکر شده مناسب نیست ولی اگه گیاهتون به این شرایط عادت کرده ومشکلی نداره بهتر جابجاش نکنیدو هنگامیکه گیاه رو جابجا یا تعویض میکنید با توجه به تغعیرات شرایط محیطی گیاه دچار شک میشه ومشکلاتی(مانند ریزش برگ وگل،توقف رشدوگلدهی،زردی برگها و...) براش بوجود می اید که به مرور وبا فراهم کردن شرایط ایده ال رشد کم وکمتر خواهد شد وممکنه چندین هفته ادامه داشته باشد.
مهدي
لطف كنيد دليل زرد شدن برگهاي خرفه رو در حالي كه هيچ تغييري در شرايطشون ندادم بفرماييد توضيح بدهم كه يك دوماه قبل چند خرفه خريدم كه تعدادي از برگهاشون زرد بود، اونها رو به منزل آوردم، اگر احتمال بيماري ميدهيد بفرماييد. چند جا سرچ كردم متوجه نشدم

  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
خیر.مشکل خاصی نیست وزردی برگها به صورت موردی طبیعیه. ابیاری رو کمتر کنید. اجازه دهید خاک گلدان(خاک زیرین) در فاصله بین دو ابیاری خشک وسپس ابیاری نمایید واب زیر گلدانی رو خارج نمایید به منظور تقویت گیاه باید از کودهای کامل مخصوص کاکتوس هااستفاده نمایید .هر دو هفته یه بار به مقدار یه قاشق چای خوری کوچیک از کود رو در یک لیتر اب حل نموده وبه مقدار کافی از محلول مورد نظر به صورت ابیاری به گیاه بدهید. در مصرف کود زیاده روی نکنید/
جعفر پوراكبر
با سلام خمت جنلبعاي بنده يه گل خرفه دارم كه حدودا يك ماهه كه رنگ برگاش كم رنگ شده محيطش رو جديدا عوض كردم از بالكن سرپوشيده آوردم داخل پذيرايي به نظر شما از بي حالي در مياد؟
اگه كار ديگه اي لازمه بفرماييد براش انجام بدم
بازم از شمت و سايت خوبتون ممنونم
  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام احتمالا نور کافی دریافت نمی کند و نرسیدن هوای آزاد نیز می تواند علت باشد.گلدان نزدیک به پنجره با نور مستقیم قرار گیرد،در ساعات گرم روز نیز مقداری پنجره را باز نگه دارید تا اکسیژن کافی به گیاه برسد،با کود ۱۲.۱۲.۳۶ نیز هر سه هفته یکبار تقویت شوو.
فاطمه سالاری
برای شپشک خرفه از کدام سم استفاده کنم؟   پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام اگر تعداد آفات کم است از محلول آب و مایع ظرف شویی استفاده شود ولی اگر زیاد است از سمومی مثل پالیزین یا سیرینول استفاده شود.
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
گل ناز آفتابی
پورتولاکا پیلوسا / گل ناز پرزدار

گیاهان دیگر از همین خانواده :
ناز پشته ای
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Aparat
Instagram Nargil
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت