١٩/٢/١٤٤١ --- 10/19/2019 --- ۱۳۹۸ شنبه ۲۷ مهر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  33  نفر
بازدید امروز :  1178  بازدید
بازدید دیروز :  11551  بازدید
تبلیغات متفرقه
تلگرام نارگیل
پپرومیا قاشقی  -  DESERT PRIVET
PEPEROMIA MAGNOLIAEFOLIA : نام علمی
  PIPERACEAE  - فلفلی ها : خانواده
آمریکای جنوبی (برزیل) و آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی و به طور کلی مناطق گرمسیری : بومی منطقه
قاشقی , Peperomia, Green_ripple Plant,Baby Rubber Plant, Pepper Face, American Rubber Plant, Desert Privet : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک باغچه، خاک برگ و ماسه
27 درجه سانتیگراد
خشک
کم

پپرومیا قاشقی

پپرومیا از گیاهان همیشه سبز و از خانواده ی پیپراسه (فلفلی ها) PIPERACEAE می باشد. دارای گونه های مختلف و اغلب دارای برگ گوشتی و نیمه گوشتی و جثه ای کوچک هستند. بیش از چهارصد گونه از این خانواده شناخته شده، منشأ این گیاهان، آمریکای جنوبی (برزیل) و آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی و به طور کلی مناطق گرمسیری است؛ حتی دیده شده که در مناطق گرمسیر روی تنه درختان می روید.
گیههی است هميشه سبز – ارتفاع گياه در حدود 25 سانتيمتر – برگها گوشتي و تخم مرغي شكل بوده و براق و ابلق با رنگهای سفيد – كرمي در متن سبز رنگ و پر از فرورفتگي و برجستگيها ، به رنگ سبز تيره با رگه هاي سبز روشن
سايه آپارتمان ها را به خوبي تحمل مي كند . هم به طور مجزا و هم در كاشت گروهي زيباست.
این گیاه اگرچه رشد سریعی ندارد، ولی در هر شرایطی در آپارتمان پرورش می یابد. معمولاً آنها را در تراریوم و باغ شیشه ای یا مجموعه ی گل های یک سبد پرورش می دهند.
با توجه به شکل ظاهري و نحوه ي رشد، آنها را به سه گروه تقسيم نموده اند: گروه اول: بوته اي که داراي دمبرگ هاي قرمز هستند و بعضي نيز برگ هاي گوشتي و قلبي شکل دارند . گروه دوم: داراي ساقه هاي بلند و قرمز رنگ هستند و بعضي ساقه هاي گوشتي و برگ هاي گوشتي دارند و لبه ي برگ ها ارغواني است و گاه سطح برگ با موهاي بسيار ظريفي پوشيده شده است . گروه سوم: گروه بالا رونده که به داربست يا قيم بسته مي شوند و بالا مي روند، يا اين که از اطراف گلدان آويزان مي شوند و داراي ساقه هاي قرمز و برگ هاي ظريف نقره اي و بعضي داراي برگ هاي سبز آبدار هستند و بخصوص براي گلدان هاي آويز بسيار مناسبند.
گياه پپرونيا يك ساقه گل دهنده با شاتون هاي سبز رنگ توليد مي كند كه ارزش زينتي ندارد. زماني كه اين گياه به گل مي رود كيفيت برگ ها و زيبايي گل هاي آن كمتر مي شود. با حذف ساقه هاي گل دهنده مي توان گياه را به طور مرتب به حالت رويشي و نونهالي مشاهده كرد.
حرارت : اين گياه به سرماي زياد مقاومت ندارد و حداکثر مي تواند در زمستان 15 درجه سانتيگراد را تحمل نمايد و در فصل رشد دماي 24 – 30 درجه براي آن بسيار مناسب است.
نور: مناطق پرنور يا نيمه سايه اطاق که دور از تابش مستقيم خورشيد باشد، مناسب است. اين گياه در زير اشعه ي چراغ فلورسنت پژمرده مي شود.
آبياري : اين گياه نياز چنداني به آب ندارد. هميشه مقدار زيادي آب در برگ هاي آن وجود دارد و سطح خاک گلدان بين دو آبياري بايد کاملاً خشک شود، ولي نبايد آبياري آنقدر به تعويق بيفتد که برگ ها پژمرده شوند. در زمستان به آب ولرم نياز دارد و مقدار آبياري بايد خيلي کمتر باشد.
ريشه آن سطحي است و گسترش چنداني ندارد و در هواي آلوده، زرد و خشک مي شود. در صورت آب دادن زياد اطراف يقه ساقه، موجب پوسيدگي آن مي گردد.
رطوبت هوا : ميزان رطوبت لازم حدود 50 درصد است. چنانچه رطوبت و حرارت و سرما از حد خود تجاوز نمايد، لکه هايي بر روي سطح برگ ظاهر مي گردد و برگ را بي حس مي کند و برگ مي افتد.
هر دو ماه يک مرتبه سطح خاک گلدان را خراش دهيد تا هوا به داخل آن نفوذ کند و در فصل بهار گلدان را در فضاي آزاد در محلي سايه قرار دهيد تا حالت طبيعي خود را به دست آورد.
خاک : هر اندازه قابليت نفوذ خاک بيشتر باشد، ريشه و ساقه از پوسيدگي محفوظ خواهد بود. براي تهيه خاک، يک قسمت پيت، يک قسمت ماسه و يک قسمت خاک باغچه استفاده کنيد و کف گلدان مقداري ماسه و سنگريزه بريزيد.
زمان مناسب براي تغيير گلدان، فصل بهار است و خاک مناسب براي آن مخلوطي از خاک چوب و تورب و ماسه است. گلدان را بايد در محل کاملاً روشن و دور از اشعه ي مستقيم آفتاب قرار داد. در اين صورت سنبله گل سفيد يا کرم رنگي توليد مي کند.
تکثير : پپرونياي ابلق يا سفيد با قلمه هاي بذر و ساقه تكثير مي¬ شود؛ پپرونياي سبز با قلمه¬ هاي برگ و ساقه تكثير مي شود. پپرونياي معمولي که گياهي است با برگ هاي چروكيده، كاملاً متفاوت با گياهان ديگر اين خانواده است و آن را به كمك برگ هاي كاملش تكثير مي كنند.
دستور کلي براي تکثير: در بهار و تابستان از قلمه ي يک ساله گياه استفاده نماييد. قلمه را به ميزان 4- 5 سانتيمتر در ماسه ي شسته فرو کنيد و در محلي که دماي آن 18 درجه باشد، در تاريکي قرار دهيد. در مورد انواع گوشتي آن، برگ را روي سطح ماسه بخوابانيد و روي آن ماسه شسته بريزيد؛ پس از مدتي از انتهاي رگبرگ ها ريشه ظاهر مي گردد.

: منابع  

تصاویر گیاه پپرومیا قاشقی:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
فرشته پنابادي
سلام من يك قلمه از گل قاشقيم دارم اما نمي دونم چرا داره حالت گوشتي اش را از دست ميدهد . خاك گلدونم كود كمپوست داره و گلدون هم پلاستيكي ميشه منو راهنمايي كنيد؟   پاسخ مشاهده
فرشته پنابادي

 

افسانه فرود
سلام گیاه به محیط گرم پر نور و مرطوب نیاز داره اگر محیط خشک هست روی برگ ها را با آب اسپری کنید.آبی که برای آبیاری به گیاه میدهید ولرم باشد و درفاصله دو آبیاری سطح خاک خشک باشد.سوراخ ته گلدان باز باشد و بعد از آبیاری آب اضافی از گیاه خارج شود.
فرشته پنابادي
افسانه عزيزم
گلدون من در پاسيو منزل قرار داره و در كنار گياه اصلي كه ازش قلمه گزفتم . احتمال داره  خاك كه با كود كمپوست قاطي شده ريشه قلمه ام رو سوزانده باشه؟
افسانه فرود
سلام از این کمپوست برای سایر گلدان ها هم استفاده کرده اید؟کمپوست باعث سوختگی ریشه نمی شود مگر اینکه خاک آلوده باشد و باعث ابتلا بیماری قارچی ریشه شود طوری که برگ ها ی پایینی زرد و ریزش پیدا می کنند و ساقه استحکام خود را از دست می دهدکه باید از سمی مثل بنومیل استفاده کرد.خاکی که برای قلمه قاشقی در نظر می گیرند مخلوطی از کوکوپیت و پرلیت یا ماسه و شن است. بعد از قلمه زدن نحوه ی آبیاری بسیار مهم است کمبود و یا بیش بود آبیاری روی قلمه تاثیر میگذارد. از آب ولرم برای آبیاری استفاده کنید و گیاه را کاملا از آب سیراب کنید طوری که مقدار کمی آب از زیر گلدان خارج شود سطح خاک که خشک شد آبیاری بعدی را شروع کنید و برای کود دهی از کود هایی که پتاسیم و کلسیوم دارند استفاده کنید.
ali shahryari
من گلم را در کنار پنجره گذاشته ام . و آنجا خنک است . من اگر در زمستان به گلم دو روز در میان آب دهم برای آن اتفاقی می افتد ؟؟؟؟؟؟ بب  پاسخ مشاهده
م.شهاب
سلام : این گیاه به دمای گرم رطوبت متوسط تا زیاد احتیاج دارد . در فاصله بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود.
reihan
باسلام خدمت شما و تشکر از سایت مفیدتون من یک گل قاشقی دارم که در زیر پنجره تقریبا با فاصله20-30سانت قرارش دادم،نور کافی درروز میخوره که فکرمیکنم زیاد باشه اما خوب جای بهتری ندارم،دما هم فکرکنم خوبه بعضی،در بهار و تابستان کمی پنجره رو هم باز میذارم تا هوای آزاد بخوره،آب هم هر 6-7روز یکبار میدم و کود کامل هم2-3 ماه هست که هرماه میدم،اما با اینحال نزدیک به 1ماهه که برگهای سبز بدون علت از قاعده می افتند و البته رشد جوانه ها هم بااینکه کود هم دادم زیاد نیست و کوچکند و ساقه ها کمی بلند شده ،یک مورد دیگر هم فکر میکنم گیاهم آفت داره ،پشت بعضی از برگها دون دون های قهوه ای دارن و بعضیهاشون هم یک دایره تقریبا بزرگ به صورت سوختگی برگ رو فرا گرفته ،لطفا زودتر راهنماییم کنین چون گیاهم خیلی داره کجل میشه  پاسخ مشاهده
م.شهاب
در تابستان دفعات ابیاری را بیشتر کنید .سطح خاک گلدان بین دو آبیاری باید کاملاً خشک شود، ولی نباید آبیاری آنقدر به تعویق بیفتد که برگ ها پژمرده شوند.سطح خاک را به اندازه 2-3 سانت کنار بزنید وخشکی را بررسی نمایید.. با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید.
رضا عبادی

سلام

 حدود یک هفته است که برگ قاشقی خریداری کردم نزدیک پنجره قراردادم ولی بر روی برگ ها سوراخهایی ایجاد شد و برخی نیز سوراخهایی با حاشیه قهوه ای مشاهده می شود این موضوع ناشی از چیست؟ دمای هوا حدود 17 درجه است و از روزی که گرفتم یک بار به مقدار کم کود کامل بهش دادم. لازم به ذکر است برگ هاش وسطش سبز و حاشیه زرد رنگ داره ولی برخی از برگ هاش داره سبز کامل میشه چرا؟

  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
اگر لکه‌ها موجدار و قهوه‌ای هستند مربوط به کمبود درآبیاری است. چنانچه لکه‌ها نرم و قهوه‌ای تیره هستند نتیجه پر آبی است. نور باید زیاد وغیر مستقیم باشد بهترین روش تعیین زمان مناسب برای ابیاری این است که سطح خاک را به اندازه 2-3 سانت کنار بزنید وخشکی را بررسی نمایید.. با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید. سوراخ های زهکش ته گلدان را کنترل واز باز بودن سوراخهای انتهایی گلدان وخروج اب اضافی از گلدان مطمئن شوید.از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنیدویا داخل زیر گلدانی(بین گلدان و زیر گلدانی)یک لایه سنگریزه قرار دهید به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد.این کار در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است در هر نوبت ابدهی گیاه را سیراب کنید.مقداری به گیاه اب بدهید که تمام خاک را در بربگیرد وفقط مقدار اندکی از سوراخهای انتهایی گلدان خارج گردد(این مقدار را با تجربه میتوانید به دست اورید).و اب را از زیر گلدانی خارج نمایید. بهتر است از اب تصفیه شده وجوشیده که 24 ساعت در محیط بوده و هم دمای محیط است برای آبیاری استفاده شود، هرگز با آب سرد آبیاری نکنید .با این کار کلر وفلوراید موجود دراب که برای گیاه مضر است نیز از بین میرود. هر چند وقتیک مرتبه روی خاک را اصطلاحا سله شکنی کنید , خاک گلدان را خراش دهید(شخم سطحی) یعنی با وسیله‌ای مانند قاشق وچنگال روی خاک را خراشیده و شخم بزنید تا هوا و آب وارد خاک شود.
ali razmkhah
با سلام وخسته نباشيد خدمت شما و ممنون از مطالب بسيار اموزند تون. من يه گياه برگ قاشقي دارم كه نهال كوچيكي بود كه خريدمش .اولش خوب رشد ميكرد اما حالا با اين كه بزرگتر شده داره برگاش ميريزه چرا اينطور شده و بايد چه كارش كنم ؟در ضمن هفتهاي يك بار اب بهش ميدم ونورش هم خوب هست تو پاسيو هست.  پاسخ مشاهده
م.شهاب
دما؟ از باز بودن سوراخ انتهایی گلدان مطمین شوید. در فصول سردهر ماه یکبارودر فصول گرم هر 2 هفته یکبار از کود کامل استفاده نمایید(انواع مختلف ان در قسمت خاک وکود فروشگاه نیز معرفی شده اند).یک قاشق کوچک کود را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری به گیاه بدهید
مجید لطفیان
من یه ماهه یه قلمه کاشتم که کاملا عمودی داره بالا میره و خیلی نازکه از یکی پرسیدم گفت نوک گیاهو بکن تا از پایینش پاجوش بزنه ولی نزد میخواستم ببینم چیکا کنم پاجوش بزنه و یکم پهن بشه ؟  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
گیاهتان را به مکان پر نور تر یمنتقل کنید (نور غی رمستقیم ) براي تحريک گياه به پرپشت شدن بايد جوانه هاي انتهايي(ساقه هاي دراز شده) را از محلي دلخواه(با توجه به زيبايي گياه)قطع نماييد تا گياهتان تحريک به رشد افقي پرپشت شدن شود.
منصور محمدی
چیدن جوانه انتهایی درست است کمی نور بیشتر باشد حالت نازکی وشکنندگی از بین میرود
بهاره کریمخانی
با سلام. پپرومیای من از نوع سبز هستش و به صورت تک شاخه ای رشد می کنه. چی کار می تونم بکنم که گلم پهن و پرپشت بشه؟ چند بار برگ سر شاخه شو هرس کردم تا بلکه تحریک بشه و از جای دیگه جوونه بزنه اما همچنان تک شاخه ای رشد می کنه. آیا راهی هست؟  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
براي تحريک گياه به پرپشت شدن بايد جوانه هاي انتهايي(ساقه هاي دراز شده) را از محلي دلخواه(با توجه به زيبايي گياه)قطع نماييد تا گياهتان تحريک به رشد افقي پرپشت شدن شود./ بايد گياهتان را درمکاني با افتاب ملايم و فيلتر شده مانند افتاب پشت پرده توري قرار دهيد ويا گياه را به مکاني روشنتر با نورزیادغير مستقيم منتقل نماييدو با عنایت به این موضوع هر چه فاصله تا منبع نور( مثلا پنجره اتاق ) زیاد باشد شدت نور دریافتی کمتر بوده و بر کیفیت گلدان اثر می گذارد. معمولا ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر فاصله تا پنجره مناسب است. برای تععین زمان ابیاری سطح خاک رو 2-3 سانت کنار بزنید وخشکی خاک رو بررسی کنید.اگه خاک خیسنبود وبه دست نچسبید باید ابیاری کنید.دقت کنید خاک نباید کاملا خشک بشه وخیس هم نباشه. هر ازچندگاهی با کنترل زهکش از باز بودن سوراخ انتهایی وخروج اب اضافی از گلدان مطمین شوید.از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنیدویا داخل زیر گلدانی(بین گلدان و زیر گلدانی)یک لایه سنگریزه قرار دهید به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد.این کار در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است . برای کوددهی باید از کودهای محلول مخصوص گیاهان(انواع مختلف ان در فروشگاه سایت نیز عرضه شده است)که تمام عناصر مورد نیاز گیاه شامل سه عنصر اصلی ازت، فسفر و پتاس و دوازده عنصر فرعی نظیر روی، آهن، مولیبدن، مس، بُر و... می‌باشند استفاده کرد. این کودهادرفصول رشد(فروردین-ابان)، هردو هفته یک بارودر زمستان هر ماه یکبار یا از طریق خاک یا روی برگ‌ها اسپری می‌شود. (طبق دستور روی جعبه کود) کمتر از مقدار توصیه شده در روی جعبة کود اشکالی ندارد ولی بیشتر از مقدار توصیه شده باعث مرگ گیاه می‌گردد.مقدار صحیح مصرف حدود یه قاشق مربا خوری(4-5سیسی) رو باید در یه لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری به گیاه بدهید ودر مصرف محلول کود زیاده روی نکنید ولازم نیست تمام محلول تهیه شده رو به یک گیاه بدهید،به مقداری که در هر نوبت ابیاری اب به گیاه میدهید ،از محلول استفاده کنید. مقداری از محلول رو هم روی شاخ وبرگ گیاه اسپره کنید
مریم
با سلام در گلدان من دو نوع گیاه که یکی قاشقی و دیگری به گمانم پپرومیا که دارای برگهای چرمی هست وجود دارد گل قاشقی سرحال و خوب است ولی مدتی است آن چرمی دچار بی حالی شده و برگهایش رو به پایین است ؟؟امیدوارم نتوانید راهنماییم کنید   پاسخ مشاهده
م.شهاب
سلام..مواردی که میتواند به تشخیص کمک کند را ذکر نکردید.لطفابرای اینکه جواب دریافت کنید توضیحات کاملی در مورد فاصله بین ابیاری ها ومیزان اب استفاده شده در هر ابیاری .شرایط دمایی و.رطوبت محیط.مقدار نور دریافتی گیاه(افتاب مستقیم ویا نور غیر مستقیم)ومقدار ساعت در یافت نور،وضعیت ونوع خاک وکودهی واخرین زمان تعویض خاک.کود وسموم شیمیایی استفاده شده ومقداردقیق مصرف انها .وموارد مشکوک و... ارایه نمایید
marjan shahi
سلام
لطفا منو راهنمایی کنید.
من ی گلدون گل قاشقی هدیه گرفتم.روز اول گل داشت و برگاش حسابی پهن بود.اما الان بعد حدود 6 7 ماه برگاش خیلییی کوچولو شدن و اصلا گل ندادن دیگه.برگای پایینشم زرد میشن و خشک و میفتن.جدیدیا خیلی ریز و کوچولوان.جدیدا هم حس میکنم رو ساقه و پایین برگاش دون دونای سفید زده.البته حالت لک هست ن حشره.
شرایط نگهداریشم اینجوریه:پشت پنجره (خونه شمالی) پرده هم نداره.آب هفته ای یک تا دوبار.از روزی که گرفتمش فقط قبل عید خاکشو عوض کردم.ک خاکشم خاک برگ کامل ریختم(گلفروش گفت قاطی خاکبرگش ماسه هم هست).
پیشاپیش ممنون


  پاسخ مشاهده
سعیده
با سلام می خواستم بپرسم میشه پرومیا قاشقی رو در کنار فتونیا و گل سنگ توی تراریوم گذاشت یا نه به مشکل میخوره ؟ میشه کمکم کنید ممنون میشم  پاسخ مشاهده
م.شهاب
سلام : این گیاه به آبیاری زیاد حساس است و آبیاری و رطوبت بیش از حد در تراریوم( اگر تراریوم بسته باشد) باعث پوسیدگی و حمله قارچ به این گیاه میشود.
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
پپرومیا کاپراتا
پپروميا ابلق

گیاهان دیگر از همین خانواده :
فلفل سیاه
فلفل استرالیایی / کاواکاوا
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت