٢٦/١٠/١٤٤٣ --- 5/28/2022 --- ۱۴۰۱ شنبه ۷ خرداد امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  112  نفر
بازدید امروز :  11730  بازدید
بازدید دیروز :  22158  بازدید
تبلیغات متفرقه
شمعدانی عطری  -  ROSE GERANIUM
PELARGONIUM GRAVEOLENS : نام علمی
  GERANIACEAE  - شمعدانی : خانواده
آفریقای جنوبی : بومی منطقه
Wildemalva,geranium : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک برگ و خاک باغچه +شن و کود گاوی (زهکشی مناسب)
27 درجه سانتیگراد
مرطوب
متوسط

شمعدانی عطری

دانستنیهای علمی

شمعدانی با نام علمی Pelargonium سرده‌ای از گیاهان گل‌دار است و حدود ۲۰۰ گونه می‌دارد. شمعدانی ها در واقع، گیاهانی هستند با خاستگاه آفریقایی و استرالیایی. بعضی گونه‌های آن در شمال آمریکا و استرالیا انتشار دارند و عده‌ای نیز به مناطق مدیترانه‌ای وارد شده‌اند. گونه‌های مختلفی نیز به صورت گیاهان زینتی در پارکها کاشته می‌شوند که باغبانان معمولا آن را، به جای پلارگونیوم و به غلط، ژرانیوم می‌نامند.
گلها در این جنس کاملا صفات ویژه خود را دارند و در بخشی از نهنج آنها که با سطح پشتی گل ارتباط دارد منفذ و دهانه‌ای یافت می‌شود که آغاز حفره‌ای ممتد و لوله‌ای شکل در داخل دمگل است و در واقع جانشین دیسک به شمار می‌رود.
گیاهانی علفی ، یکساله یا چندساله و پایا هستند. به ندریت برخی از آنها (به جز پلارگونیوم) به صورت بوته‌های پیچان با ساقه گوشتی وجود دارند. برگها منفرد یا متقابل ، غالبا گوشوارک‌دار ، پهنک برگهات همیشه منقسم ، دارای بریدگی‌های بسیار ، بطور کلی پنجه‌ای و پوشیده از کرکهای غده‌ای و اسانس‌دار هستند.

خصوصیات - معرفی

گلبرگهای جلویی معمولا از دیگر گلبرگها رشد بیشتری دارند و از 10 پرچم که در قاعده بهم پیوسته‌اند فقط 7 پرچم زایاست. کاسه شامل کاسبرگهایی است که در پایین بهم پیوسته‌اند و قطعه عقبی آن به صورت مهمیز با دمگل متحد می‌شود و حفره لوله مانند درون دمگل را بوجود می‌آورد. خامه گوشتی است و هنگام رسیدن میوه از بالا به پایین خم می‌شود.
میوه این گیاهان مشابه میوه جنس ارودیوم است. از دیرباز گونه‌ای از آن به نام شمعدانی (پلارگونیوم زوناله) با واریته‌های گوناگون و به رنگهای مختلف به عنوان گیاه زینتی در بیشتر نقاط ایران کاشته می‌شود.
انتخاب نام شمعدانی برای این گیاهان بیشتر مربوط به شکل میوه آنهاست که در داخل کاسبرگهای پایا و روی دمگلهای بلند و در انتهای دمگل مشترک به صورت شمعدان چند شاخه قرار می‌گیرند. به تازگی گونه‌ای از این جنس به نام پلارگونیوم کرسه تورم در دره قاسملوی ارومیه گزارش شده است

خواص دارویی و صنعتی

اسانسی که از گیاه به دست می آید بسیار معطر است و به عنوان طعم دهنده در مواد غذایی کاربرد دارد.گیاه خاصیت شل کننده و ضد افسردگی و دارای اثرات ضد عفونی کننده و باعث کاهش التهاب و کنترل کننده خونریزی است.
در درمان مشکلات پیش از قاعدگی و یائسگی و تهوع و التهاب لوزه و گردش خون ضعیف استفاده می شود. برای درمان آکنه و بواسیر و اگزما و کبودی ،عفونت قارچی نیز کاربرد دارد.

نحوه تکثیر شمعدانی عطری

این گیاه با استفاده از ساقه و نوک قلمه و یا بذر تکثیر می شود .قلمه زمانی که به خوبی با هورمون ریشه زایی مناسب غوطه ور شده باشد و سپی در سینی های بزرگ پر از شن و ماسه قرار بگیرد ریشه می زند.زمان بهینه برای ریشه زدن پاییز و بهار است. بذر می تواند در فصول بهار تابستان یا پاییز کاشته شود.

 

تصاویر شمعدانی عطری

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
saeede latifi
با سلام، من شمعدانی اژدر دارم ولی روش قلمه زدن اونو بلد نیستم اگر ممکنه کامل توضیح دهید، از کجا باید قلمه زد و به چه صورت باید نگهداری کرد.......با تشکر  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
توليدوتكثيراين گياه همانندشعمداني معمولي به صورت قلمه ودراندازه هاي ده تادوازده سانتيمتري ميباشد . به دوصورت ميتوان قلمه زدن راانجام داد . اول اينكه بستري ازماسه شسته نرم درداخل گلخانه آماده كردقلمه هارادرآن فروكرد . دوم اينكه درگلدانهاي سايز 8 ماسه بريزيم وقلمه هارادرگلدان بزنيم وياخاك گلدانراتركيبي ازكوكوپيت وپرليت به ميزان مناسب بگيريم وبازقلمه رادرآن فروكنيم . زمان ريشه كردن قلمه هابه طورمعمولبين 30الي 40 روزميباشد . آب زيادي باعث ازبين رفتن قلمه هاميشودازنظرنوردهي باشعمداني معمولي فرقي نميكند . امادرفصل پائيزوزمستان ازنظردمابايدبين 18 تا 22 درجه سانتيگراد رارعايت كرد . زمانيكه ريشه قلمه هاكامل گرديدوبه مرحله اي رسيدكه جابه جايي آنهامشكلي دررشدگياه پيدانميكند،بايدبه دوروش عمل كرد . اگرقلمه رادربسترزدهايم،گلدانهاي استكاني وياسايز 6 تا 8 راباخاك مناسب خودكه تركيبي ازيك قسمت برگ پوسيده،يك قسمت كوكوپيت ويك قسمت پرليت ميباشدراآماده ميكنيم وعمل جابه جايي راانجام ميدهيم . دوم اينكه اگرقلمه هارادرگلدان زده ايم،بايدگلدانهاي سايز 14 راآماده كنيم وباخاك مناسب خودكه تركيبي ازبرگ پوسيده وكمي شن شسه وقسمتي خاك رس ميباشدراتعويض كنيم . اين عمل كه انجام شدبعدازگذشت يكي دوماه اين گلدانراميتواندرگلدانهاي بزرگتري انتقال داد . خاك شعمداني عطري وشعمداني اژدررامعمولا ًسبكترازشعمدانيهاي ديگردرست ميكنندزيراريشه دراين خاك بهتركارميكند .
امير الف
سلام و خسته نباشيد يكى از دوستان شعدونى اژدر خريده ولى چنتا از برگ هاش متاسفانه رو به زدرشدن و خشك شدنه. علت چى ميتونه باشه و اينكه شرايط نگهداريش از نظر نور و آب و كود چطور بايد باشه؟
مهندس رامندی
ابیارای زیاد.نور کم ویا افتاب تند وشدید عدم کوددهی به منظور تقویت گیاه باید از کودهای کامل مخصوص گلدهی استفاده نمایید .هر دو هفته یه بار به مقدار یه قاشق چای خوری کوچیک از کود رو در یک لیتر اب حل نموده وبه مقدار کافی از محلول مورد نظر به صورت ابیاری به گیاه بدهید. در مصرف کود زیاده روی نکنید/ از جابجایی لحظه به لحظه گلدان جدا خودداری شود.مهمترین نکته در نگهداری اینه که مکان مناسبی برای قرار دان گیاه با توجه به نیاز گیاه به نور و... انتخاب وبعد از جابجایی اون خودداری نمایید تا گیاهی شاداب داشته باشید. بايد گياهتان را درمکاني با افتاب ملايم و فيلتر شده مانند افتاب پشت پرده توري قرار دهيد(پنجره جنوبی بهتر است) برای تععین زمان ابیاری سطح خاک رو 2-3 سانت کنار بزنید وخشکی خاک رو بررسی کنید.اگه خاک خیس نبود وبه دست نچسبید باید ابیاری کنید.دقت کنید خاک نباید کاملا خشک بشه وخیس هم نباشه. هر ازچندگاهی با کنترل زهکش از باز بودن سوراخ انتهایی وخروج اب اضافی از گلدان مطمین شوید.از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنیدویا داخل زیر گلدانی(بین گلدان و زیر گلدانی)یک لایه سنگریزه قرار دهید به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد.این کار در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است . در هر نویت ابدهی گیاه رو سیراب کنید.مقداری به گیاه اب بدهید که فقط مقدار کمی اب از سوراخ ته گلدان بیرون بزنه .این یعنی کل خاک اب خورده.با تجربه میتونید این مقدار رو بدست بیارید وبستگی به حجم گلدونتون داره.
نازلی اقتداری
سلام خسته نباشید برگهای قسمت پایین برگ چای من داره زردن میشه فکرکنم بخاطر خشکی هوا باشه اخه ما توی قم هستیم مکانش توی راهروی خونمونه و کاملا سایه هستش و نور ا زکنار در می تابه توی راهرو ولی روی این گلدون نمیفته بردمش گذاشتم پشت در خونمون توی داخل راهرو که نور گیره و نور بهش می تابه ولی فرداش دیدم بازم برگاش داره زردتر میشه میزان آبش دوروز یه بار اب میدم بهش هرزمان که میزان رطوبت خاکشو سنجیدم بهش اب میدم از نظر تقویت کننده هم کود پوسیده دامی رو با اب مخلوط کردم یه مقدار ریختم روی خاکش و از زیر گلدون کامل خارج شد و زیر گلدونیشو خالی کردم من مجموعه کاکتوس دارم و گلدونای دیگه این گلدون ظاهرا مشکل داره الان.میشه راهنماییم کنید چیکار باید بکنم از نظر مکان عالی که بتونه رشد کنه ؟؟؟درضمن این گلدونارو از محلات برام میارن.  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
زردی برگهای پایینی معمولا به خاطر کمبود مواد غدایی است.هر ده روز یکبار بهش کود کامل بدهید.مکان نگهداریشم باید نزدیک به پنجره نورگیر باشه.خشکی هوا وگرما معمولا باعث خشکی وزردی نوک برگ میشه
محمد مظاهری
با سلام چند بوته گل شمعدانی عطری در باغچه و گلدان دارم که هیچ کدام گل نمیکند هفته دو بار باغچه را اب میدهم و گلدان ها را هرروز ولی هیچ گلی نداده فقط بوته بزرگ میشود علت چیست  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
رسیدن نور کافی به گیاه و تقویت با کود گل دهی و آبیاری منظم موثر می باشد . آفتاب کامل روز برای شمعدانی عطری عالی است اما در گرم ترین ساعات روز نیم سایه را ترجیح می دهد.برای گلدهی خوب گیاه و عملکرد مناسب آن می بایست در طی فصل رشد (بهار و اوایل تابستان) بستر کاشت را مرطوب نگه داشت که البته این به معنی خیس و غرقابی شدن خاک نیست.
فاطمه دهدشتی

با سلام و تشکر از سایت خوبتون شمعدانی عطری من تا دو روز پیش کاملا سرحال بود اما الان برگاش و ساقه هاش شل و پزمرده شدن. قبلا توی بالکن بود اما بخاطر سرما چند وقته که آوردمش توی اتاق و تقریبا هر یک هفته الی ده روز آب بهش میدم.لطفا علت پژمرده شدنش رو بفرمایید. ممنون  پاسخ مشاهده
فاطمه زواری
به دلیل تغییر مکان طبیعی است. اگر امکان محصور کردن بالکن یا محصور کردن گلدان با پوشش نایلونی بود شاید بهتر بود.نور و دمای گیاه را مرتب چک کنید. نباید محیط اطراف گیاه نیز فوق الغاده گرم باشد.
امید رفیعی
سلام یک گلدان شمعدانی عطری نزدیک به هفت ماه هست دارم تا الان حالش خوب بود اما چند وقته برگ هاش جمع میشه و زرد شده داره خشک میشه هفته ای یک بار آب میدم و در تابستان هفته ای دوبار تواین مدت دوبار بهش کود جلبک دریای سیمپلکس دادم نور پشت پنجره و غیر مستقیم میخوره ممنون میشم راهنماییم کنید  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام با توجه به اینکه ساقه ها رشد علفی دارند به نظر می رسد نور کافی نیست .میزان نور مستقیم را افزایش دهید.کوددهی را ادامه دهید اگر بهبود نیافت خاک را تعویض کنید.
مشاهده همه پرسش ها، کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
شمعدانی اژدری
شمعداني پيچ

گیاهان دیگر از همین خانواده :
شمعدانی
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت