فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۳/۳/۱۰         
  

Luffa acutangulaChinese okra که به فارسی بامیه چینی نامیده میشود، گیاهی از خانواده کدوئیان بومی آسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی نیمه گرمسیری تا معتدل خاک: خاک هایی با پی اچ کمی اسیدی تا خنثی
بامیه چینی
بامیه چینی

دانستنیهای علمینام علمي
Luffa acutangula
نام لاتين
Chinese okra
خانواده (تيره)


گیاه بامیه چینی یا لوفای چندگوش، گیاهی علفی است که کشت تجاری آن به دلیل بهره برداری از میوه های نارس آن صورت می گیرد. و جز گروه سبزیجات دسته بندی می شود.
میوه های این گیاه کشیده بوده و شباهت بسیاری به میوه ی خیار و کدو تابستانه دارد با این تفاوت که در روی این میوه ها شیارها یا زاویه هایی وجود دارد.
این میوه ها معمولاً در گستره ای از مرکز و شرق آسیا تا جنوب شرقی آسیا دیده می شوند. همچنین به عنوان یک گیاه گلخانه ای در نواحی سردتر جهان نیز کشت می گردد.
این گیاه، گل هایی به رنگ زرد روشن تولید می کند. زمان گلدهی اواخر بهار تا اوایل تابستان، اواسط تابستان و اواخر تابستان تا اوایل پاییز می تواند متغیر باشد.
برگ ها به رنگ سبز مایل به آبی و دارای ساختاری صیغلی و براق می باشند.بامیه چینی بامیه چینی

شرایط نگهداری بامیه چینینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه بامیه چینی
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  بامیه چینی
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  بامیه چینی
نواحی نیمه گرمسیری تا معتدل
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  بامیه چینی
خاک هایی با پی اچ کمی اسیدی تا خنثی


این گیاه از نظر نیاز نوری به نور کامل آفتاب احتیاج دارد.
همچنین از نظر میزان آبیاری نیز به آبیاری منظم و متوسط نیاز داشته و آبیاری زیاد و بیش از حد پای بوته برای آن مضر خواهد بود.
پی اچ مناسب خاک برای رشد این گیاه حدود 6.1 تا 7.8 می باشد.Luffa acutangula Luffa acutangula

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیمیوه های جوان در برخی از کولتیوارهای این گیاه به عنوان سبزی و به صورت پخته مورد استفاده قرار می گیرند. و یا اینکه به مصرف تازه خوری نیز می رسند.
از ساقه ها و گل های این گیاه نیز در برخی موارد استفاده می شود.
میوه های این گیاه را نیز مانند Luffa aegyptica پس از خشک کردن و فرآوری و جدا کردن فیبرها، در صنایع برای تولید اسفنج ها یا فیبرهای مخصوص جهت ساختن برخی کلاه ها به مصرف می رسانند.معرفی و راهنمای پرورش سبزی جات غیر برگی - بامیه چینی معرفی و راهنمای پرورش سبزی جات غیر برگی - بامیه چینی

نحوه تکثیر بامیه چینیتکثیر این گیاهان از طریق کشت بذرهای آنها صورت می گیرد. فاصله کاشت بین بوته ها باید حدود 15 تا 22 سانتیمتر باشد.
بذرها را معمولاً پس از رفع خطر سرما و به صورت مستقیم در زمین لصلی کشت می کنند.Chinese okra Chinese okraمنابع :
http://ausveg.worldsecuresystems.com/resources/Con
http://davesgarden.com/guides/pf/go/60227/
https://en.wikipedia.org/wiki/Luffa_acutangula


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.