فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۲/۱/۱۰         
  

Lamarckia aurea golden dog's-tail که به فارسی زرده چمن نامیده میشود، گیاهی از خانواده بومی اروپا، آسیا، آفریقا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی معتدل تا گرمسیری خاک: گستره وسیعی از خاک ها
زرده چمن
زرده چمن

نام علمي
Lamarckia aurea
نام لاتين
golden dog's-tail
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیزَرده چَمَن گیاهی است یکساله که در ایران یک گونه دارد. این گیاه از راستهٔ چمن سانان (Poales) و تیرهٔ گندمیان یا همان چمنیان (Poaceae) است.
زرده چمن در ناحیه مدیترانه کاربرد تزئینی دارد ولی در ایران، اروپا و آمریکا به عنوان علف هرز شناخته می شود.
زرده چمن در جنوب فارس، بوشهر، هرمزگان و  جیرفت، غرب پاکستان، جنوب روسیه و ناحیه مدیترانه می روید.
این گیاه دارای ساقه های افراشته و برگ های بلند و باریک است. پهنک برگ به طول دو تا چهارده سانتیمتر و پهنای یک تا ده میلیمتر می باشد. برگ ها بدون کرک و از بالا دارای غلافی متورم هستند. 
گل ها به صورت سنبله و به طول دو تا شش سانتیمتر و پهنای یک تا دو و نیم سانتیمتر می باشند. این گل ها به رنگ زرد طلایی بوده که در برخی موارد نیز به رنگ ارغوانی دیده می شوند. سنبلچه ها در گروه های دو تا پنج تایی در انتهای شاخه ها ظاهر می شود. هر سنبلچه نازا به طول پنج تا هشت میلیمتر و به صورت خطی – نیزه ای است. سنبلچه های زایا به طول دو تا سه میلیمتر و دارای دو دندانه است. golden dog's-tail golden dog's-tail


نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه زرده چمن
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  زرده چمن
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  زرده چمن
نواحی معتدل تا گرمسیری درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  زرده چمن
گستره وسیعی از خاک ها

نحوه تکثیر زرده چمنتکثیر این گیاه از طریق کشت بذرهای آن صورت می گیرد. golden dog's-tail golden dog's-tailمنابع :
http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=5&
https://en.wikipedia.org/wiki/Lamarckia


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2023 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.