فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۳         
  

Ixiolirion tataricum Siberian lily که به فارسی گل خیار نامیده میشود، گیاهی از خانواده بومی مرکز و جنوب غرب آسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی نیمه گرمسیری تا معتدل خاک: خاک های حاصلخیز و سبک
گل خیار
گل خیار

نام علمي
Ixiolirion tataricum
نام لاتين
Siberian lily
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی



"گل خیار" یا "سوسن سیبریایی" گياهى پايا، ايستا و يا خزنده به ارتفاع ۲۰ تا ۴۵ سانتیمتر است که عمدتاً توسط پياز تکثير مى يابد.
ساقه هاى آن بلند، باريک و کمى ضخيم و برگ ها به رنگ سبز مات و داراى جلاى آبی، خطی، با لبه هاى زبر و خشن و تقريباً لوله شده و ناودانى شکل است.
پيازهاى اين گياه تخم مرغى شکل، به قطر ۱ تا ۵/۱ سانتیمتر و طول ۵/۱ تا ۵/۲ سانتیمتر و با پوششى چرمى به رنگ قهوه اى متمايل به سياه است.
گل هاى اين گياه به رنگ بنفش متمايل به آبى با دمگل هاى محورى و حامل دو تا چهار گل، با گلپوش هاى تقريباً استکانی، بيضى کشيده يا سرنيزه اى هستند.
ميوه ی پوشينه و بذرها تقريباً بيضى شکل با سطحى کاملاً ناهموار، به رنگ سياه براق و به طول ۵/۳ و قطر ۵/۰ ميلیمتر هستند. موسم گلدهى اين گياه ارديبهشت و خردادماه است.



Siberian lily Siberian lily

شرایط نگهداری گل خیار



نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه گل خیار
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  گل خیار
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  گل خیار
نواحی نیمه گرمسیری تا معتدل درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  گل خیار
خاک های حاصلخیز و سبک


اين گياه مخصوص نواحى مرتفع بوده و به طور پراکنده در کشتزارهاى مختلف يافت مى شود، اما تجمع آن بيشتر در حاشيهٔ آبراه ها و زمين هاى شنى است. در مزارع غلات نيز به صورت پراکنده مشاهده مى شود.
گل آذين و اندام هاى رويشى اين گياه بو و طعم خيار دارد و از اينرو به گل خيار موسوم است.



Ixiolirion tataricum Ixiolirion tataricum

نحوه تکثیر گل خیار



گل خیار به مراقبت و نتوجه زیادی نیاز ندارد. پس از فصل گلدهی می توان پیاز ها را از زمین خارج کرده و برای تکثیر از آنها استفاده نمود. پیازهای بزرگتر و قوی تر، گل و میوه بیشتر و بهتری تولید خواهند کرد. بهتر است پیازها را در مکان های آفتابی و دارای سایبان –برای حفاظت در برابر باد و باران- کشت کرد.
بهترین زمان برای کشت پیازها در فصل پاییز است. پیازها را باید در همق 10 تا 15 سانتیمتری خاک کشت نمود. 



Siberian lily Siberian lily



منابع :
http://vista.ir/
http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=5&
https://www.bakker.com/en-gb/c/ixiolirion-tataricu


 
 
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2023 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.