فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۳/۴/۵         
  

Hypoestes phyllostachyapolka dot plant که به فارسی هیپوستس فیلوستاچیا نامیده میشود، گیاهی از خانواده اکانتاسه بومی ماداگاسکار می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نیمه گرمسیری خاک: خاکی مرطوب با زهکشی مطلوب
هیپوستس فیلوستاچیا
هیپوستس فیلوستاچیا

نام علمي
Hypoestes phyllostachya
نام لاتين
polka dot plant
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاه زینتی "هیپوستس فیلوستاچیا" گیاهی از خانواده آکانتاسه با برگ های زیبا به رنگ سبز یا سبز مایل به سفید به همراه خال هایی صورتی رنگ می باشد. به همین دلیل به این گیاه خال صورتی یا گل سنگ نیز گفته می شود. این گیاه دارای گل هایی به رنگ صورتی، صورتی کمرنگ، صورتی مایل به ارغوانی و سفید یا مایل به سفید می باشد. این گیاهان معمولاً در تمام طول سال، گل تولید می کنند. معمولاً آنها را در گلخانه پرورش می دهند اما در محیط خارج از گلخانه و فضای باز نیز می توانند به عنوان یک گیاه یکساله رشد کنند.polka dot plant polka dot plant

شرایط نگهداری هیپوستس فیلوستاچیانور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه هیپوستس فیلوستاچیا
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  هیپوستس فیلوستاچیا
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  هیپوستس فیلوستاچیا
نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  هیپوستس فیلوستاچیا
خاکی مرطوب با زهکشی مطلوب


این گیاه به سرما حساس است. در شرایط سایه – آفتاب و دمای متوسط، رشد خوبی دارد. همچنین نیاز به خاکی مرطوب با زهکشی مطلوب دارد.
هیپوستس فیلوستاچیا نسبت به سایه بسیار مقاوم است. به همین دلیل مناسب خانه های کم نور و آپارتمان هایی است که فاقد نور کافی هستند. البته اگر برای مدت طولانی در تاریکی قرار گیرد، نقاط رنگی روی برگ ها کمرنگ خواهند شد.
کود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان 1 گرم در لیتر کود کامل، هر دو هفته یکبار از فرودین تا شهریور، مورد استفاده قرار داد. برگ ها بخش زینتی گیاه را تشکیل می دهند. در بهار و تابستان هر ۲ هفته یک بار نیاز به تغذیه با کود کامل دارد. با چیدن جوانه ی انتهایی، گیاه حالت پر پشت و شکیلی پیدا می نماید. در مساحت های کوچک، گیاه پوششی مناسبی است.
 نزدیک پنجره که از آفتاب مستقیم در امان باشد مکان خوبی برای نگهداری آن می باشد.
تاریکی بیش از حد یا سایه شدید باعث می شود نقاط صورتی رنگ در متن سبز برگ ها محو و کم رنگ شوند.
تابش مستقیم نور آفتاب به برگ ها باعث ایجاد لکه های سوخته در سطح آنها می شود.
آبیاری بیش از اندازه موجب زردی و ریزش برگ ها می گردد. در هوای خیلی سرد نیز برگ ها کمرنگ گشته و دچار ریزش می شوند.
در اثر گرما و خشکی زیاد حاشیه برگ ها خشک شده و برگ ها لوله ای می شوند.
در صورت کمبود آب برگ های پایینی شروع به ریزش می کند.Hypoestes phyllostachya Hypoestes phyllostachya

نحوه تکثیر هیپوستس فیلوستاچیاتکثیر هیپوستس فیلوستاچیا از طریق کاشت بذر در دمای 15 تا 18 درجه سانتیگراد در بهار و یا از طریق ریشه دار کردن قلمه های انتهایی (قلمه چوب سبز) در اواخر بهار و یا قلمه های نیمه رسیده در تابستان انجام می پذیرد.polka dot plant polka dot plantمنابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/752/#b
http://houseplants.about.com/od/Yet_More_Profiles/
https://en.wikipedia.org/wiki/Hypoestes_phyllostac


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.