فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۱/۳۱         
  

Gundelia tournefortii که به فارسی کنگر نامیده میشود، گیاهی از خانواده کاسنی، بومی استان فارس (اقلید، آباده، شده و ....) و استان یزد، لرستان و ... می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: 18-20 خاک: خاک های شنی و رسی
کنگر
کنگر

نام علمي
Gundelia tournefortii
نام لاتين
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی


کنگر گیاهی گلدار، بوته مانند و پوشیده از خار می باشد. این گیاه در نواحی نیمه بیابانی ارمنستان، آسیای صغیر، ایران و عراق می روید. کنگر به صورت وحشی (خودرو) و در اوایل پاییز و اواخر زمستان در تپه های نواحی غربی و جنوبی ایران یافت می شود. ساقه این گیاه در قسمت های مختلف ایران به عنوان یک ماده غذایی و همچنین به عنوان یک داروی سنتی استفاده می شود.  
نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه کنگر
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  کنگر
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  کنگر
18-20 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  کنگر
خاک های شنی و رسی

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


در طب سنتی برای ساقه این گیاه خواص محافظتی برای کبد و تصفیه خون ذکر شده است. همچنین در طب سنتی خواص کنگر را شبیه کنگر فرنگی ذکر نموده و معتقدند که برای کاهش چربی خون به خصوص کلسترول مفید می باشد. این گونه منبعی غنی از ترکیبات فنولی ازجمله کافئیک اسید می باشد. با توجه به اینکه پلی فنل ها و ترکیبات فنلی به عنوان مشتقات سینامیک اسید ها به نام کلروجنیک اسید، به عنوان آنتی اکسیدانت برای انسان عمل می کند. نتایج به دست آمده از پژوهش ها نشان داد که خاصیت آنتی اکسیدانی بیشتر برگ های کنگر مربوط به مقادیر بیشتر کافئیک و کلروجنیک اسید در آن می باشد.این گیاه از زمان های گذشته به عنوان غذا و دارو استفاده می شود. عصاره ی ریشه و برگ کنگر برای جلوگیری از رسوب چربی در جدار رگ ها مفید بوده و در درمان یرقان، سوهاضمه، احساس ناراحتی در معده، نفخ، بی اشتهایی، تهوع، اسهال خفیف یا یبوست، نارسایی کبد، دفع مزمن آلبومین و کم خونی بعد از جراحی موثر بوده و از کبد در برابر سموم شیمیایی محافظت می کند. در بعضی از کشورها به عنوان محرک تمایلات جنسی مصرف می شود. سینارین و ماده دیگری که به عنوان اسید کافئیک شناخته شده است، کبد را در برابر عفونت حفظ می کند و به کبد کمک می کند تا بعد از تخریب قسمتی از آن دوباره خود را از نو بسازد. از آنجا که کنگر محتوی کربوهیدرات پیچیده غیر قابل هضم به نام اینولین است، خاصیت مسهلی دارد. از طرفی اینولین موجود در کنگر باعث افزایش باکتری های مفید و کاهش باکتری های مضر در مدفوع می شود. در حقیقت باعث حفظ سلامتی روده شده و احتمالا می تواند خطر سرطان روده را کاهش دهد. آنتی اکسیدان موجود در کنگر، پوست را در برابر سرطان محافظت می کند . این یکی از فراوان ترین گیاهان مناطق کوهستانی و استپی ایران است.

منابع :
سومین همایش ملی فن آوری های نوین شیمی و مهندسی شیم
فصلنامه گیاهان دارویی، بررسي اثر كنگر (.L tournefo
همایش ملی پدافند غیر عامل در بخش کشاورزی، 1392


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.