فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۳         
  

Gentiana gelida که به فارسی جنتیانا جلیدا نامیده میشود، گیاهی از خانواده ژنتیاناسه ، بومی سمنان می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: 18-20 خاک: خاک با زهکشی کامل
جنتیانا جلیدا
جنتیانا جلیدا

دانستنیهای علمینام علمي
Gentiana gelida
نام لاتين
خانواده (تيره)

چون اولین بار پادشاه روم به نام جنتیوس که در سال های قبل از میلاد حکومت می کرد به وسیله این دارو شفا یافت نام آن را جنتیانا گذاشتند. محمد بن زکریای رازی پزشک مشهور ایرانی نیز از این گیاه برای مداوای بسیاری از امراض استفاده می کرد.جنتیانا جلیدا جنتیانا جلیدا

خصوصیات - معرفی


گیاهی است علفی، چندساله و بسیار زیبا، دارای ساقه ای استوانه ای و سبز که بلندی آن به حدود 1/5 متر می رسد. این گیاه به حالت خودرو در دشت ها و کوهستان ها می روید. برگ های این گیاه سبز رنگ، نوک تیز و مثلثی است که دو برگ با هم به وسیله دمبرگ کوتاهی به ساقه چسبیده اند و برگ های بالای ساقه بدون دمبرگ می باشند. گل های آن سفید رنگ بوده که به تعداد زیاد در اواخر بهار در کنار برگ ها ظاهر می شود. از نظر طبی ریشه این گیاه قسمت مورد استفاده آن است. این ریشه ضخیم، گوشتی و به رنگ زرد تیره و یا قهوه ای قرمز بوده که دارای طعمی بسیار تلخ و بویی نامطبوع است.

نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه جنتیانا جلیدا
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  جنتیانا جلیدا
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  جنتیانا جلیدا
18-20 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  جنتیانا جلیدا
خاک با زهکشی کاملمنابع :
کتاب گیاهان دارویی و معطر ایران


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.