٢٦/١٠/١٤٤٣ --- 5/28/2022 --- ۱۴۰۱ شنبه ۷ خرداد امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  124  نفر
بازدید امروز :  10848  بازدید
بازدید دیروز :  22158  بازدید
تبلیغات متفرقه
گاردنیا  -  COMMON GARDENIA
GARDENIA JASMINOIDES : نام علمی
  RUBIACEAE  - روناس : خانواده
جنوب شرقی آسیا ،ویتنام،جنوب چین،تایوان،ژاپن ،هندوستان : بومی منطقه
cape jasmine,cape jessamine,common gardenia,افرنگیا : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط خاک لوم و پیت خوب زهکشی شده و اسیدی
18 تا 22
مرطوب
زیاد

گاردنیا

دانستنیهای علمی

گاردنیا یک گیاه گلدار همیشه سبز از خانواده Rubiaceae (روناس) و از جنس Gardenia میباشد ، این جنس شامل 250 گونه مختلف میباشد که همگی به صورت درختچه یا درخت کوچک و همیشه سبز میباشند.
این گیاه ، گیاهی محبوب میباشد با گلهای سفید ،معطر و بسیار زیبا که در بهار دیدن این گل ، بسیار لذت بخش است.
گاردنیا در آب و هوای گرمسیری رشد میکند و به رطوبت نیاز دارد.
این گیاه هزار سال است که در چین کاشته میشود .
در سال 1762 اولین بار در آِمریکا کاشته شد ودر اواسط قرن 18 به انگلستان معرفی شد و جایزه انجمن سلطنتی باغبانی را گرفت.

ـ گاردنیا یاسمنی شامل 2 نوع میباشد که به شرح زیر است:
الف ـ گاردنیا یاسمنی فورتونه ئی G. j. Fortunei : دارای گلهای خیلی درشت .
ب ـ گاردنیا یاسمنی سیتریودورا G.J.citriodora : قد این قسم کوتاه وگلهای آن بوی لیمو ترش میدهد .

خصوصیات - معرفی

گاردنیا ، بوته ای همیشه سبز با ارتفاعی بین 150 تا 180 سانتی متر است .
پوست این درختچه مایل به خاکستری رنگ میباشد ، برگهایی تیره و براق به طول 5 تا 10 سانتی متر دارد و جوانه های این گل سفید و به قطر 10 سانتیمتر است .
گلها بزرگ ، سفید و مومی شکل و بسیار معطر بوده و در بهار ظاهر میشوند و در تابستان شکوفا میشوند .
هر گل میتواند دارای 5 گلبرگ و یا تعداد زیادی گلبرگ باشد .
میوه گاردنیا کوچک ، نارنجی رنگ و بیضی شکل بوده و از بذرهای موجود در آن برای تکثیر گیاه استفاده میشود.

شرایط نگهداری گاردنیا

نگهداری از این گیاه به شرح زیر است:
نور: به نور کامل نیاز دارد، برگ ها و گل های گیاه در نور مستقیم آفتاب به خصوص در ظهر تابستان صدمه می بینند.
دما: در طول بهار و تابستان در درجه حدود ۲۰ نگهداری شود. در زمستان گیاه را در ۱۰ درجه نگهداری کنید.
آبیاری: در طول بهار و تابستان هفته ای سه بار آبیاری کنید. در پائیز و زمستان هفته ای یکبار کافی است. از آب بدون املاح استفاده گردد.
رطوبت: در بهار و تابستان با آب سبک و بدون املاح به طور روزانه غبارپاشی و دقت کنید غنچه ها و گل های باز شده مرطوب نشوند، جهت تأمین رطوبت دائمی و پایدار به زیر گلدانی حاوی سنگریزه آب اضافه کنید و توجه نمایید که ته گلدان با آب در ارتباط نباشد.
تغذیه: در بهار یک بار و در تابستان یکبار با کود آهن دار تغذیه مصنوعی کنید، از مواد غذایی دیگر طبق دستور هر دو هفته یکبار در فصل رشد استفاده گردد.
خاک مناسب: واکنش خاک این گیاه باید اسیدی باشد، مخلوطی از لوم و پیت بهترین خاک است، خاک آهکی را دوست ندارد.
تعویض گلدان: در سه سال اول، هر ساله در بهار، گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض و در سال های بعد که امکان تعویض وجود ندارد. خاک های سطحی گلدان را با خاک نو و غنی عوض کنید.

مقابله به آفات گاردنیا

از میوه این درخت برای ساختن رنگ زرد استفاده میشود.
در طب سنتی چین از این میوه برای درمان برخی بیماری ها نیز  استفاده میشود.
از این درختچه برای ایجاد پرچین استفاده میشود.

عوارض و درمان:
گیاه پژمرده شده و غنچه ها می ریزند: هوا خیلی سرد و مرطوب است، اجازه دهید سطح خاک گلدان ها قبل از ابیاری خشک شود سپس آبیاری نمایید.
برگ ها تغییر رنگ داده و لکه های دیسک مانند روی آنها مشاهده می شوند: حشره آفت عامل آن است، برگ ها را با سم حشره کش نفوذی سمپاشی نموده و پس از ۴۸ ساعت دیسک ها را با پارچه نرم پاک کنید.
برگ ها طوری زرد شده اند که فقط رگبرگ ها سبز شده اند: املاح موجود در آب و یا خاک عامل آن است، در بهار یک بار و در تابستان یک بار با کود آهن گیاه را تغذیه کنید، از آب بدون املاح برای آبیاری و غبارپاشی استفاده کنید.
زخم های پنبه ای سفید روی برگ ها و در قاعده آنها تشکیل شده است: حشره آفت عامل آن است، با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یک بار گیاه را سمپاشی کنید تا علائم برطرف شوند، به هنگام سمپاشی مواظب گل ها باشید.
برگ ها در تابستان می ریزند: گیاه خیلی تشنه است، گلدان ها را به مدت ۱۵ دقیقه درون سطل پر از آب قرار داده و سپس خارج کنید، آبیاری را تنظیم و سطح خاک را در بهار و تابستان همیشه مرطوب نگه دارید.
لکه های سوخته روی برگ ها و گل ها مشاهده می شوند: در آفتاب غبارپاشی کرده اید، غبارپاشی را در سایه در صبح یا عصر انجام دهید.
گل ها زرد می شوند: رطوبت خیلی بالاست، جریان ملایم هوا در اتاق برقرار کنید.
گیاه سالم است، ولی غنچه ها سقوط می کنند: املاح موجود در آب یا عدم وجود رطوبت کافی عامل آن است، از آب بدون املاح برای آبیاری استفاده کرده و گیاه را غبارپاشی نمایید.
برگ های جدید ریز هستند: گیاه از کمبود عناصر غذایی رنج می برد، هر دو هفته یک بار طبق دستور با مواد غذایی مصنوعی گیاه را تغذیه و مقداری کود آهن به محلول غذایی اضافه کنید.
گل ها رنگ خود را از دست داده اند: صدمه مربوط به غبارپاشی است، در هنگام غبارپاشی گل ها را محفوظ نگه دارید.
در زمستان برگ ها سیاه می شوند: هوا سرد است، گیاه را به محل گرم تری منتقل کنید.
برگ ها رنگ پریده هستند: نور کافی نیست، گیاه را به محل روشن تر و به دور از اشعه مستقیم آفتاب منتقل کنید.
در سطح زیرین برگ ها تار عنکبوت مشاهده می شود: کنه قرمز ریز عامل آن است، با پارچه و یا اسفنج آغشته به سم کنه کش سطح زیرین برگ ها را تمیز کنید تا علائم بر طرف شوند، ایجاد رطوبت پایدار در کاهش آفت موثر است.

نحوه تکثیر گاردنیا

تکثیر گاردنیا :
از اواسط تا اواخر بهار میتوان این گیاه را تکثیر کرد .
برای این منظور قلمه های انتهایی ساقه را که طول 8 تا 10 سانتیمتر دارد با قیچی جدا کرده و هریک را در گلدانی حاوی کمپوست با پایه پیت قرار دهید و با یک کیسه شفاف آن ها را بپوشانید ، دما را در حدود 18 تا 20 درجه نگه دارید ،خاک نیز باید مرطوب باشد، پس از 2 ماه ریشه دهی صورت می گیرد.

هشدار - عوارض جانبی

مشکلات: مراقب بیماری های لکه برگی و کپک پودری باشید و حشراتی مانند مگس سفید ،شپش،شته ،کنه های عنکبوتی آفاتی جدی محسوب میشوند.


 

تصاویر گاردنیا

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
علی خانشریفان
ساقه های حسن یوسف با توجه به بلندی متاسفانه شکننده است ،چگونه می توان آنرا ضخیم وقوی سازیم؟  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
ساقه هایی که بیش از اندازه بلند شده اند را هرس کنید و به عنوان قلمه استفاده کنید و با کود کامل مخصوص گیاهان آپارتمانی هر دو هفته یکبار تا آخر تابستان گیاه اصلی را تقویت کنید .در نور کم نیز ساقه ها رشد علفی خواهد داشت بنابر این گیاهتان را در نور کافی و فیلتر شده قرار دهید تا قوی تر شود .
زینب شیروانی
باعرض سلام و خسته نباشيد. برادرم لطف کردند و از استرالیا یک بوته از این گیاه آوردند ولی متأسفانه تمام شاخهایش خشک شدن ولی انتهای ساقه هنوز سبز است آیا امید هست که دوباره رشد کند؟ لطفاً مرا راهنمای کنید ممنون شیروانی   پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
بله اگر ساقه یا شاخه اصلی خشک وشکننده باشد دیگر امیدی به بازگشت گیاه نیست ودر صورتیکه سبز وانعطافپذیر باشد با ایجاد شرایط ایده ال دوباره سبز خواهد شد
آزاده حاجی عظیم
با سلام و تشکر، از "گاردنیا جاسمین فورتونه ئی" گلدان پر برگی دارم که در حال حاضر دارای غنچه های بسیاریست ، امّا با اینکه در خاک و کود و آبیاری و غبار پاشی و نور دقّت لازم را به عمل آوردم غنچه ها باز نمیشوند. در حالی که گیاه به ظاهر سالم است. علّت و راهکار خاصی در نظر دارید؟  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
نوسانات دمایی (سرد یا گرم شدن ) نور کم ،نگه داشتن تعداز زیادی غنچه روی هر ساقه از علل احتمالی هستند ،دمای محل نگهداری از 10 درجه نباید کمتر شود ،در هوای سرد توقف و کندی رشد طبیعی هست.
ویدا مشفق
سلام.من يه بوته گياه گاردنيا خريدم،چندتا غنچه داره،كود و آبشو منظم ميدم،آب تصفيه شده،١هفتس گلدونشو عوض كردم،بيرون يا پشت پنجره ميذارمش.منزل ما بندرعباس هستش.يه چند روزيه يه لكه ي سياهي روي يكي از غنچه هاش پيدا شده و داره پيشرفت ميكنه،اطراف غنچه حالت خشكي داره،ميخواستم علتشو بدونم،ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد  پاسخ مشاهده
ویدا مشفق
ویدا مشفق
مهندس رامندی
اگه بعد از تعویض خاک و...این مشکل ایجاد شده باشداحتمالا عمل انتقال را به طور صحیح انجام نداده اید وبا اسیب رساندن به ریشه سبب وارد شدن شک به گیاهتان شده اید. باید دقت شود در هنگام تعویض تا حد ممکن ریشه هوا نخورد وخاک اطراف ریشه جدا نشود..باید توپ ریشه(ریشه وخاک اطراف ان )را به ارامی وبدون اسیب دیدن ا زگلدان در اورده وان را در گلدان بزرگتری(یک یا دوسایز)قرار داده وفاصله بین توپ ریشه وگلدان را با خاک(ترکیب ان با توجه به نوع گیاه تعیین میگردد) جدید پر نماییدشما باید خاک اطراف ریشه را خوب بفشارید(البته زیاد سفت نشه) تا منافذ موجود در خاک پر شود وبلافاصله سیر ابیاری شود.در صورت اسیب دیدگی ریشه کار چندانی نمیتوان برای گیاه کرد جز اینکه `سعی کنید شرایط ثابت وایده ال رشد)ابیاری،رطوبت،دما،نور ؛خاک مناسب و...) که در قسمت معرفی گیاه توضیح داده شده را فراهم نمایید وامیدوار به بازگشت گیاهتان باشید. نور زید وگرما وابیاری زیاد نیز از علل احتمال دیگه هستن
معین بصیرت
با سلام و تشکر مدت 6 ماه است که من یه گاردنیا تهیه کردم ولی متاسفانه در این مدت اصلا رشد نداشته. نور محیطش خوبه(کاملا روشن و بدون تابش مستقیم) گلدونش رو هم اول عوض کردم ولی فکر کنم خیلی بزرگه براش ممنون میشم اگه راهنماییم کنید  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
افتاب برای رشد این گیاه لازمه ولی نکته اینه که نباید افتاب تند وشدید وگرماش زیاد باشه.افتاب ملایم وفیلتر شده باید باشهویا سایه افتاب باشه.در ضمن استفاده از کودهای کامل مخصوص گلدهی هم مفید خواهد بود
افسانه سادات فرود
سلام گلدان بايد متناسب با حجم ريشه انتخاب شود و وقتي گلدان بيش از اندازه بزرگ باشد تمام انرژي گياه صرف ريشه زايي ميشه ،در صورتيکه تعويض به خوبي صورت گرفته باشد و ريشه ها حين تعويض آسيب نديده باشند به مرور شرايط گياه بهتر ميشه .کمبود رطوبت و کمبود مواد غذايي هم از دلايل کندي رشد گياه هست .گاردنيا نياز به رطوبت شديد دارد، به طوري که غبارپاشي به تنهايي قادر به تأمين رطوبت نيست، علاوه بر غبارپاشي روزانه در بهار و تابستان به زير گلداني حاوه سنگريزه طوري آب اضافه کنيد که ته گلدان با آب در ارتباط نباشد و خاک گلدان ها باتلاقي نشود.در طوا بهار و تابستان نيز هر دو هفته يکبار با کود کامل گياه را تقويت کنيد
مشاهده همه پرسش ها، کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 


گیاهان دیگر از همین خانواده :
بوته ترقه
روناس
بونسای درخت هزار ستاره
شاه توت هندی
گالیوم یا شیرپنیر معطر
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت