٢١/١٠/١٤٤٣ --- 5/23/2022 --- ۱۴۰۱ دوشنبه ۲ خرداد امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  12  نفر
بازدید امروز :  1983  بازدید
بازدید دیروز :  15292  بازدید
تبلیغات متفرقه
رعنازیبا قرمز  -  BLANKET FLOWER
GAILLARDIA GRANDIFLORA : نام علمی
  ASTERACEAE  - کاسنی : خانواده
شمال و جنوب آمریکا : بومی منطقه
- : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک هایی با بافت سبک
نواحی معتدل تا نیمه گرم
کمی مرطوب
زیاد

رعنازیبا قرمز

دانستنیهای علمی


گل رعنا زیبا بومی مناطق آمریکا می باشد و بالغ بر 23 گونه دارد که تنها دو گونه آن تکثیر و پرورش داده می شود. گونه یکساله pulchella و گونه aristata که گونه ای چند ساله است. این گل در تابستان و پاییز به حداکثر گلدهی می رسد که به دلیل گل های زیبا و رنگارنگ به رنگ های قرمز و زرد، به گل  پتوهندی نیز معروف است.
این گل به خشکی مقاوم است و  پروانه ها را به خود جذب می کند، رعنازیبا به راحتی در باغچه رشد می کند و نیاز به نگهداری زیادی ندارد. ارتفاع  رعنا زیبا به 30 تا 50 سانتیمتر نیز می رسد و بوته ای به پیرامون  50 تا 70 سانتیمتر را تشکیل می دهد. قطر  هر گل بالغ بر 5 تا 7 سانتیمتر است.
جنس Gaillardia grandiflora یک تتراپلوئید هیبرید است که در نتیجه کراس بین گونه های Gaillardia aristata (رعنازیبا چندساله) و Gaillardia pulchella (رعنازیبا یکساله) به وجود آمده است.

شرایط نگهداری رعنازیبا قرمز


برای کاشت گیاهان جوان باید مکان آفتابی حداقل 6 تا 8 ساعت  برای کاشت گیاه تدارک دید.
این گیاه به خاک زیاد حساس نیست ولی برای رشد بهتر، لازم است گیاه را در خاک شنی و سبک کاشت، قبل از کاشت خاک را تا عمق 20 تا 30 سانتیمتری شخم زده و خاک را نرم کرده و گیاه را با فاصله 20 تا 30 سانتیمتری از یکدیگر بکارید.
این گیاه به آبیاری منظم و کم نیاز دارد و به خاک خیس حساس می باشد. رطوبت بیش از حد خاک باعث پوسیدگی و از بین رفتن گیاه می شود. بهترین زمان آبیاری برای گیاه زمانی است که خاک اطراف آن خشک باشد. در فصل تابستان و گرم شدن هوا نیاز آبی گیاه بیشتر می شود.
برای رشد بهتر گیاه نسبت به کوتاه کردن ساقه های بلند اقدام نمایید و همچنین بهتر است گل های پژمرده چیده شود تا گیاه به تولید گل های جدید تحریک گردد.

هشدار - عوارض جانبی


گل رعنا زیبا را به راحتی می توان تکثیر نمود. اگر گل ها چیده نشوند، به راحتی بذر تولید می کنند. بذرها بر روی زمین می ریزد و در سال آینده گیاهان جدید در آن مکان می رویند. از طرفی می توان قبل از ریزش بذرها بر روی زمین، آنها را جمع آوری و در مکانی مناسب که سرد و خشک است نگهداری کرد و در سال های بعد از بذر این گیاه جهت تکثیر آن استفاده کرد. توجه داشته باشید که برای بدست آوردن بذر با کیفیت مناسب، می بایست که گل ها بر روی گیاه باقی بمانند تا بعد از پژمردگی طبیعی، بذرها به تدریج رسیده و آماده شوند. اما برای جلوگیری از ریختن بذرهای رسیده بر روی خاک می توانید بعد از پژمردن گلها، به دور هر گل کیسه کوچک کاغذی قرار دهید تا مانع از پراکنده شدن و ریختن بذرها شوید. زمانی که بذرها می رسند، رنگ آنان از سبز به قهوه ای تغییر می کند و این زمان مناسبی برای برداشت بذر از روی گیاه است. برای کاشت بذرها از بستری سبک همانند خاک شنی استفاده کنید و از آنجایی که بذرها برای جوانه زنی به نور نیاز دارند بعد از قرار دادن آنها بر روی بستر کاشت روی آنها را با لایه نازکی به ضخامت 0.3 میلیمتر بپوشانید. دمای 21 درجه سانتیگراد و رطوبت خاک برای جوانه زنی بذرها مناسب است. بذرها با توجه به شرایط محیطی در حدود 20-8 روز بعد از کاشته شدن جوانه میزنند و گیاه حاصل از بذر در حدود 3-2 ماه طول می کشد تا به گل بنشینند.
برای ازدیاد این گیاه می توان به ترتیب زیر عمل کرد:
1- ابتدا بستری از کوکوپیت و پیت ماس تهیه کنید (50-50). فقط دقت کنید بستر تمیز و قارچ کشی شده باشد. می توانید برای قارچ کشی بستر از کاربندازیوم 60% به میزان 2 در هزار استفاده کنید. بذرها را به  بروی بستر پخش کنید. یک لایه خیلی نازک به اندازه قطر بذر حدود 0.2 سانتیمتر یا 2 میلیمتر روی بذرها از بستر بپاشید.
2- بعد انجام مراحل قبل روی بستر را با آب پاش اسپره کنید دقت کنید منظور از اسپری همان مه پاشی هست و باید بستر  مرطوب شود. چنانچه فشار آبی که روی بستر می ریزید زیاد باشد ممکن است بذرها به انتهای بستر رفته و جوانه زنی ایجاد نشود.
3- روی بذرها را یک نایلون کشیده تا رطوبت به اندازه 100 درصد برود و درب آن را محکم ببندید.
4- بذرها در دمای حدود 20 الی 25 درجه قرار گیرد. دقت کنید کم بودن و زیاد بودن این دما تأثیر بسزایی در جوانه زنی دارد. زیاد بودن این دما باعث ایجاد رشد علف های هرز و کم بودن نیز عدم جوانه زنی بذرها را بدنبال خواهد داشت. البته در نظر داشته باشید برای جوانه زنی احتیاجی به نور نیست.
5- بعد از جوانه زنی بذرها که تعداد برگ ها به 4 عدد یا بیشتر رسید نایلون روی بذرها را با خودکار سوراخ کرده و رطوبت آن را به نصف می رسانید و بستر را مقابل نور قرار دهید. بهترین منبع نور پشت پنجره در فاصله 30 سانتیمتری می باشد.
6- بعد از رشد گیاه می توانید آنها را جدا کرده و به گلدان جدید انتقال دهید. در این کار دقت لازم را داشته باشید که ریشه صدمه نبیند.
چند نکته:
1- بستر بدون کود باشد دقیقا مطابق با دستوری که نوشتیم.
2- بعضی مناطق دارای آب سنگین بوده، بهتر این است که آب معدنی جوشیده شده و سرد شده (هم دمای محیط) استفاده شود.
3- دما ثابت و 20 الی 25 درجه باشد.
4- مدت زمان جوانه زنی بین 10 الی 21 روز می باشد.
5- وقتی که گیاه به ارتفاع کافی برای کنترل‌ کردن رسید، جوانه ها را در داخل گلدان های 7.5 سانتیمتری یا سینی های مخصوص بکارید. 10-15 روز قبل از انتقال گیاه به محیط بیرون، آن را به تدریج با اقلیم بیرون آشنا نمایید. حتماً کاشت در محیط بیرون را به بعد از فصل سرما موکول کرده و میان هر دو گیاه، فاصله ی 30 سانتیمتری را در نظر بگیرید.


 

تصاویر رعنازیبا قرمز

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
رعنا زیبا

گیاهان دیگر از همین خانواده :
دان سیاه
گل ستاره ای انگلستان
برگ نقره ای
ماریتیغال
شیکوره
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت