فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۴/۲۲         
  

Frangula alnus Alder buckthorn که به فارسی سیاه توسه نامیده میشود، گیاهی از خانواده عناب ، بومی اروپا، غرب آسیا و شمال آمریکا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: مناطق مرطوب و جنگلی خاک: خاک هایی با بافت مختلف مانند سبک، نیمه سنگین و سنگین اسیدی
سیاه توسه
سیاه توسه

دانستنیهای علمینام علمي
Frangula alnus
نام لاتين
Alder buckthorn
خانواده (تيره)


"سیاه توسه" از قدیم به عنوان گیاه دارویی مورد استفاده مردم قرار می گرفت. پوست ساقه ها و شاخه های این گیاه در تعدادی از فارماکوپه ها به عنوان دارو معرفی شده است. در صنایع نوین داروسازی، از مواد مؤثره موجود در پوست این گیاه داروهای معرق، دل درد، هضم کننده غذا و ملین تهیه می شود. 
از دمکرده پوست این گیاه برای مداوای بیماری های صفراوی و کبدی نیز استفاده می شود. استفاده از پوست تازه سیاه توسه، به شدت تهوع آور است. 
از پوست و برگ سیاه توسه برای تهیه رنگ زرد می توان استفاده کرد. چنانچه این رنگ با املاح آهن ترکیب شود، می توان از آن رنگ سیاه تهیه کرد. از میوه های نارس این گیاه می توان رنگ سبز و از میوه های رسیده رنگ خاکستری تهیه نمود. 
چوب این گیاه به لحاظ مرغوبیت، در صنایع چوب کاربرد فراوانی دارد. سیاه توسه سیاه توسه

خصوصیات - معرفیسیاه توسه گیاهی است درختچه ای، چندساله که در مناطق مرطوب و جنگلی اروپا، در غرب آسیا و شمال آمریکا، در سطوح وسیعی می روید. 
ارتفاع سیاه توسه که انشعاب های کمی دارد، 2 تا 4 متر است. این گیاه سایه دوست است و در جنگل های بلوط می روید. 
پوست ساقه سیاه توسه خاکستری رنگ و سطح آن پوشیده از تعداد زیادی برجستگی های منفذمانند (عدسک ها) می باشد. 
برگ ها متناوب، با کناره هایی صاف و بدون دندانه و کم و بیش براق می باشند. طول آنها بین 3 تا 6 سانتیمتر است. گل ها کوچک و به رنگ سبز روشن هستند. از زاویه برگ ها، 2 تا 6 گل خارج می شود. 
میوه ها کروی شکل، گوشتی و به طول 4 تا 8 میلیمتر می باشد. میوه در بدو تشکیل سبز رنگ است که رفته رفته قرمز و در نهایت به رنگ بنفش تیره تبدیل می شود. 
داخل هر میوه سه عدد بذر وجود دارد که پوشش آنها سخت و استخوانی است. وزن هزاردانه، 11 تا 20 گرم است. گل ها و میوه ها را می توان بطور همزمان از اواخر اردیبهشت تا اوایل مرداد روی گیاه مشاهده کرد. 
پوست این گیاهان حاوی موادی است که منشأ آنها آنتراگلیکوزیدی است. از مواد دیگر موجود در پوست ساقه می توان از مواد تلخ، اسیدهای آلی، ترکیبات قندی و همچنین بعضی از آنزیم های اختصاصی را نام برد. مقدار آنتراکینون بین 6 تا 9 درصد متغیر است. این مواد در محیط قلیایی به رنگ سرخ مشاهده می شوند.Alder buckthorn Alder buckthorn

شرایط نگهداری سیاه توسهنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه سیاه توسه
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  سیاه توسه
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  سیاه توسه
مناطق مرطوب و جنگلی
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  سیاه توسه
خاک هایی با بافت مختلف مانند سبک، نیمه سنگین و سنگین اسیدی


سیاه توسه گیاهی است که در اقلیم های مرطوب می روید. این گیاه نسبت به سرما حساس است.
در طول رویش به خاک های حاوی ترکیبات کلسیم نیاز دارد. سیاه توسه در خاک هایی با بافت مختلف مانند سبک، نیمه سنگین و سنگین اسیدی می روید و در طول رویش به مقدار فراوانی رطوبت نیاز دارد. 
این گیاه در مناطق خشک، دوره رویشی کوتاهی دارد و در این شرایط گل و میوه تولید نمی کند. 
سیاه توسه در مناطق جنگلی و زیر سایه درختان دیگری نظیر بلوط، بید و آقطی می روید. Frangula alnus Frangula alnus

نحوه تکثیر سیاه توسهبه لحاظ استفاده روز افزون از پوست این گیاه در صنایع داروسازی، نمی توان تنها به استفاده از گیاهان وحشی اکتفا نمود. لذا باید این گیاه را کشت و تکثیر کرد. 
مطالعات نشان می دهد که تکثیر این گیاه منحصراً از طریق بذر امکان پذیر است. برای این کار بذرها را در فصل پاییز در خزانه هایی که از خاک مناسبی برخوردارند، کشت می نمایند. با آبیاری منظم و به موقع و نیز وجین علف های هرز سطح خزانه، نهال ها پس از دو سال از ریشه نسبتاً ضخیم و مناسبی برخوردار می شوند و می توان آنها را به زمین های مورد نظر منتقل نمود. زمان مناسب برای انتقال نهال ها به زمین دائمی، اواخر پاییز یا اوایل بهار است. نهال ها در ردیف هایی به فاصله 80 تا 100 سانتیمتر کشت می شوند. فاصله دو نهال در طول ردیف نیز 40 تا 50 سانتیمتر مناسب خواهد بود. Alder buckthorn Alder buckthornمنابع :
http://www.fs.fed.us/database/feis/plants/shrub/fr
https://en.wikipedia.org/wiki/Frangula_alnus
امیدبیگی، ر. 1388. تولید و فرآوری گیاهان دارویی. ا


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.