فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۱/۷/۸         
  

Euterpe edulis jucara که به فارسی جوکارا نامیده میشود، گیاهی از خانواده بومی برزیل، پاراگوئه، آرژانتین می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری خاک: انواع مختلفی از خاک ها
جوکارا
جوکارا

نام علمي
Euterpe edulis
نام لاتين
jucara
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"نخل جوکارا" یکی از گونه های جنس Euterpe از خانواده ی نخلیان می باشد. این درخت ارتباط خویشاوندی نزدیکی با نخل آسای (Euterpe oleracea) دارد. این گونه ی گیاهی برای استفاده از میوه ها و مغز درخت کشت می شود. این گیاه در شمال آرژانتین، اکثر نواحی برزیل و پاراگوئه یافت می شود. 
نخل جوکارا دارای ساقه ای منفرد یا به ندرت به صورت دسته ای، به طول 5 تا 12 متر و قطر 10 تا 15 سانتیمتر، به رنگ خاکستری، دارای گلسنگ، با تعداد زیادی مخروط به رنگ قهوه ای مایل به قرمز و به قطر یک تا دو سانتیمتر می باشد. برگ ها به تعداد 8 تا 15 عدد در تاج گسترده، غلاف ها به طول 0.8 تا 1.4 متر و شامل زبانکی به طول 2 تا 3 متر هستند. این برگ ها به رنگ سبز زیتونی تا سبز تیره بوده که در برخی موارد به رنگ مایل به قرمز یا نارنجی کمرنگ نیز دیده می شوند. برگ ها بدون کرک یا دارای فلس هایی به رنگ قهوه ای مایل به قرمز هستند. دمبرگ ها به طول 13 تا 54 سانتیمتر، پوشیده با فلس های انبوه به رنگ قهوه ای مایل به قرمز یا سیاه هستند. گل آذین ها به صورت خوشه ای ظاهر می شوند. میوه ها اطراف محور گل آذین و یا به صورت زیگ زاگ قرار می گیرند. این میوه ها در زمان خشک شدن به رنگ قهوه ای روشن یا قهوه ای مایل به قرمز دیده می شوند. میوه ها با کرک هایی به طول 0.1 میلیمتر پوشیده شده اند. این میوه ها کروی شکل بوده و هر میوه 1 تا 1.4 سانتیمتر قطر دارد. jucara jucara

شرایط نگهداری جوکارانور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه جوکارا
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  جوکارا
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  جوکارا
نواحی گرمسیری درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  جوکارا
انواع مختلفی از خاک ها


این گونه از نخل، گونه ای بسیار مقاوم می باشد. و به خوبی می تواند در دره ها و یا تپه ها به ویژه بر روی خاک های شنی و کوارتزی رشد کند. همچنین به خوبی نیز در جنگل های تخریب شده، مستقر شده اند. 
این درخت کندرشد بوده و نواحی سایه دار را برای رشد ترجیح می دهد و در این نواحی 4 تا 5 سال قبل از میوه دهی می تواند خوب رشد کند.
برخی از پرندگان و حیوانات از میوه های این گیاه به وفور تغذیه می کنند و در نتیجه بذر آن را از طریق دفع، در نقاط مختلف جنگل پراکنده می سازند.Euterpe edulis Euterpe edulis

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیمیوه های این گیاه رزش خوراکی دارند.
از مغر درخت نیز به وفور استفاده می شود و عمده ترین دلیل کشت آن نیز استفاده از میوه ها و مغز درخت است.
از برگ های این گیاه نیز در تهیه کاهگل برای سقف خانه ها استفاده می کنند.
از این درخت و فرآورده های آن بطور سنتی در تهیه داروهای مختلف نیز بهره می گیرند.
روغن میوه ی آن برای درمان اسهال کاربرد دارد.
بذرهای این گیاه را پس از برشته کردن و له کردن برای درمان "تب" به کار می برند.
جوشانده و دم کرده ریشه های این گیاه برای درمان بیماری های کبد، دیابت، ریزش مو و درد ماهیچه ها مفید هستند.جوکارا - معرفی درختان میوه جوکارا - معرفی درختان میوه

مقابله به آفات جوکارا


آفات:

گزارش شده که لارو Caligo brasiliensis از این درخت تغذیه می کند.جوکارا جوکارا

نحوه تکثیر جوکاراتکثیر نخل جوکارا از طریق کشت بذرهای آن صورت می گیرد. این بذرها طی چند هفته تا چند ماه جوانه می زنند.
بذور باید در خاک های به خوبی آبیاری شده کشت شوند. آبیاری باید منظم صورت گیرد ولی آب ایستایی پای بوته ها ایجاد نشود.jucara jucaraمنابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/58565/#b
http://www.pacsoa.org.au/wiki/Euterpe_edulis
http://www.palmpedia.net/wiki/Euterpe_edulis
https://en.wikipedia.org/wiki/Euterpe_edulis


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2022 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.