فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۲         
  

Dracaena studneriiDragon tree که به فارسی درخت اژدها نامیده میشود، گیاهی از خانواده آگاو بومی آفریقا، آسیای جنوبی، نواحی گرمسیر آمریکای مرکزی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: 15 تا 24 درجه سانتیگراد خاک: خاک های لمونی و زهکش دار
درخت اژدها
درخت اژدها

نام علمي
Dracaena studnerii
نام لاتين
Dragon tree
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیجنس دراسنا دارای حدود 40 گونه از درختان و گیاهان ساکولنت (آبدار و گوشتی) است. در گذشته آنها را جزو خانواده مارچوبه (Asparagaceae) دسته بندی می کردند اما امروزه آنها را در خانواده ی دراسناسه (Dracaenaceae) یا آگاو (Agavaceae) طبقه بندی می کنند. بیشتر گونه های این گیاهان بومی آفریقا می باشند اما تعداد معدودی از گونه ها نیز در آسیای جنوبی و نواحی گرمسیر آمریکای مرکزی پراکنده اند. جنس سانسوریا از همین خانواده، ارتباط خویشاوندی نزدیکی با دراسناها دارد.
ریشه های این گیاه زرد و نارنجی است و ریزوم ندارد. برگ ها غالباً پهن و کشیده می باشند و برگ های پهن و کشیده آن به صورت خمیده به طرف پایین بسیار جالب توجه است.Dragon tree Dragon tree

شرایط نگهداری درخت اژدهانور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه درخت اژدها
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  درخت اژدها
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  درخت اژدها
15 تا 24 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  درخت اژدها
خاک های لمونی و زهکش دار


گونه های مختلف جنس دراسنا نواحی پرنور را برای رشد ترجیح می دهند ولی تابش مستقیم آفتاب به برگ ها صدمه وارد می کند.
حداقل درجه حرارت در زمستان 15 درجه سانتیگراد و حداکثر در تابستان تا 24 درجه سانتیگراد است.
این گیاهان نسبت به خشکی تحملی ندارند بنابراین در تابستان هفته ای دو بار و در زمستان هفته ای یکبار آبیاری برای رشد آن مناسب است. گلدان ها همچنین باید دارای زهکش مناسب باشند.
خاک مناسب برای آن خاک لمونی به همراه پیت می باشد. همچنین برای رشد مطلوب تر می توان هر دو هفته یکبار با کودهای محلول در آب، مخصوص گل های زینتی، گیاه را تغذیه مصنوعی نمود.
در دو تا سه سال اول، هر سال در فصل بهار باید گلدان ها را تعویض نمود. اما در سال های بعد، تعویض چند سانتیمتر خاک سطح گلدان با خاک جدید کافی است.Dracaena studnerii Dracaena studnerii

نحوه تکثیر درخت اژدهاتکثیر این گیاه از طریق قلمه در فصل بهار به آسانی صورت می گیرد. قلمه ها در بستری از ماسه در گلخانه کشت می شوند. قلمه انتهایی آنها به راحتی ریشه دار می شود. از ساقه ی آنها نیز می توان استفاده کرد و تعداد بیشتری قلمه گرفت. خاک بستر کشت آن مخلوطی از یک قسمت خاک سبک لومی و یک قسمت کود دامی پوسیده می باشد.Dragon tree Dragon treeمنابع :
http://homeguides.sfgate.com/care-dracaena-house-p
http://www.houseofplants.co.uk/plants/Dracaena-stu
خلیقی، ا. 1385. گلکاری (پرورش گیاهان زینتی ایران).


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.