١/١٢/١٤٤٣ --- 7/1/2022 --- ۱۴۰۱ جمعه ۱۰ تير امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
فوت و فن باغبانی امروز
مراقبت از درختان باغ در تابستان
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  88  نفر
بازدید امروز :  11089  بازدید
بازدید دیروز :  11208  بازدید
تبلیغات متفرقه
بامبو  -  LUCKY BAMBOO
DRACAENA SANDERIANA : نام علمی
  RUSCACEAE  - روساسه : خانواده
کامرون و مناطق گرمسیری غرب آفریقا : بومی منطقه
لاکی بامبو , Ribbon Dracaena , Belgian Evergreen , Ribbon Plant : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
بیشتر در آب نگهداری میشود
20 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
متوسط

بامبو

دانستنیهای علمی

این گیاه از تیره Dracaena است با نام علمی Dracaena sanderiana و به اسامی تجاری دیگری مانند دراسینای روبانی، بلژیکی همیشه سبز، یا گیاه روبانی و بالاخره بامبو خوش‌شانس شناخته می‌شود.
این گیاه بومی کامرون در مناطق استوایی غرب آفریقا و نواحی کوچکی از آسیای جنوب شرقی است. این گیاهان در بوته‌های به هم فشرده رشد میکنند و ارتفاعی بالاتر از ۱.۵ متر میتوانند داشته‌باشند.

خصوصیات - معرفی

معمولا برگها به درازای ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر و عرض تا ۴ یا ۵ سانتی‌متری به رنگ سبز تیره یا ابلق به صورت سبز و سفید یا سبز و زرد دیده‌میشوند.
امروزه در جهان به عنوان گیاه تزئینی چینی معرفی و بازاریابی میشود ولی در واقع اینچنین نیست و این گیاه بومی اغلب نقاط آسیا نیست.
ساقه این گیاه باریک است و برگهایش تسمه ای شکل هستند. این گیاه در حقیقت بوته ای است که صاف و مستقیم قد کشیده و رشد می کند و می تواند تا 1.5 متر ، بلندی پیدا کند. طول برگهایش هم به 12 تا 25 سانتیمتر می رسند که هر یک پهنایی در حدود 1.5 تا 4 سانتیمتر دارند ( این پهنا مربوط به نقطه شروع رشد برگ است ). رنگ برگ ها سبز براق است که حاشیه ای سفید رنگ احاطه شان کرده است. زمان گل دهی این گیاه در اواخر پاییز ( اوایل زمستان ) است و گل هایش به رنگ سفید یا متمایل به سفید هستند.

شرایط نگهداری بامبو

گونه‌های مختلفی از دراسیناها در خانه‌ها نگهداری میشوند و بسیار مقاومت از خودشان نشان میدهند. و امروزه بامبوها به دلیل سادگی نگهداری و زیبایی نسبی بسیار پرطرفدار هستند. علاوه بر اینها از آنجا که در فرهنگ فنگ‌شویی معتقدند که این گیاه شانس به ارمغان می‌آورد بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند
روی هم رفته نور غیر مستقیم برای این گیاهان بهتر است چرا که در نور مستقیم برگها دچار سوختگی شده و زرد میشوند.
این گیاه توانایی زندگی در خاک را دارد ولی رایج شده‌است که در آب نگهداری و فروخته میشود. و خود گیاه هم مشکلی با این مساله ندارد و به خوبی در آب زندگی میکند.
بهتر است آب بامبو را هر دو هفته یا حداکثر یک ماه عوض کرد. آب استفاده شده باید آب سبک بوده و فلوراید آب کم باشد، در واقع بهتر است از آبهای معدنی بطری شده یا از آبهای دستگاههای تصفیه آب خانگی یا از چشمه‌های طبیعی که میدانیم آبشان سبک است استفاده کرد. (در مناطق کوهستانی همانند اردبیل آب شرب لوله‌های آب شهری سنگین است و در صورت استفاده برای بامبو نتایجی مانند زرد شدن برگها و تنه گیاه یا رشد بسیار کم و عدم طراوت لازم را به همراه دارد. همچنین کلر زیاد در آب برای بامبو مشکل ایجاد میکند.
دمای آب بهتر است بالاتر از ۱۵ درجه سانتیگراد حفظ شود و این گیاه به خوبی در دمای معمولی خانه‌ها از بهار تا زمستان هماهنگی پیدا میکند.
روشهای پیچ دادن: اصولا از وقتی این گیاه به صورت فرم داده شده عرضه شد ارزش اقتصادی پیدا کرد. چند روش برای پیچ دادن به این گیاه وجود دارد که اغلب در محیطهای گرم و مرطوب قابل اجرا هستند. زیرا در چنین محیطی گیاه با سرعت بیشتری رشد میکند و زمان لازم برای پیچ دادن کمتر است. تئوری اول: گیاه را در محیط تاریکی پرورش میدهند که نور پرشدت مصنوعی روی گیاه متمرکز میشود (مانند یک لامپ هالوژن) سپس این نور حرکت میکند و گیاه در تعقیب نور حرکت مارپیچی انجام میدهد و ساقه فرم Spiral را مارپیچی پیدا میکند. تئوری دوم: گیاه را در قالبهای شفافی پرورش میدهند که قابلیت باز شدن دارد وقتی گیاه در قالب پیچ داده شده رشد کرد و به شکل دلخواه رسید قالب را برمیدارند. تئوری سوم: گیاه را به طور مداوم با دست فرم میدهند. تئوری چهارم: منبع نور را فقط از یک جهت ثابت نگه میدارند و هر روز گیاه را در ظرفش میچرخانند، چون گیاه خاصیت نورجذبی دارند و به طرف نور چرخش میکنند این کار موجب پدیدار شدن حالت مارپیچی میشوند. تئوری پنجم: گیاه بامبو را به مدت طولانی حدود یک ماه خارج از آب ولی در شرایط رطوبتی ۹۰درصد نگهداری میکنند. گیاه نمی‌میرد ولی بدنش نرم و منعطف میشود در این زمان بامبوها را به قالبها می‌بندند و دوباره به آن آب میدهند. وقتی آوندها دوباره بازسازی شدند گیاه سفت و محکم شده و حالت قالب را به خود میگیرد.
برای بامبو مانند هر گیاه دیگری عناصر مورد نیازش را میتوان از طریق کودهای کامل فراهم کرد. کودهایی که عناصر پر مصرف و کم مصرف را داشته‌باشند. و به صورت ماهانه در آب گلدان بامبو حل میشود. (قطره‌های اختصاصی برای بامبو هم در واقع همین کودهای شیمیایی کامل هستند و هیچ مارک یا برند خاصی بر دیگری ارجحیت بسیار زیادی نمیتواند داشته باشد.)
اسيديته خاک : 6.1 تا 6.5 PH

مقابله به آفات بامبو

قارچها: اصولا محیط مرطوب و گرم بهترین محل برای رشد قارچهاست بنابراین گلدان بامبو میتواند به راحتی آلوده به قارچهای فسادآور بشوند که روی تنه و برگهای گیاه فعالیت بکنند و موجود فساد بامبوها بشوند. برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند. قارچهای سیاه پودری روی برگها را با قارچکشها میتوان از بین برد. در انتخاب و خرید بامبو دقت کنید تا گیاهی که میخرید سالم و عاری از قارچها باشد. علایمی مانند کپک زدگی روی ساقه. خوردگیهای لزج مانند روی ساقه و سفیدکها و سیاهکهای روی برگها علایم قارچها هستند.
اگر بامبو دچار پوسیدگی ساقه شد چه باید کرد؟ در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود، آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمیتواند آب به قسمتهای بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود).

نحوه تکثیر بامبو

در محیط طبیعی این گیاه بیشتر به صورت پاجوش تکثیر میشود ولی قلمه آن بسیار ساده است و کافی است طولی بیشتر از ۲۰ سانتی متر را برید و در گلدان جدید گذاشت. در صورت محافظت از بیماریها و فراهم نمودن کیفیت محل لازم، قلمه جدید در حدود یک ماه ریشه تولید میکند و جوانه‌های جدید آن ظاهر میشوند.

هشدار - عوارض جانبی

این گیاه در جنگل های بارانی رشد می کند. دیده شده که در فروشگاه های حیوانات خانگی آن را بعنوان گیاهی برای تانک های ماهیان بفروش می رسانند که در این حالت باید در زیر آب کاشته شود و به عبارتی غرق شود. با اینکه ممکن است ماه ها به این صورت زنده بماند اما سرانجام پوسیده خواهد شد مگر اینکه به شاخه های تازه جوانه زده گیاه اجازه دهید تا سر از آب به در آورند. لبه های برگ های این گیاه گاهی به رنگ زرد یا قهوه ای در می آیند که این امر بستگی به شدت نور مستقیمی دارد که به گیاه تابیده می شود و یا ازدحام ریشه ها در خاک و یا مناسب نبودن آب

 

تصاویر بامبو

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
نیما
با سلام و خسته نباشید.بامبوهای من نوک برگاش حالت زرو و سوخته شده.جاشون گرم نیست و دور از تابش مستقیم خورشید هستند.در ضمن آبش رو هم عوض نکردم مدت زیادی.چون تمیز بود.قطره هم در ماه یک بار بهش میدم و به اندازه هر شاخه یک قطره همونطور که گل فروشی بهم گفت.البته جای بامبوها رو مدتی هست عوض کردم.لطفا راهنماییم کنید با تشکر   پاسخ مشاهده
حسین امامی
با سلام بامبوها گیاهان بسیار حساسی هستند و در صورت کوچک‌ ترین تماسی با مواد شیمیایی مثلا مواد‌ شوینده، نگهداری در هوای گرم، عدم تعویض آب، قرار گرفتن در مجاورت نور زیاد و گاهی بیماری، کم‌کم زرد می‌شوند و از بین می‌روند. به همین دلیل ظرف یا گلدانی که در آن نگهداری می‌شود باید ماهی یک بار شسته شود و قبل از آنکه گیاه در آن قرار گیرد، کاملا خشک شود. اگر نکات بالا را مدنظر قرار دهید و بامبو را در دمای 15 تا 25 درجه سانتی‌گراد و دور از نور مستقیم خورشید و باد مستقیم کولر نگه‌دارید و رطوبت لازم را برای آن فراهم کنید، پس از مدت 5 تا 7 ماه شاهد قد کشیدن عجیب این گیاه پیچ خورده و سرسبزی آن خواهید بود. تمیز نگه‌داشتن آب بامبو و با تعویض هفتگی تاثیر به سزایی در سلامت گیاه دارد. مقدار آب نیز باید تا اندازه‌ای باشد که تقریبا تا 5 سانتی‌متر بالاتر از انتهای پایینی ساقه قرار بگیرد. دو عامل برای زرد شدن بامبو مطرح است. نور مستقیم یا بیش از حد و آب لوله کشی مورد استفاده برای گیاه که حاوی مقدار بیش از حد نمک یا فلوراید است. اگر گیاه‌تان بنابه دلایلی زرد و رشد آن متوقف شده است، آن را از تابش مستقیم نور آفتاب دور کرده و آب آن را تنها از آب فیلتر شده یا آب معدنی طبیعی تامین کنید تا دوره پربار و جدیدی را آغاز کند. موفق باشید
- مومنی -
با سلام
ایا بامبو به تعداد هر برگ باید یک قطره در هر تعویض اب نیاز دارد؟؟
افسانه سادات فرود
سلام معمولا برای هر شاخه بامبو یک قطره نیاز است. در واقع اگر شما دو شاخه بامبو دارید لازم است 2 قطره در اب بچکانید .
محمد مسعود
سلام ساقه قلمه بامبو که یک سال پیش از انتهای سه ساقه دیگه جدا کرده بودم در اب قرار دادم . ریشه داد ولی رشدبسیار کمی داشتند . اما مدتی که یکی از بامبو های جدید که نسبت به بقیه رنگ روشنتری داره یکی از برگ هاش از پایین زرد شده و برگهای دیگه هم نوک زرد پیدا کردن . 1. چرا رشدشون اینقدر کمه 10سانت در یک سال 2 چرا یکی از اونهاسبز مالی به زرده 3.علت زرد شدن یکی ار اونها در حالی که هرسه در یک ظرف اب هستند چیست؟ در پایان از همکاری و اطلاع رسانی خوبتون کمال تشکر دارم محمد مسعود.   پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام در صورتیکه بامبو زرد شده ضعیف تر است نشان دهنده این است که در به دست آوردن عناصر غذایی هم ضعیف تر بوده و طبیعتا این بامبو هم زود تر بیمار می شود.بامبو زرد شده را در گلدان جداگانه ای نگه داری کنید.(در صورتیکه انتهای ساقه زرد و یا له شده قسمت آسیب دیده را قطع کنید) هر 20 روز گلدان های بامبو را کاملا بشویید و ضدعفونی کنید و تا 5 سانتی انتهای ساقه آب بریزید (برای همه بامبو ها بیشتر از این مقدار آب نریزید)آب ولرم و 24 ساعت مانده باشد تا فاقد کلر و فلوراید شود. برای بامبو ها قطره بامبو تهیه کنید و زمانیکه برگ ها زرد شدند 1 قطره برای هر ساقه در آب بچکانید و هر 10 روز یک بار تکرار کنید تا زردی برگ ها بر طرف شود.بامبو را در نور غیر مستقیم و دمای 15 تا 25 نگهداری کنید.موفق باشید
ترسا فتوحی
بامبو من درست مثل ابله
افسانه سادات فرود
گياه بامبو نياز به نور مستقيم خورشيد ندارد . اين گياه كاملا آپارتماني است و بهترين نور براي آن نوري است كه در فاصله ي حدود 3 متر از پنجره اي که جلوي آن پرده کشيده شده مي باشد . بامبو با شرايط آب و هوايي ثابت ، سازگار است . از اين رو از نگهداري بامبو مقابل باد کولر ، نزديک بخاري يا شومينه و يا جلو دري که بعضي اوقات نسيمي از لاي آن مي وزد ، خود داري كنيد و همچنين از جا به جا کردن آن بپرهيزيد ، چرا كه اين گياه بعد از مدتي به مکاني که در آن قرار دارد عادت مي کند و جا به جايي ممکن است ضربه ي جبران ناپذيري به گياه وارد کند و باعث زرد شدن برگ هاي آن شود. در صورتیکه قسمتی از ساقه بامبو زرد یا چروکیده شده ،در محل پوسيدگي ساقه آوندها از بين ميروند و گياه ديگر نميتواند آب به قسمتهاي بالايي برساند. و موجب نابودي کل گياه مي شود .بنابراين ساقه را بايد بالاتر از محل پوسيدگي بريد تا آوندهاي سالم مشاهده شوند (سطح برش سفيد و سالم ديده شود) بهتر است قلمه را از 2 تا 5 سانتي متر از زير گره ساقه جدا كنيد. گره اولين جايي است که جوانه بامبو از آنجا بوجود آمده است. اين منطقه وقتي از ساقه جدا شود به زودي ريشه مي دهد و گياه جديدي بوجود مي آيد. به همين دليل مهم است که آن را طوري کوتاه کنيد تا جوانه گره کاملا دست نخورده باقي بماند. براي تقويت بامبو پس از تعويض آب از قطره مخصوص استفاده کنيد ،معمولا 1 يا 2 قطره براي هر ساقه کافيست .
رضا
با سلام و خسته نباشید من 5 گیاه بامبو دارم که یکی از اونا نوک برگاش قهوهای شده البته این توی آشپز خانه است دلیلش چیه؟ سوال دوم سه تا از بامبو هام توی یه شیشه است که یکی از اونا برگاش زرد شده دلیلش چی میتونه باشه؟ سوال سوم آیا قطره بامبو تاریخ مصرف داره یا خراب نمیشه؟  پاسخ مشاهده
محسن شهاب الدین
با سلام رضای عزیز قهوه ای شدن و سوختن نوک برگها چند دلیل می تواند داشته باشد از جمله گرمی و خشکی محل نگهداری ؛ کمبود پتاسیم که از عناصر مورد نیاز گیاه است و قطره غذایی باید حاوی آن باشد و همچنین عدم جذب آب کافی توسط ریشه ها بعلت بیماری یا سختی آب شرایط را بررسی کرده و مشکل را برطرف کنید. سئوال سختی است تنها چیزی که بنظر می رسد جهت تابش نور و ابتلا به بیماریهای قارچی است که ممکن است روی رشد بامبو تاثیر گذاشته باشد اما در مورد سئوال سوم ؛ بله تاریخ مصرف آنها معمولا یک تا دو سال است چون مواد غذایی و عناصر موجود در آنها بصورت محلول هستند و بتدریج دچار تغییر خواص و کاهش اثر می شوند. موفق باشید
گلچهره
علاوه برگل بامبو که خیلی این گل رادوست دارم گل قاشقی دارم که ریشه نمیزند ودرحال خراب شدن است البته این گل رابتازگی خریداری کرده ام.ممنونم از راهنمایی شما.  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام
از روش قلمه ساقه یا برگ می توانید استفاده کنید از ساقه های سالم قلمه  10 سانتی بگیرید و در ماسه یا کوکوپیت و پرلیت بکارید بستر را همواره مرطوب نگه دارید و در دمای 18 درجه نگهداری کنید بعد از اینکه ریشه ها ظاهر شدند در خاک مناسب بکارید.همچنین می توانید برگ را به همراه دم برگ در ماسه فرو کنید تا ریشه بزند.
محمد کریمی
با سلام. من پنج تا بامبو را در یک ظرف آب بلند به مدت تقریبا سه سال نگهداری می کنم. اخیرا بامبو ها را کنار پنجره قرار دادم و بعد از یک ماه دانه های گرد مانند سفیدی روی برگ ها دیدم و همجنین تار هایی مثل تار عنکبوت، تمام دانه ها را با دستمال پاک کردم و بامبو را در محل خنک تری در معرض نسیم باد خنک قرار دادم الان یک ماه است که در این وضعیت قرار دارد که امروز مجدد متوجه دانه های سفید روی برگ ها شدم و تعدادی از برگ ها زرد شده بودند. مجدد برگ ها را اینبار زیر دوش با آب تمیز کردم و برگ های زرد را جدا کردم، اینبار محل بامبو را در جای خنک بدون نسیم باد قرار دادم. لطفا اگر می توانید راهنمایی بفرمایید بامبو ها را از شر این آفت ها خلاص کنم. ضمنا گیاهان بامبو را در چه دمایی باید نگهداری کرد تا رشد بهتری داشته باشند؟ تشکر  پاسخ مشاهده
محسن شهاب الدین
جابجایی مکرر اصلا برای گیاه مناسب نیست.مهمترین نکته برای نگه داری گیاهان این است که اگر جایی را برای قرار دادنش انتخاب کردید دیگر جایش را عوض نکنید تا همیشه شاداب بماند. محدوده دمایی 24 درجه برایش مناسب است.احتمال وجود بیماری قارچی وافت هست.یک قاشق چای خوری سم افت کش( مالاتیون)+کنه کش+یک قاشق چای خوری قارچ کش(مانکوزب)را در یک لیتر اب حل نمایید.مقداری رابه صورت ابیاری در خاک بدهید ومقداری را هم رو ی قسمت های الوده گیاه اسپره نمایید.این کار را 3مرتبه وبعد از 7 روز تکرار نمایید. سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد.
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
دراسینا ریکی
دراسینا نقره‌ای
دراسنا کامپکتا
دراسینا درمنسیس
دراسینا مارگیناتا

گیاهان دیگر از همین خانواده :
سانسیویریا تریفاسکیاتا
سانسویریا زیلانیکا
لیندا
سانسیویریا ارنبرگی
برگ عبایی
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  [همه محصولات مرتبط را مشاهده نمایید]
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت