فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۳/۴/۲۶         
  

Dodonaea viscosa Dodonaea که به فارسی ناترک نامیده میشود، گیاهی از خانواده ساپینداسه ، بومی نواحی گرم استرالیا و نیوزیلند می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی نیمه گرمسیری خاک: انواع مختلفی از خاک ها
ناترک
ناترک

نام علمي
Dodonaea viscosa
نام لاتين
Dodonaea
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیجنس Dodonaea در حدود 70 گونه دارد که توزیع جهانی داشته و در مناطق معتدل گرمسیری، نیمه گرمسیری و گرم آفریقا، آمریکا، جنوب آسیا و استرالیا پراکنده هستند. یکی از گونه های بسیار جالب و زیبای آن، گونه D.viscosa می باشد.
"ناترک ویسکوزا"، درختچه ای با شاخه های ایستاده، برگ های كشیده ی سرنیزه ای كه به سمت قاعده باریكتر و در راس تیز می گردد، می باشد. برگ ها بی كرك و كم و بیش چسبناك، گل ها سبز زردفام، گل آذین گرزن محوری، میوه كپسول دارای باله ی پهن، دانه ها سیاه رنگ هستند.
این گونه از گیاهان گلدار بوده (گلدهی بهار الی تابستان) و بومی مناطق گرمسیری همچون جزایر چاتهام (Chatham Islands) استرالیا، نیوزیلند می باشد که در حال حاضر در سراسر دنیا پراکنده است.
این گونه گیاهی حالت درختچه بوده و غالباً اندازه آن 1.5 متر می باشد و ارتفاع آن ندرتاً تا 30 فوت (8 الی 9 متر) می رسد. برگ ها به صورت متغیر و تخم مرغی و کشیده به اندازه 4 الی 7.5 سانتیمتر و عرض 1 الی 1.5 سانتیمتر می باشد. بافت برگ ها حالت چرمی، سخت و قابل انعطاف دارد. برگ ها به سمت بالا با زاویه 70 درجه معمولاً آرایش می گیرند و حاشیه ای دندانه دار دارند.Dodonaea Dodonaea

شرایط نگهداری ناترکنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه ناترک
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  ناترک
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  ناترک
نواحی نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  ناترک
انواع مختلفی از خاک ها


ناترک درختچه هميشه سبز است و به آب کمی نیاز دارد و در مقابل گرما و آفات مقاوم است  و در بلوارها و روفوژها و پارک ها به منظور زیباسازی فضای سبز کاشته می شود. این درختچه در هر نوع خاک به سرعت رشد می کند که ارتفاع آن 4 متر و قطر تاج آن نیز 4 متر می باشد و نیاز به نور آفتابی نیم سایه و قابلیت هرس نیز دارد.Dodonaea viscosa Dodonaea viscosa

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیچوب بسیار سخت و بادوامی دارد در نیوزیلند قوم های مائوری از آن به عنوان ساخت سلاح و هیزم استفاده می کنند.
برگ های آن نیز به عنوان پوشش زخم استفاده می شود.
چوب آن برای چوب ماهیگیری استفاده می شود. به عنوان یک بادشکن از درختان بخاطر سخت بودن و مقاوم بودن به باد استفاده می شود. همچنین به عنوان یک داروی گیاهی برای تحریک شیردهی مادران، درمان اسهال خونی، اختلالات گوارشی، مشکلات پوستی، درمان روماتیسم استفاده شده. عصاره حاصل از برگ های آن به عنوان یك داروی اختصاصی جهت درمان بواسیر و تسكین درد در بعضی نواحی مصرف دارد.
بعلاوه از آن به صورت غرغره و جهت درمان ذكام یونجه ای، نزله حاد و مزمن، مخاط بینی و چشم كه همراه با جریان ترشحات بینی و اشك است به كار می رود.
بیشترین کاربرد آن نیز بخاطر زیبایی خاص آن به عنوان یک درختچه زینتی استفاده دارد.ناترک - معرفی و راهنمای پرورش و نگهداری درختان زینتی ناترک - معرفی و راهنمای پرورش و نگهداری درختان زینتیمنابع :
http://www.terrain.net.nz/
https://en.wikipedia.org/wiki/Dodonaea_viscosa


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.