فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۳/۱۱         
  

Colocasia esculentataro که به فارسی گوش فیل گرمسیری نامیده میشود، گیاهی از خانواده آراسه بومی نواحی گرمسیر آفریقا و آبگیرهای آقیانوس آرام می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: خیلی مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری خاک: خاک های هوموسی و غنی از مواد غذایی و کمی اسیدی
گوش فیل گرمسیری
گوش فیل گرمسیری

نام علمي
Colocasia esculenta
نام لاتين
taro
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی


"گوش فیل (تارو)" گیاهی علفی و چندساله، مخصوص نواحی گرمسیری است که برای کورم های خوراکی اش کشت می شود. این کورم ها دارای پوستی قهوه ای رنگ و گوشتی سفید یا صورتی رنگ می باشند. ریزوم های این گیاه دارای شکل ها و اندازه های مختلفی هستند.برگ ها به ابعاد 40 در 24.8 سانتیمتر، تشکیل شده از جوانه های روی ریزوم، در سطح بالایی به رنگ سبز تیره و در سطح زیرین به رنگ سبز روشن، به شکل مثلثی-تخم مرغی، نیمه گرد و نوک تیز در انتها، انتهای لُب ها گرد یا نیمه گرد می باشد. برگ ها دارای دمبرگ هایی به طول 0.8 تا 1.2 متر است. دمبرگ ها ضخیم، آبدار و به رنگ سبز مایل به ارغوانی می باشند. این دمبرگ ها تقریباً به مرکز برگ ها متصل می شوند. اسپات ها نیز بیش از 25 سانتیمتر طول دارند. 
گل های این گیاه بیش از 8 میلیمتر قطر دارند. به رنگ زرد مایل به نارنجی بوده و طی ماه های تابستان یا اوایل پاییز شکوفا می شوند.
حدود 200 کولتیوار از این گیاه وجود دارد که اغلب برای تولید کورم های خوراکی و یا به عنوان یک گیاه زینتی (به دلیل برگ های زیبا) کشت می شوند.taro taro

شرایط نگهداری گوش فیل گرمسیرینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه گوش فیل گرمسیری
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  گوش فیل گرمسیری
خیلی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  گوش فیل گرمسیری
نواحی گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  گوش فیل گرمسیری
خاک های هوموسی و غنی از مواد غذایی و کمی اسیدی

این گیاه در زمین های پست و مرطوب بهتر رشد می کند. این گیاه دارای نیاز آب فراوانی است و فصل رشد طولانی دارد و در مکان هایی رشد می کند که برای مدت طولانی در سال دارای آب و رطوبت فراوان باشند.
این گیاه می تواند به راحتی در زمین های آبگیر که محصولات دیگر گیاهی قادر به رشد نیستند، رشد کند. همچنین به خاک کمی اسیدی و غنی از مواد غذایی، موا آلی و هوموس نیاز دارند.
از نظر نیاز نوری نیز به شرایط آفتاب کامل تا نیمه سایه نیاز دارد.Colocasia esculenta Colocasia esculenta

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


در ابتدا از برگ ها و کورم های این گیاه به عنوان خوراکی استفاده می شد. اگر به صورت خام مصرف شود دارای ماده سمی اکسالات کلسیم است. به هر حال میزان سم موجود در غده ها می تواند با پختن آنها یا غوطه ور ساختنشان در آب سرد به مدت یک شب، کاهش یابد و طعم آن نیز بهتر گردد.
شاخه ها و برگ های آن به عنوان سبزی و سالاد نیز کاربرد خوراکی دارند.
کورم های کوچک در اندازه های مختلف، پوست کنده شده و جوشیده می شوند و سپس به صورت فریز شده یا کنسروی یا بسته بندی به فروش می رسند.
برگ های این گیاه نیز غنی از ویتامین هایی مانند ویتامین ث و مواد معدنی هستند. کورم ها و ریشه ها نیز غنی از مواد نشاسته ای مانند آمیلازها (28%) و آمیلوپکتین (72%) می باشند. 
این گیاه همچنین به عنوان یک گیاه زینتی آبزی نیز به فروش می رسد.معرفی و راهنمای پرورش سبزی جات غیر برگی - گوش فیل گرمسیری معرفی و راهنمای پرورش سبزی جات غیر برگی - گوش فیل گرمسیری

مقابله به آفات گوش فیل گرمسیری


از جمله آفات و بیماری هایی که ممکن است به این گیاه حمله کنند شامل بیماری هایی مانند پوسیدگی ریشه، آفتاب سوختگی برگ ها و آفاتی نظیر پروانه های بال سفید و عنکبوت ها می باشند.گوش فیل گرمسیری گوش فیل گرمسیری

نحوه تکثیر گوش فیل گرمسیری


گیاه گوش فیل نواحی گرمسیری را می توان با استفاده از تقسیم ریزوم یا کورم در طی فصول زمستان یا اوایل بهار تکثیر نمود.taro taro

هشدار - عوارض جانبی


بخش هایی از کورم این گیاه دارای ماده ی سمی اکسالات کلسیم است و در مصرف آن باید دقت نمود و بصورت خام مصرف نکرد.eddoe ، elephant ear ، dasheen eddoe ، elephant ear ، dasheenمنابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/188/#b
http://en.wikipedia.org/wiki/Colocasia_esculenta
http://eol.org/pages/1091931/overview
http://plants.ifas.ufl.edu/node/108
http://www.finegardening.com/taro-colocasia-escule
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder
http://www.ntbg.org/plants/plant_details.php?plant


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.