٧/١٢/١٤٤٣ --- 7/7/2022 --- ۱۴۰۱ پنج شنبه ۱۶ تير امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
فوت و فن باغبانی امروز
نحوه ی مبارزه با کرم سرشاخه هلو
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  87  نفر
بازدید امروز :  6106  بازدید
بازدید دیروز :  10998  بازدید
تبلیغات متفرقه
پیچ معین التجار  -  BLEEDING HEART
CLERODENDRUM THOMSONIAE : نام علمی
  VERBENACEAE  - شاه‌پسند : خانواده
مناطق گرمسیری غرب آفریقا - کامرون و سنگال : بومی منطقه
کلرودندرون , bleeding heart, glorybower, bleeding heart vine, bleeding glory bower : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک غنی و با زهکشی خوب
25 درجه سانتیگراد
مرطوب
زیاد

پیچ معین التجار

دانستنیهای علمی

پیچ معین التجار گونه ای گیاه همیشه سبز از جنس Clerodendrum در خانواده Verbenaceae بومی جنگلهای گرمسیری غرب آفریقا از غرب کامرون تا سنگال است.
این گیاه بسیار محبوب در اواسط قرن 19 تحت نام "honour of Rev" به افتخار کشیش ویلیام کوپر تامسون (1880s fl. 1820) نامگذاری شد.
پیچ معین التجار اخیراً به عنوان یک گیاه زینتی افزایش چشمگیری یافته است.

خصوصیات - معرفی

این گیاه در طول رشد خود به 4 متر بلندی میرسد، دارای برگ های تخم مرغی یا مستطیلی به طول 8 تا 17 سانتی متر است. گلها در خوشه های 8 تا 20 تایی با هم تشکیل میشوند. رنگ گلها سفید خالص به ارغوانی کمرنگ با مرکز قرمز میباشد گل ها دارای پنج لوب و 2.5 سانتی متر قطر و جام قرمز گل 2 سانتی متر قطر دارد.
گلها دارای چهار پرچم و ظاهر متفاوتی در بخش گلبرگ و مادگی دارند که گستردگی آن فراتر از گلبرگ است.
این گیاه در زمستان رشد کندی داشته و آب کمی هم نیاز دارد. کلرو دندروم نسبت به مواد براق‌کننده حساس است. نام این گیاه به یونانی درخت بخت یا درخت قسمت ترجمه می‌شود.

شرایط نگهداری پیچ معین التجار

پیچ معین التجار نیاز به نور شدید ندارد و میتواند رشد در سایه جزئی رشد کند. نور ایده آل با آفتاب صبح و سایه بعد از ظهر اتفاق می افتد.
پیچ معین التجار رطوبت بالا و محیط های مرطوب را دوست دارد، اما نه خاک همیشه خیس. از نظر زون بندی USDA در مناطق 9-12 جای میگیرد و دمای مناسب محیط رشد آن حدود 25 درجه سانتیگراد میباشد.
این گیاه را در بهار و تابستان می‌توان در خارج از اتاق نیز نگهداری کرد ولی در هوای خیلی سرد به برگ‌ها و ساقه‌های آن لطمه وارد شده و باعث پوسیدگی آنها می‌شود.
از اواسط بهار تا اواخر تابستان هفته‌ای ۲بار گیاه را آبیاری کنید. از اواخر تابستان تا اول زمستان هفته‌ای یک‌بار کافی است. در زمستان هم تنها هنگام خشک‌شدن سطح خاک گیاه را آبیاری کنید.
در اواخر زمستان با قطع نوک شاخه‌ها، علاوه بر پاکوتاه‌کردن گیاه، به جوانه‌های جانبی اجازه رشد دهید تا بوته حالت پرپشت و توپی به خود بگیرد.
خاک موردنیاز این گیاه مخلوط لوم و شن است. برای تقویت خاک نیز از مواد غذایی مصنوعی مایع یا جامد محلول در آب به‌صورت هفته‌ای یک‌بار و طبق دستور کارخانه سازنده، استفاده کنید. تغذیه کمکی در فصل زمستان لزومی ندارد.
کود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان ۳ گرم در لیتر هر دو هفته یک بار، از فروردین تا شهریور، مورد استفاده قرار داد.

مقابله به آفات پیچ معین التجار

زیادشدن شاخ و برگ و ظاهرنشدن گل‌ها ممکن است به ۲ علت باشد: ۱) نور کافی نیست. ۲ ) گیاه نیاز به تغذیه مصنوعی دارد ▪ اقدامات لازم برای درمان: ۱) انتقال به محل پرنورتر ۲ ) تغذیه‌کردن گیاه طبق دستور

سیاه‌شدن برگ‌ها، بی‌رنگ و شفاف‌شدن گل‌ها. علت ممکن است استفاده از براق‌کننده‌های شیمیایی؛ خم‌شدن برگ‌ها و ساقه‌ها در بهار و تابستان خشک‌بودن هوا و تشنه‌بودن گیاه باشد.  اقدامات لازم برای درمان: گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون سطل یا تشت پر از آب گذاشته سپس خارج کنید. آبیاری را با آب بدون املاح و ولرم انجام دهید.

 ظاهرشدن تار عنکبوت در زیر برگ‌ها که دلیل آن کنه ریز قرمز است. اقدامات لازم برای درمان: با پارچه یا اسفنج مرطوب سطح زیرین برگ‌ها را تمیز کرده یا هر ۲ هفته یک‌بار با سم کنه‌کش، سمپاشی کنید؛ در ضمن تأمین رطوبت در کاهش آفت موثر است.

ظاهرنشدن گل‌ها در بهار و تابستان که دلیل آن نگاه داشتن گیاه در زمستان در هوای گرم است. ریزبودن برگ‌های گیاه و ظاهرنشدن گل‌ها. دلیل آن کمبود عناصر غذایی در فصل رشد است. اقدامات لازم برای درمان: ▪ گیاه را تغذیه کنید.

پوسیدن برگ‌ها در زمستا. دلیل آبیاری بیش از حد است. اقدامات لازم برای درمان: ▪ در فاصله بین ۲ آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود؛ سپس آبیاری کنید.

پروازکردن حشرات ریز اطراف گلدان. اقدامات لازم برای درمان: ▪ سم‌پاشی با سم حشره‌کش هفته‌ای یک‌بار تا علائم برطرف شود

ظاهرشدن زخم‌های سفید پنبه‌ای‌شکل روی برگ‌ها و قاعده آنها که دلیل آن حشره آفت است. اقدامات لازم برای درمان: گیاه را با سم حشره‌کش نفوذی، طبق دستور سمپاشی کنید. 

نحوه تکثیر پیچ معین التجار

تکثیر پیچ معین التجار توسط کاشت بذر و یا ریشه زایی قلمه میباشد. سریعترین نتایج را می توان از قلمه های ریشه که در فصل زمستان گرفته شده به دست آورد.
از اواخر بهار تا اوایل تابستان، قلمه هایی به طول ۱۹ تا ۱۵ سانتیمتر را با قیچی باغبانی، جدا کنید. سپس در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و هر قلمه را در گلدانی با قطر دهانه ۹ ساانتیمتر، حاوی کمپوست مخصوص بذر و قلمه قرار دهید و با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. قلمه ها را در دمای ۲۱ تا ۲۲ درجه سانتیگراد و در نور مناسب به مدت دو ماه نگه دارید و یا آنها را در دستگاه گرما‌زای تکثیر قرار دهید تا بهتر ریشه بدهد. وقتی علایم رشد و نمو جدید در گیاه ظاهر شد، کیسه پلاستیکی را بردارید و گیاه را تغذیه کنید. بعد از کامل شدن سیستم ریشه دهی و رشد تنه و شاخ و برگها، میتوانید قلمه را به گلدانی با قطر دهانه ۱۳ سانتیمتر ، حاوی کمپوست گلدانی منتقل کنید.

 

تصاویر پیچ معین التجار

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
مجید رجایی
با سلام.چطور میشه این گل رو خریداری کرد.درضمن قیمتش چقدره؟  پاسخ مشاهده
امیرحسین نظری
Clerodendrum thomsoniae.. بقیشو در جریان نیستم...
اسماعیل کارگر
باسلام من پارسال یک عدد گیاه پیچ معین النجار یا گل قسمت رو خریدم گلهای سفید داشت و حتی یک بذر هم تولید کرد ولی کم کم گل های اون خشک شد و غنچه های اون وقتی سبز میشدن و حدود یک سانت میشدن خشک میشد ودیگر به مرحله تولید پرچم قرمز نمیرسد و دیگر گیاه رشد نداشت و برگ ها و جوانه ها بسایر کوچک و ریز ظاهر میشدن و خشک میشدن تا اینکه گیاه در پاییز کاملا بی برگ شد در ماه اسفند گلدان رو تعویض و از ماسه بادی مخلوط با خاک برگ و کمپوست پر کردم با اینکه ریشه های گیاه کاملا سفید و تازه بودن و شاخه هنوز سبز و زنده هست ولی هیچ رشت و جوانه ای تا به حال مشاهده نشده و گیاه به صورت شاخه باقی مانده گیاه رادر حیاط گذاشتم صبح ها حدود یک تا دو ساعت افتاب ملایم روش هست و مابقی روز سایه درختان حیاط روش قرارمیگیره حالا اب دهی رو هفته ای دوبار با اب سبک انجام میدم و هرماه هم به اون کود مایع میدم قبلا هم که برگ داشت گاهی اب پاشیش میکردم زمستان تو اتاق بود ولی چون رشدی نداشت اسغند که هوا گرم شد اون را داخل حیاط گذاشتم من ساکن شیرازم و هوا هم در این فصل معتدل هست به نظر شما بااین شرایط برای شروع به رشد گیاه باید چه کار کنم ممنون میشم اگر سریع راهنماییم کنید  پاسخ مشاهده
حمید خاوری
سلام.وقت بخیر.امیدوارم ایام به کامتون باشه. دوست عزیز گل معین التجار در فروشگاهتون موجود هست؟  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
باسلام خیر
پیمان جابری
با سلام
میخواستم بدونم میتونید برام پیچ معین التجار ارسال بفرمایید؟ممنون میشم در صورت موجودی سایز و قیمت را اعلام بفرمایید
 سپاسگذارم
  پاسخ مشاهده
morteza ataei
باسلام و قبولی طاعات و عبادات قبل از هرچیز باید از سایت خوبتون تشکر کنم چرا که سایت بسیار عالی و مناسب در خصوص خدمات و اطلاع رسانی در خصوص گل و گیاه را دارید. بنده گل پیچ معین التجار را خریداری کردم و از خاک و برگ به عنوان بستر استفاده کردم قابل به ذکر است که بعد از چند مدت سر گل های آن شروع به سیاه شدن کرد و برگ های آن نیز زرد شد و در حال ریزش شد در حال حاضر الان 5 تا شش برگ بیشتر ندارد گفتنی هستش که بچه ام جای شیشه پاک کن را اب کرده بود و روی برگ های این گل پاشیده بود چند روز پیش روی خاک گل چیزی شبیه هزار پا و گاو خدا رو دیدم دوستان راهنمایی کردند که جای گل را عوض کنم کردم اما فایده ای نداشت از پودر اهن نیز استفاده کردم بازم فایده ای نداشت لذا از شما تقاضا دارم بنده رو راهنمایی کنید تا قبل از اینکه گیاه به صورت تمام خشک شود.   پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام نور کم یا زیاد ،زیاده روی در آبیاری ،محیط گرم و خشک و یا کمبود مواد غذایی ،افت و ...از علل احتمالی هست.برگ ها را به ارامی با آب شستشو دهید ممکن است باقیمانده محلول شیشه پاک باعث مسمویت در گیاه شده باشد .آبیاری را زمانی انجام دهید که بالمس خاک رطوبت کمی حس شود به اندازه ای به گیاه آب دهید که چند قطره آب اضافه از زیر گلدان خارج شود .مکان گیاه سایه آفتاب باشد و از نور مستقیم ظهر به بعد محافظت شود .برای از بین رفتن آفات ،مطمئن شويد که آب اضافي از زير گلدان ها خارج مي شود .گلدان را به مدت نيم ساعت در يک ظرف بزرگ آب قرار دهيد طوري که آب تا لبه گلدان هم سطح باشد به اين طريق آفات خفه شده يا از خاک خارج مي شوند و سپس روي خاک گلدان را در حدود 2 تا 5 سانتي متر از شن يا سنگ هاي ريز استفاده کنيد . در اين حالت بعد از آبياري گلدان ، آفات از بين رفته و امکان زندگي درون گلدان برايشان فراهم نشده و نميتوانند به خوبي درون خاک تنفس کنند و ازبين ميروند.در صورتيکه باز هم آفت مشاهده شد ، از سم ديازينون يا اسپري هاي حشره کش خانگي استفاده کنيد و از فاصله 30 سانتي روي خاک اسپري کنيد.پس از آبياري نيز آب جمع شده در زير گلداني ها را خالي کنيد و هميشه قبل از اينکه از خاک جديد استفاده کنيد به روش سم پاشي يا حرارت دادن خاک را استريل کنيد تا دچار اين مشکلات نشويد.پس از بهبود علائم گیاه با کود مخصوص گل دهی گیاهتان را تقویت کنید .
محمد جاوید
سلام. خدمت عزیزان. از کجا می شه این گل و هم چنین پرنده بهشتی را تهیه کرد؟ با تشکر جاوید JAVID_1137@YAHOO.COM
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 


گیاهان دیگر از همین خانواده :
گل شاهپسند
شمشاد اهوازی
فیلا نودیفلورا
شاه پسند خزنده
شاه پسند برزیلی
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت