فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۳/۴/۲۸         
  

Lantana montevidensiscreeping lantana که به فارسی شاه پسند خزنده نامیده میشود، گیاهی از خانواده شاه پسند بومی آمریکای جنوبی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی گرم و نیمه گرم خاک: خاک های مرطوب
شاه پسند خزنده
شاه پسند خزنده

نام علمي
Lantana montevidensis
نام لاتين
creeping lantana
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفییکی از انواع جالب گیاه شاه پسند که به عنوان شاه پسند خزنده نامیده می شود گیاهی چندساله و بومی آمریکای جنوبی است. این گیاه حداکثر 60 سانتیمتر ارتفاع داشته و ساقه هایی بلند و خزنده تولید می کند. این ساقه ها می توانند تا حدود 1.5 متر نیز بر روی زمین رشد کنند. 
گل های این نوع از شاه پسند به رنگ بنفش بوده و گل آذین ها نیز حدود 2.5 سانتیمتر قطر دارند.
از این گیاه زینتی می توان به عنوان نوعی گیاه پوششی در مکان هایی که خاک از زهکش خوبی برخوردار بوده و نیز آفتاب کافی وجود دارد، استفاده کرد.
برگ ها سبز رنگ، تخم مرغی شکل و همانند گل ها، معطر می باشند.
این درختچه خاصیت دگرآسیبی (Allelopathy) داشته و تندش بذر و رشد طولی ریشه های بسیاری از گیاهان را تحت تأثیر قرار می دهد.creeping lantana creeping lantana

شرایط نگهداری شاه پسند خزندهنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه شاه پسند خزنده
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  شاه پسند خزنده
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  شاه پسند خزنده
نواحی گرم و نیمه گرم
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  شاه پسند خزنده
خاک های مرطوب


دمای حداکثر بحرانی تاکنون برای این درختچه به ثبت نرسیده است، ولی رشد شاخه های آن در حدود ۵ درجه سانتیگراد متوقف می شود.
با وجود اینکه شرایط خشک را به مدت طولانی تحمل می کند، ولی برای رشد بالقوه نیازمند خاک های همیشه مرطوب است. به قدری رطوبت برای رشد آن تعیین کننده است که با وجود رطوبت کافی، در خاک های ضعیف و حتی شنی تقریباٌ خالص رشد و نمو می کند.
مقاومت این گیاه در آفتاب زیاد است مشروط بر آنکه مرتب آبیاری شود و خاک پای آن همیشه مرطوب باشد. باید در مکان آفتابگیر کاشته شود و در روزهای گرم و تابستان به آنها آب فراوان داد. نیاز آبی آن متوسط است اما باید در روز‌های آفتابی شدید به صورت دائم آبیاری شوند تا خاک مرطوب باشد و آسیبی به گل ها نرسد.Lantana montevidensis Lantana montevidensis

مقابله به آفات شاه پسند خزندهمعمولاً آفات برای این گیاه مزاحمت ایجاد نمی کنند اما هر چند وقت یکبار برگ های گیاه را برای شته ها، شپشک ها و کنه های تار عنکبوتی بررسی کنید. از بیماری های گیاه نیز می توان به برخی بیماری های قارچی همانند سفیدک پودری و لکه برگی قارچی و پوسیدگی ریشه اشاره کرد. شرایط سرد و مرطوب و عدم وجود نور کافی از جمله شرایط مساعد برای شیوع این بیماری های قارچی است.شاه پسند خزنده شاه پسند خزنده

نحوه تکثیر شاه پسند خزندهگل شاهپسند از طریق کشت بذرها تکثیر می شود، اما به آسانی جوانه نمی زند. توصیه می شود که صفحه های خاک مخصوص جوانه زنی استفاده گردد تا احتمال جوانه زدن دانه ها افزایش یابد. بذرها را 6 تا 8 هفته قبل از آخرین یخبندان در خانه در صفحات خاک مخصوص به جوانه زنی کشت می کنند. همچنین می توان نهال های کوچک و آماده این گیاه را در بهار از گل فروشی ها خریداری کرد.
هنگام کاشت نهال های کوچک شاهپسند در باغ، بین هر دو گیاه 45 تا 60 سانتیمتر فاصله بگذارید تا آزادانه بتوانند رشد کنند و گسترش یابند.creeping lantana creeping lantanaمنابع :
http://keyserver.lucidcentral.org
http://sara.jamejamonline.ir/NewsPreview/116146468
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder
https://en.wikipedia.org/wiki/Lantana_montevidensi


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.